Helsinki

Nazywane „Białym miastem Północy” Helsinki są stolicą Finlandii i miejscem, które ma wiele do zaoferowania turystom.

Helsinki – wakacje

Pełnowymiarowe wczasy spędzane w Helsinkach są sposobem na wypoczynek w wyjątkowym wydaniu. Jeśli turystom zależy, by zobaczyć przepiękne krajobrazy, przeżyć „białe noce” w środku wakacji, kiedy słońce niemal nie zachodzi za widnokręgiem, a przy tym nacieszyć oko najważniejszymi zabytkami, może zdecydować się na ten kierunek.

Helsinki – atrakcje

Stolica Finlandii i jednocześnie największe miasto w kraju – Helsinki w regionie Uusimaa – obejmuje swoim zasięgiem w jednej aglomeracji dodatkowo takie miasta jak Espoo, Vantaa i Kauniainen. Już w XV wieku w tym miejscu znajdowała się mała osada, wówczas jeszcze pod panowaniem szwedzkim. Helsinki oficjalnie założono dopiero w 1550 roku. Miasto pierwotnie nazywane było po szwedzku Helsingfors, a Helsing to nazwa rzeki. Fors z kolei oznacza kaskadę – wodospad. Helsinki zostały stolicą Finlandii w 1812 roku. Rozbudowano je na wzór rosyjskiego Petersburga, jako że Finlandia była wtedy częścią Rosji. Z początkiem XX wieku kraj ten uzyskał niepodległość, a Helsinki stały się wolnym fińskim miastem stołecznym.

Nie brakuje tu atrakcji w postaci zabytkowych zabudowań, muzeów i galerii, ale i miejsc, w których można odpocząć – np. w parku na wyspie Seurasaari, gdzie znajduje się skansen – albo wybrać się w rejs promem na pobliskie wyspy z placu Kauppatori.

Atrakcjami w Helsinkach są też ekspozycje w tamtejszych muzeach, np. w Fińskim Muzeum Narodowym. Powstało ono w budynku z granitową fasadą. Na uwagę zasługuje Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma.

Helsinki – atrakcje dla dzieci

Dzieci z pewnością ucieszą się z wizyty w Helsinkach w wesołym miasteczku Linnanmäki. Z małymi turystami można wybrać się do Muzeum Narodowego Finlandii, gdzie odbywają się przygotowane dla najmłodszych warsztaty Vintti.

Helsinki – nietypowe atrakcje

W październiku nietypową atrakcją w stolicy Finlandii jest targ śledziowy. W pierwszy piątek każdego miesiąca w Helsinkach odbywa się pokaz starych amerykańskich samochodów. Na zwiedzanie można wybrać się zabytkowym tramwajem Spårakoff. Warto się w nim napić piwa z browaru Sinebrychoff.

Dla turystów inną nietypową atrakcją jest publiczna sauna – Löyly Sauna, choć dla Finów jest ona niezbędnym elementem ich kultury. Budynek ma oryginalny wygląd – jest drewniany i doskonale wpisuje się w helsińską linię brzegową.

Helsinki – co zobaczyć?

Podczas pobytu można zobaczyć wiele ciekawych atrakcji. Przede wszystkim jest nią twierdza Suomenlinna, która ma szczególne położenie na grupie sześciu wysp. Zbudowali ją Szwedzi w 1748 roku. W 1991 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pełniła w przeszłości funkcje obronne, a dziś pozostaje ważnym zabytkiem historycznym. Nieopodal niej znajdują się muzea wojskowe, morska szkoła wojskowa i liczne restauracje.

Centralnym punktem Helsinek jest rynek – Kauppatori. Pełni on przez większą część roku funkcję placu targowego. Nieopodal znajduje się dzielnica Katajanokka – wypełniona zabytkami architektury secesyjnej. Na rynku Kauppatori warto zwrócić uwagę na budynki zajmowane obecnie przez Urząd Miasta, Ambasadę Szwecji, Pałac Prezydencki, Centralę Lasów Państwowych oraz Sąd Najwyższy.

W Helsinkach nie brakuje świątyń. Można tu zobaczyć imponującą katedrę Helsińską na placu Senackim, kościół wykuty w skale – Temppeliaukio czy Sobór Uspienski, inaczej Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Helsinkach – to główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego.

Helsinki – ciekawostki

Jedząc na wolnym powietrzu, na targu Kauppatori przysmaki kupione od sklepikarzy, trzeba zachować czujność – przekąska może zostać wyrwana z rąk turysty przez głodne mewy.

W Helsinkach znajduje się aż 27 plaż. W 2018 roku miało było uznane za jedno z najszybciej rozwijających się w Europie.

Helsinki – wycieczki fakultatywne w Helsinkach

Podczas kilkudniowego pobytu można dobrze poznać lokalne atrakcje i zobaczyć najpiękniejsze miejsca. Jednak to także okazja do wyprawy w inne rejony Finlandii. Z Helsinek można skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych, wśród których wymienić należy:

  • Porvoo – wycieczka do małego, uroczego miasteczka położonego w odległości 50 km od Helsinek. To drugie najstarsze miasto w Finlandii. Turyści zwiedzają nastrojową starówkę z czerwonymi, drewnianymi domkami stojącymi nad brzegiem rzeki, a także średniowieczną zabudowę w Starym Porvoo. Docierają do średniowiecznej katedry, muzeów czy też do zamkowego wzgórza.
  • Wioska Fiskars – wycieczka obejmująca zwiedzanie muzeum historii przetwórstwa żelaza, a także wyprawę do ruin zamku Raseborg i miejscowości Tammisaari, nadmorskiego miasteczka nieopodal Parku Narodowego Archipelagu Ekenas.
  • Turku i Naantali – wycieczka do najstarszego miasta Finlandii i dawnej stolicy kraju, czyli do Turku, gdzie turyści odwiedzają zamek i katedrę z XIII wieku. Udają się do skansenu Luostarinmäki, ale też jadą do Naantali, gdzie znajduje się „Świat Muminków”.

Hotele w Helsinkach

W centrum czy poza nim? Turysta może wybierać spośród różnego rodzaju hoteli w Helsinkach. Doskonałe położenie w centrum ma 4-gwiazdkowy Fabian czy 5-gwiazdkowy Lilla Roberts. Poza nim w odległości około 20 km od miasta mieści się hotel 2-gwiazdkowy Scandic Helsinki Aviacongress.

Wakacje z dziećmi w Helsinkach

W stolicy Finlandii można znaleźć wiele noclegów, które będą idealne dla rodzin z dziećmi. Wystarczy szukać hoteli z udogodnieniami dla najmłodszych gości. Mogą nimi być sale i place zabaw, wysokie krzesełka do karmienia w restauracjach czy też łóżeczka niemowlęce w pokojach rodziców.

Oferty cenowe – Helsinki

Tygodniowy pobyt w hotelu ze śniadaniem w połowie lipca, z przelotem z Berlina, kosztuje od około 3000 zł od osoby. Za pobyt na 7 dni ze śniadaniem w 4-gwiazdkowym obiekcie w lipcu, z przelotem, trzeba zapłacić około 3200 zł. Warto zwrócić uwagę na last minute do Helsinek. To oferty z opcji rezerwacji niemal na ostatnią chwilę, na kilka dni przed wylotem, dostępne w niskich cenach. Zwykle nie ma możliwości zakupu wyjazd z wyżywieniem pełnym typu all inclusive w Helsinkach.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Helsinki - Najlepiej ocenione hotele

Klaus K

Klaus K

Ocena: 4/5

Finlandia, Helsinki

od 1 716 za osobę

Haven

Haven

Ocena: 5/5

Finlandia, Helsinki

od 1 634 za osobę

Glo Kluuvi

Glo Kluuvi

Ocena: 4/5

Finlandia, Helsinki

od 1 845 za osobę

Glo Art

Glo Art

Ocena: 4/5

Finlandia, Helsinki

od 1 577 za osobę

Helsinki - Najczęściej kupowane hotele

Klaus K

Klaus K

Ocena: 4/5

Finlandia, Helsinki

od 1 716 za osobę

Haven

Haven

Ocena: 5/5

Finlandia, Helsinki

od 1 634 za osobę

Glo Kluuvi

Glo Kluuvi

Ocena: 4/5

Finlandia, Helsinki

od 1 845 za osobę

Glo Art

Glo Art

Ocena: 4/5

Finlandia, Helsinki

od 1 577 za osobę

Helsinki - Ostatnio kupione hotele

Eurohostel

Eurohostel

Ocena: 2/5

Finlandia, Helsinki

od 1 184 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Helsinki - mapa

Poradnik turystyczny - Helsinki

Warto dowiedzieć się nieco więcej o danej destynacji, zanim się do niej wybierzemy. Miniprzewodnik po Helsinkach na naszej stronie może w tym pomóc.

Ile trwa lot do Helsinek?

W zależności od lotniska wylotowego w Polsce lot do Helsinek trwa od 1 godziny i 10 minut do 2 godzin.

Jaka waluta obowiązuje w Helsinkach?

Obowiązującą walutą jest euro.

Jakich cen można spodziewać się w Helsinkach?

Będąc w stolicy Finlandii, w sklepach i punktach usługowych można spodziewać się takich cen jak:

  • Coca-cola Zero 0,33 l 24 szt. – 9,99 euro,
  • wędlina drobiowa 300 g – 3,49 euro,
  • filety z piersi kurczaka 500 g – 5,99 euro,
  • jogurt naturalny 1 kg – 2,49 euro,
  • truskawki 400 g – 2,99 euro.

Jaki transport wybrać w Helsinkach?

Helsińska komunikacja miejska składa się z wielu środków transportu, oferujących wysoki standard usług. Można korzystać z niej na jednej Helsinki card. Komunikacja to metro, tramwaje, pociągi podmiejskie, autobusy, a nawet promy. Wiele osób porusza się po mieście rowerem.

Co oferuje lokalna kuchnia w Helsinkach?

W wielu restauracjach i barach można spróbować typowych potraw kuchni fińskiej, do których należą m.in.:

  • Hernekeitto – zupa grochowa na bazie zielonego groszku, z wkładką mięsną wędzoną.
  • Leipäjuusto – ser tradycyjnie wytwarzany z mleka renifera, dziś krowiego lub koziego, serwowany po podgrzaniu jako danie śniadaniowe lub deser.
  • Lihapullat – pulpety wołowe lub wieprzowe, gotowane w rosole, z dużą ilością warzyw, serwowane z sosem mięsnym, z ziemniakami czy kapustą.
  • Vispipuuro – fiński deser – kasza manna gotowana z jagodami, borówkami lub żurawiną.

Helsinki – pogoda

Najlepszym terminem na wyjazd jest okres od czerwca do końca sierpnia, gdy w mieście tym jest zdecydowanie najczęściej. Trudno tu mówić o upałach, ale panuje przyjemna temperatura w okolicy 20 stopni Celsjusza.

Pogoda teraz

  • Temperatura 1 °C w nocy -3 °C

  • Temperatura wody 3 °C

Temperatura w kolejnych dniach

  • Środa 2 °C w nocy -2 °C

  • Czwartek 4 °C w nocy 0 °C

  • Piątek 6 °C w nocy -1 °C

  • Sobota 4 °C w nocy 3 °C

Pogoda

  • Styczeń Sty °C woda 2 °C

  • Luty Lut -1 °C woda 1 °C

  • Marzec Mar 1 °C woda 1 °C

  • Kwiecień Kwi 5 °C woda 3 °C

  • Maj Maj 11 °C woda 5 °C

  • Czerwiec Cze 16 °C woda 11 °C

  • Lipiec Lip 20 °C woda 17 °C

  • Sierpień Sie 19 °C woda 18 °C

  • Wrzesień Wrz 14 °C woda 15 °C

  • Październik Paź 9 °C woda 11 °C

  • Listopad Lis 4 °C woda 7 °C

  • Grudzień Gru 2 °C woda 4 °C

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Przydatne informacje