Bieszczady

Bieszczady cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, których nie brakuje tam zimą i latem. Jest to idealne miejsce dla osób, które pragną na łonie natury odpocząć od miejskiego zgiełku. Jakich atrakcji można spodziewać się, odwiedzając region?

Wakacje w Bieszczadach – atrakcje

Bieszczady są pasmem górskim Karpat, mieszczącym się na pograniczu Polski, Słowacji oraz Ukrainy. W Polsce znajduje się ich zachodnia część, potocznie nazywana po prostu Bieszczadami. Cały region jest najsłabiej zagospodarowaną częścią kraju, w większości pokrywają go dziewicze lasy i pasma górskie. Z tego powodu Bieszczady są idealnym miejscem dla osób, które pragną bliskiego kontaktu z naturą.

Podczas wczasów, w regionie znajdziemy niewiele dużych miast, do największych należą Sanok, Lesko i Ustrzyki Dolne. Jednak najbardziej oblegane przez turystów są niewielkie wsie i osady, takie jak; Łukowe, Myczkowce i Polańczyk. Można tam spotkać mnóstwo pensjonatów turystycznych i gospodarstw agroturystycznych. Wybierając się w Bieszczady, warto zabrać ze sobą wygodną odzież i obuwie. Cały region przecinają liczne szlaki turystyczne, wiodące pośród przepięknych krajobrazów.

Bieszczady – atrakcje dla dzieci

W górach można wspaniale spędzić czas całą rodziną. Istnieje wiele szlaków, które bez trudu pokonają nawet kilkulatki. Wśród atrakcji, które mogą zainteresować dzieci w Bieszczadach, wymieniane są m.in. Jezioro Solińskie i Zapora w Solinie. Rejsy są sposobem na relaks i pozwalają zachwycać się krajobrazem dziewiczych lasów i gór.

Prawdziwą perełką wśród atrakcji dla dzieci w Bieszczadach jest słynna wąskotorowa kolejka, która umożliwia odbycie wycieczki po dzikich ostojach gór. Dla nieco większych pociech wyzwaniem może być napędzanie bieszczadzkich drezyn rowerowych. W Mucznem można wybrać się do bieszczadzkiej zagrody z żubrami albo w Lisznej odwiedzić lokalne minizoo i zorganizować dla najmłodszych turystów przejażdżki na konikach huculskich.

Bieszczady – atrakcje samochodem

Wyprawa własnym samochodem w Bieszczady umożliwia uniezależnienie się od rozkładów jazdy autobusów i busów. Autem dojechać można wszędzie tam, gdzie nie dotrze kolej. Należy liczyć się jednak z tym, że drogi nie zawsze są w dobrym stanie. Najciekawszą trasą turystyczną dla samochodów jest Wielka Pętla Bieszczadzka, licząca 144 km długości. Zaczyna się w Lesku i tu też się kończy. Na trasie jest wiele ciekawych atrakcji i punktów widokowych, np. na Przełęczy Wyżna, przy których warto się zatrzymać choć na chwilę, by podziwiać panoramę gór. Bieszczadzka Pętla prowadzi przez Bieszczadzki Park Narodowy i cztery parki krajobrazowe. Można podziwiać tu najpiękniejsze połoniny: Wetlińską, Caryńską, Tarnicę i Szeroki Wierch.

Bieszczady – co warto zobaczyć?

Niewielka osada turystyczna Lesko znana jest już od Średniowiecza, do dzisiaj można zwiedzić tam okazały, późnogotycki zamek Kmitów. Budowla została odrestaurowana po wojnie, obecnie wokół niej ciągnie się dobrze utrzymany park, również otwarty dla zwiedzających. Odwiedzając Lesko warto wybrać się na wycieczkę do kurkitu, cmentarza żydowskiego, na którym znajdziemy macewy z czasów od XVI do XX wieku.

Największym miastem w okolicy jest Sanok, usytuowany w malowniczej dolinie Sanu. Jedną z ciekawszych, tamtejszych atrakcji jest Muzeum Budownictwa Ludowego. Wakacyjna wycieczka po tym okazałym skansenie to idealny, a przy tym tani sposób na poznanie etnografii Podkarpacia nieco bliżej. Na obrzeżach Sanoku, w Zagórzu, wznoszą się okazałe ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. W rejonie miasta ciągnie się Rezerwat Przyrody Polanki, w którym można podziwiać ciekawe okazy podkarpackiej fauny i flory.

Niezwykle malowniczą, wiejską osadą w Bieszczadach jest również Polańczyk, usytuowana w okolicy Jeziora Solińskiego. Cały akwen objęty jest strefą ciszy, dlatego spokoju nie zakłócają motorówki. Natomiast powszechnie praktykowany jest tam windsurfing i żeglarstwo. Polańczyk jest miejscowością uzdrowiskową, chętnie odwiedzają ją kuracjusze z całej Polski.

Bieszczady na weekend

Gdy czasu jest niewiele, a turysta chce odwiedzić Bieszczady, może wybrać się w góry na weekend – na 3 dni, od piątku do niedzieli. W tak krótkim okresie nie ma możliwości, by zobaczyć wszystkie atrakcje, jakie oferuje okolica, ale można dotrzeć do pięknych miejsc i zakosztować spokoju oraz ciszy, z których słynie to pasmo górskie. Hotele w Bieszczadach oferują m.in. weekendowe pobyty dla swoich gości.

Weekend dla dwojga w Bieszczadach

Czy można zrealizować plan romantycznego pobytu dla pary? Spontaniczny wyjazd ułatwią oferty last minute w Bieszczadach. Hotelarze w wielu miejscach w regionie mogą oferować noclegi w niższej cenie, z rezerwacją nawet na jeden dzień przed przyjazdem. Warto więc śledzić takie oferty, by móc skorzystać z ciekawej propozycji.

A co robić w weekend we dwoje w Bieszczadach? Można wybrać się na szlaki turystyczne i po prostu zachwycić się widokiem gór. Do wyboru jest wiele szlaków, na czele z Tarnicą, czyli najwyższym szczytem Bieszczad. Należy ona do Korony Gór Polskich. W zależności od kondycji i przygotowania fizycznego warto sprawdzić, ile trwa piesza wędrówka na wybraną górę i szlak, a także jaka jest jego trudność.

Romantycznie we dwoje można przejść się po Połoninie Wetlińskiej i Caryńskiej – w przypadku obu widoki są magiczne, a ich panorama rozległa.

Ponadto podczas weekendu we dwoje w Bieszczadach można wybrać się nad Jezioro Solińskie i skorzystać z widokowej kolei gondolowej lub wycieczki statkiem.

Bieszczady, gdzie warto pojechać?

Pora wiosenno-letnia to idealny czas na piesze wędrówki po Bieszczadach. Niezwykłą popularnością wśród piechurów cieszą się trasy biegnące poprzez Połoninę Caryńską i Wetlińską. Bardziej doświadczeni wędrowcy mogą wybrać się na Tarnicę, najwyższy szczyt w Bieszczadach. Jednak największą atrakcją regionu jest z pewnością wycieczka w głąb tamtejszych lasów. Jest to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć niespotykane gatunki zwierząt, m.in. rysie, niedźwiedzie oraz żubry.

Warto wybrać się też w podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną, w trakcie jazdy za oknem rozpościerają się zapierające dech w piersiach krajobrazy. Przejazdy organizowane są przez cały rok, również w sezonie zimowym, istnieje możliwość zakupienia biletu ulgowego. Wagony ciągnięte są przez zabytkową kolejkę, napędzaną silnikiem parowym.

Wczasy w Bieszczadach z wyżywieniem

Gdzie warto jechać na wczasy? Zarówno ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, jak i luksusowych hoteli jest tu coraz więcej. Nie trzeba martwić się o codzienne posiłki dla siebie i rodziny, jeśli wybór padnie na hotele w Bieszczadach zapewniające wyżywienie. Na przykład obiekt Karino SPA w Polańczyku oferuje pobyty z dwoma posiłkami, a w hotelu Bieszczadzka Ostoja Zajazd można skorzystać z noclegu ze śniadaniem. Warto sprawdzać oferty last minute w Bieszczadach, czyli rezerwacje na ostatnią chwilę, ponieważ ich ceny bywają bardzo atrakcyjne.

Czemu Bieszczady

ciche miejsce restauracja turystyka bez plaży odpowiedni dla par podróżowanie autobusem

Bieszczady - Najlepiej ocenione hotele

Bieszczady

Polska, Bieszczady, Polańczyk

od 391 za osobę

Bieszczady - Najczęściej kupowane hotele

Bieszczady

Polska, Bieszczady, Polańczyk

od 391 za osobę

Bieszczady – hotele z najlepszymi opiniami

Beata M.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 30.1. - 5.2.2023 Oceniono: Luty 2023 Opinia konkursowa

Skalny Spa Bieszczady Ocena: 3/5 Polska, Bieszczady

Wszystko w porządku. Hotel super. Woda w basenie ciepła. Jedzenie bardzo smaczne.

Wszystko w porządku. Hotel super. Woda w basenie ciepła. Jedzenie bardzo smaczne.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Pokój czysty. W pokoju ciepło.

Wyżywienie
Posiłki bardzo smaczne.

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Agnieszka R.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 19.8. - 26.8.2022 Oceniono: Sierpień 2022 Opinia konkursowa

Karino SPA (Polańczyk) Polska, Bieszczady

Hotel naprawdę wart polecenia. Przestronne, czyste pokoje, funkcjonalna łazienka, balkon.

Restauracja i posiłki w niej serwowane również bez żadnych zastrzeżeń.

Basen i jacuzzi niezbyt duże, ale czynne od rana do wieczora. Do różnych atrakcyjnych miejsc w Bieszczadach i na Podkarpaciu wystarczająco blisko, żeby pozwiedzać.

Do tego uśmiechnięty, pomocny personel hotelu.

Wrócę do KARINO z chęcią i wszystkich również zachęcam do wybrania pobytu w tym hotelu.

Hotel naprawdę wart polecenia. Przestronne, czyste pokoje, funkcjonalna łazienka, balkon.

Restauracja i posiłki w niej serwowane również bez żadnych zastrzeżeń.

Basen i jacuzzi niezbyt duże, ale czynne od rana do wieczora. Do różnych atrakcyjnych miejsc w Bieszczadach i na Podkarpaciu wystarczająco blisko, żeby pozwiedzać.

Do tego uśmiechnięty, pomocny personel hotelu.

Wrócę do KARINO z chęcią i wszystkich również zachęcam do wybrania pobytu w tym hotelu.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Czyste, przestronne pokoje.

Wyżywienie
Bardzo dobre.

Obsługa w hotelu
Basen, sauny i jacuzzi są dodatkową atrakcją pobytu, oferowaną "w cenie".

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Bieszczady – Hotele z opiniami

Bieszczady - Ostatnio kupione hotele

Bieszczady

Polska, Bieszczady, Polańczyk

od 391 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny po Bieszczadach

Można spontanicznie wyjechać w góry lub odpowiednio wcześniej zaplanować takie wczasy w tym pięknym regionie w Polsce. W celu lepszego poznania go przydatny będzie nasz przewodnik po Bieszczadach.

Jaki transport wybrać w Bieszczadach?

O ile turysta nie wybiera się na urlop własnym samochodem, o tyle może skorzystać z oferty transportu kolejowego czy autobusowego. Nie do wszystkich bieszczadzkich miejscowości dojedzie się koleją, co wymusza przesiadkę do autobusu czy busa. Na terenie Bieszczad funkcjonuje wiele lokalnych firm transportowych.

Co zabrać w Bieszczady?

Wygodne buty, odpowiedni strój, a także plecak z wyposażeniem chroniącym przed niepogodą. To tylko jedne z wielu rzeczy, jakie turysta powinien zapakować, jeśli chce jechać i planuje trekking po szlakach górskich. Wycieczkę łatwiej zrealizuje zgodnie z planem, jeśli zabierze papierową mapę Bieszczad, ponieważ nie zawsze nawigacja GPS odczytuje prawidłowo status dróg, a po drogach leśnych nie należy jeździć samochodem osobowym.

W podróż w Bieszczady trzeba zabrać naładowany telefon, choć nie wszędzie będziemy mieć zasięg. Przyda się powerbank, jeśli sprzęt elektroniczny się rozładuje, a będziemy musieli z niego skorzystać.

Co oferuje lokalna kuchnia w Bieszczadach?

Wiele specjałów lokalnej kuchni przybyło do Polski zza naszej wschodniej granicy i korzysta z tradycji kulinarnych Ukrainy. Podczas urlopu w Bieszczadach można między innymi spróbować placków ziemniaczanych podawanych z baranim gulaszem, tzw. fuczków – mieszanki ciasta naleśnikowego i kapusty kiszonej. Na danie główne sprawdzą się hreczanyki, czyli kotlety mielone z kaszą gryczaną i czosnkiem, podawane zazwyczaj z sosem grzybowym.

Bieszczady pogoda

Na urlop w Bieszczadach można się wybrać jednak niemalże o każdej porze roku. Najlepsze warunki pogodowe na wakacje panują tam w lipcu i sierpniu, kiedy to temperatura jest wysoka i praktycznie nie występują opady. Jednak turyści zaczynają zjeżdżać się tam już od długiego weekendu majowego, również jesienią nie brakuje odwiedzających w tutejszych tanich hotelach. W Bieszczadach mieszczą się też liczne ośrodki narciarskie, dlatego również zimą w regionie jest pełno zwiedzających. Wysoki sezon to także grudzień, kiedy w można szusować na nartach.

Najlepszy miesiąc na wakacje

  • Najlepszy
  • Dobry
  • Niski sezon
  1. Styczeń
  2. Luty
  3. Marzec
  4. Kwiecień
  5. Maj
  6. Czerwiec
  7. Lipiec
  8. Sierpień
  9. Wrzesień
  10. Październik
  11. Listopad
  12. Grudzień

Przydatne informacje