Sztokholm

Stolicą Szwecji i jednym z najpiękniejszych miast w Europie, o szczególnym położeniu – na wyspach – jest Sztokholm. Miejsce to zapewnia turystom mnóstwo atrakcji.

Wakacje w Sztokholmie

City break w Szwecji, w Sztokholmie jest dobrym sposobem na weekendowy wyjazd – we dwoje, całą rodziną czy paczką przyjaciół. Można rezerwować zorganizowane wycieczki albo spędzić tam trochę więcej czasu w ramach przedłużonego weekendu i samodzielnie organizowanego pobytu. W tym czasie turysta zdąży poznać największe atrakcje Sztokholmu.

Sztokholm – atrakcje

Już samo położenie miasta powoduje, że jest ono niezwykłe. Znajduje się na 14 wyspach i otoczone malowniczym archipelagiem sztokholmskim, w skład którego wchodzi ponad 20 tys. wysp i wysepek. Atrakcjami miasta są jego zabytki, muzea i galerie, a także ciekawe pod względem przyrodniczym i krajobrazowym miejsca. Należy podkreślić, że Sztokholm jest miastem o bogatej, wieloletniej historii. Miasto zostało założone już w 1252 roku. Założycielem Gamla Stan (Starego Miasta), z którego początek wziął cały Sztokholm, był jarl Birger Magnusson.

Szwecja była przez wieki europejską potęgą, a Sztokholm stanowił siedzibę szwedzkiej monarchii. Z jednej strony na każdym kroku w mieście można znaleźć ślady historii – przede wszystkim zabytkowe budowle, ale i nowoczesne muzea czy innowacyjne rozwiązania architektoniczne.

Wśród licznych atrakcji Sztokholmu wymienia się między innymi rejsy statkiem – z uwagi na szczególne położenie miasta na wyspach można podziwiać zabytki z nieco innej perspektywy.

Sztokholm – atrakcje za darmo

Nie za wszystkie atrakcje w stolicy Szwecji trzeba płacić. Znajdują się tam między innymi darmowe muzea (do niektórych można wejść bezpłatnie w określone dni czy godziny). Na przykład bezpłatny wstęp zapewniają Tekniska museet czy Nordiska museet w każdą środę w godzinach od 17 do 20. We wtorki pomiędzy 18 a 20 można odwiedzić za darmo Nobel Museum. Darmowe wejście obowiązuje do Muzeum morskiego i Muzeum sportu.

Zwiedzanie szwedzkiego parlamentu można zaplanować tak, aby było bezpłatne. Do Riksdag od poniedziałku do piątku w godzinach 12, 13, 14 i 15 nie płaci za wycieczkę z przewodnikiem – w sezonie letnim.

Bezpłatnymi atrakcjami są Stare Miasto, pokaz zmiany warty pod Zamkiem Królewskim czy relaks w parkach w Sztokholmie.

Nietypowe atrakcje Sztokholmu

Zupełnie nieoczywistą, ale jakże użyteczną atrakcją miasta jest sztokholmskie metro. Nazywane jest ono najdłuższą galerią sztuki na świecie. Każda ze stacji jest przestrzenią artystyczną.

Kolejną nietypową atrakcją będzie przejażdżka zabytkowym tramwajem numer 7, który trasę zaczyna przy parku Kungsträdgården, a następnie jedzie w kierunku wyspy Djurgården.

Sztokholm – atrakcje dla dzieci

Idealną atrakcją dla najmłodszych turystów jest Djurgården, czyli wesołe miasteczko i skansen obok niego. Wraz z dziećmi rodzice mogą poznać tam tradycyjną architekturę Skandynawii z poszczególnych epok.

Dobrym pomysłem może być wybranie się rodzinnie do The Viking Museum, gdzie warto poznać życie i tradycje Wikingów. Da się też dotrzeć statkiem do Birka – wyspy wikingów, gdzie znajduje się muzeum statków i budowli oraz wioska wikingów z nabrzeżem.

Obok Muzeum Vasa jest Junibacken, czyli ogród z postaciami z książek Astrid Lindgren. Dla młodszych i starszych dzieci przygodą będzie wizyta na przedmieściach Sztokholmu w Centrum Nauki Tom Tits Experiment.

Sztokholm – co zobaczyć?

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od najstarszej jego części, czyli od wspominanego Gamla Stan. To właśnie tu historia łączy się z teraźniejszością. Zalążek Sztokholmu – jego Stare Miasto – było niegdyś nazywane miastem pomiędzy mostami i tak też pozostało do dziś. Obejmuje wyspę Stadsholmen i pobliskie wyspy: Helgeandsholmen, Riddarholmen i Strömsborg. Centralnym punktem sztokholmskiego Starego Miasta jest Pałac Królewski, otwarty dla zwiedzających, w którym znajduje się m.in. kaplica, apartamenty królewskie czy muzeum antyków, zbrojownia i muzeum Tre Kronor. W kompleksie pałacowym jest też Królewska Zbrojownia. Pałac stoi na wzgórzu zamkowym Slottsbacken. Na Starym Mieście w Sztokholmie znajduje się też Muzeum Nobla.

W obrębie Gamla Stan są również: najstarszy plac w Sztokholmie – Stortorget, katedra sztokholmska – Storkyrkan, gdzie odbywają się m.in. ceremonie koronacji członków rodziny królewskiej i jest majestatyczna rzeźba św. Jerzego pokonującego smoka. Stare Miasto mieści także Riddarhuset, czyli budynek zgromadzenia arystokracji z bogato zdobioną fasadą czy piękne, zabytkowe uliczki.

Prawdziwą perłą Sztokholmu, którą koniecznie trzeba zobaczyć, jest Muzeum Vasa z odrestaurowanym okrętem wojennym z XVII wieku.

Mniej znany, ale równie okazały skarb Sztokholmu stanowi jego ratusz usytuowany na rogu wyspy Kungsholmen czy też Królewska Opera.

Sztokholm – na weekend

Muzeum Vasa z odrestaurowanym galeonem, kompleks Pałacu Królewskiego i samo Stare Miasto to atrakcje, które trzeba zobaczyć nawet w ramach krótkiego, weekendowego pobytu w tym mieście. Warto zatrzymać się na chwilę w kawiarni w centrum Sztokholmu i skorzystać z Fiki – tradycyjnego czasu na kawę i coś słodkiego do niej.

Sztokholm – ciekawostki

Dobrym pomysłem na zwiedzanie jest wykupienie karty turystycznej GoCity Stockholm, pozwalającej na uzyskanie darmowego wstępu do wybranych atrakcji i skorzystania z rejsów statkami. Jedynym sklepem, w którym można kupić w Sztokholmie alkohol wysokoprocentowy (o zawartości alkoholu wyższej niż 3,5%), jest Systembolaget, kontrolowany przez rząd.

Co przywieźć ze Sztokholmu?

Typowymi pamiątkami są nie tylko magnesy na lodówkę czy pocztówki z wizerunkiem najbardziej charakterystycznych zabytków miasta, ale i między innymi czekolada Marabou w różnych smakach czy skandynawska lukrecja. W bagaż do domu można wsadzić szwedzkie pepparkakor, czyli cienkie i kruche pierniczki o intensywnym korzennym smaku albo pastę marki Kavli lub Kalles. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Szwecji na świecie, który może być pamiątką z wizyty w Sztokholmie, jest konik z Dalarny.

Sztokholm – wycieczki fakultatywne ze Sztokholmu

Z tego miasta można wybrać się na wycieczki fakultatywne organizowane w okolicy. Wśród najciekawszych propozycji takich wypraw można wymienić:

  • Pałac Drottningholm – wycieczka do głównej siedziby szwedzkich królów. Pałac Drottningholm wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Turyści zwiedzają rezydencję z zabytkowym teatrem dworskim, zespołem chińskich pawilonów czy też ogrody.
  • Wycieczka na wyspę Björkö – na wyspie tej znajduje się najstarsze szwedzkie miasto – Birka, założone w VIII wieku. Podczas wycieczki turyści zwiedzają je i oglądają zabytkowe zabudowania w porcie.
  • Wycieczka na wyspę Vaxö – wyspa ta słynie z urokliwej drewnianej zabudowy. Uczestnicy mogą zobaczyć twierdzę Vaxholm z pierwszej połowy XIX wieku. W murach fortecy mieści się dziś muzeum z ciekawą ekspozycją.

Hotele w Sztokholmie

Doskonałe położenie zapewniające możliwość zwiedzania atrakcji zapewni usytuowany w centrum 5-gwiazdkowy, luksusowy obiekt Nobis. Tylko 1 km dzieli go od głównego dworca kolejowego. Podobnie jest w przypadku 4-gwiazdkowego hotelu w Sztokholmie Freys Hotel. W większym oddaleniu od centrum mieści się 4-gwiazdkowy Scandic Park.

Wakacje z dziećmi w Sztokholmie

Przy planowaniu wakacji z pociechami w Sztokholmie oferty wakacyjne powinny być dopasowane do potrzeb najmłodszych uczestników urlopu. Dlatego trzeba sprawdzić, czy hotel, który turysta wybiera na rodzinny pobyt, ma udogodnienia dla najmłodszych, takie jak np. wysokie krzesełka w restauracji, kącik zabaw czy łóżeczka niemowlęce w pokojach rodziców.

Oferta cenowa – Sztokholm

Najtańsza oferta wyjazdu na 6 nocy do 3-gwiazdkowego hotelu na przełomie lipca i sierpnia, ze śniadaniem i lotem z Berlina w cenie, kosztuje od około 2 700 zł od osoby. Pobyt na 7 dni w 4-gwiazdkowym obiekcie ze śniadaniem i przelotem w cenie w tym samym terminie kosztuje od około 3 200 zł. Warto śledzić oferty last minute do Sztokholmu, z rezerwacją na ostatnią chwilę, które mogą być dostępne w atrakcyjnej cenie.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Sztokholm - Najlepiej ocenione hotele

Hotel J

Ocena: 4/5

Szwecja, Sztokholm

od 1 451 za osobę

Zdjęcia z regionu

Sztokholm - Najczęściej kupowane hotele

Hotel J

Ocena: 4/5

Szwecja, Sztokholm

od 1 451 za osobę

Sztokholm - Ostatnio kupione hotele

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Sztokholm - mapa

Poradnik turystyczny - Sztokholm

Nasz miniprzewodnik po Sztokholmie ułatwi planowanie zwiedzania miasta i korzystanie z jego wszystkich atrakcji.

Ile trwa lot do Sztokholmu?

Lot pomiędzy jednym z polskich lotnisk a lotniskiem Sztokholm Arlanda trwa niespełna 1,5 godziny.

Jaka waluta obowiązuje w Sztokholmie?

Oficjalną jednostką monetarną w całej Szwecji jest korona szwedzka.

Jakich cen można się spodziewać w Sztokholmie?

W sklepach i supermarketach można spodziewać się takich cen jak:

  • masło 500 g – 39,90 koron,
  • ser cheddar 1 kg – 119 koron,
  • czekolada 200 g – 20 koron,
  • krakersy Tuc 100 g – 8 koron,
  • sałatka Colesław 200 g – 15 koron,
  • szynka włoska 2 × 80 g – 59 koron.

Jaki transport wybrać w Sztokholmie?

Komunikacja miejska opiera się na kilku różnych środków transportu, takich jak: metro, tramwaje, autobusy i oczywiście statki. Nietypowym środkiem transportu jest historyczny tramwaj numer 7.

Co oferuje lokalna kuchnia w Sztokholmie?

Podczas wycieczki czy wakacji spędzanych w stolicy Szwecji warto spróbować lokalnych przysmaków. Wśród nich są:

  • Ziemniaki Hasselback – ziemniaki są nacinane nożem, przyprawiane solą, pieprzem, gałką muszkatołową, tymiankiem, rozmarynem i wędzoną papryką, okraszane masłem i zapiekane.
  • Köttbullar – mięsne pulpety z mięsa wołowego lub wieprzowego, gotowane w rosole, z dodatkiem różnych warzyw.
  • Surströmming – śledzie kiszone, fermentowane przez kilka miesięcy, które rozsmarowuje się na ciemnych kromkach chleba i serwuje z dodatkiem cebuli i plasterków ugotowanych ziemniaków.
  • Räksmörgås – kanapka z ugotowanymi krewetkami, jajkiem na twardo, ogórkiem i liśćmi sałaty czy majonezem.

Sztokholm – pogoda

Najlepszym okresem na odwiedzenie tego miasta są wakacje, czyli termin wyjazdu powinien przypadać na okres od początku czerwca do końca sierpnia. Chodzi tu nie tylko o dobrą pogodę i ciepłe dni, ale i to, że wszystkie atrakcje miasta w sezonie letnim są otwarte. Trzeba liczyć się, że w stolicy Szwecji często występują opady deszczu, a statystycznie w sierpniu połowa dni jest deszczowa. W Sztokholmie późną wiosną i wczesną jesienią również można zwiedzać, a przy tym jest mniej turystów.

Przydatne informacje