Islandia

Nazywana krainą ognia i lodu, Islandia jest tajemniczą, ale pod wieloma względami piękną wyspą. Można tu spędzić niezapomniane wakacje pełne atrakcji i wspomnień na całe życie.

Najlepsze kierunki w Islandii

Najlepiej ocenione hotele w Islandii

Hotel Kea

Ocena: 4/5

Islandia

od 1 626 za osobę

Islandia - wycieczki

Islandia to niewielka europejska wyspa, która położona jest daleko na północny zachód od wybrzeży Irlandii. Jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody i odkrywania cudów natury. Można tu zobaczyć wulkany – wiele czynnych, niebezpiecznych i od czasu do czasu wyrzucających z siebie dym, popiół i lawę. Prócz tego na Islandii są gejzery, wodospady, lodowe jaskinie, ale i gorące źródła. Atrakcjami turystycznymi są parki narodowe, urokliwe fiordy nad morzem, a dla miłośników trekkingu – majestatyczne lodowce czy górskie zbocza. Nie brakuje też zabytków, choć stanowią one dodatek do potęgi natury, jaką widać tu właściwie na każdym kroku.  

Atrakcją Islandii są także wieloryby, które u wybrzeży wyspy można obserwować przez cały rok.

Islandia – co zobaczyć?

Wielu turystów jedzie na tę wyspę głównie po to, by zobaczyć słynne gejzery, zorzę polarną czy lodowce. Energia geotermalna znajdująca się tuż pod powierzchnią ziemi powoduje, że Islandia ma wielką atrakcję. Na całej wyspie znajduje się wiele źródeł geotermalnych, a największym z nich jest Deildartunguhver, które wyrzuca z siebie aż 180 l wrzącej wody na sekundę. W poszukiwaniu gejzerów można wybrać się na słynne pole geotermalne Haukadalur, wraz z oryginalnym Geysir czy Strokkur.

Przepiękne widoki stają się udziałem turystów przyjeżdżających na Błękitną Lagunę, na półwyspie Reykjanes, która jest jedną z największych atrakcji związanych z energią geotermalną.

Na Islandii znajduje się 13 lodowców, zajmujących prawie 10 proc. wyspy. Największym z nich jest Vatnajökull, liczący 3700 km2 powierzchni. Warto wspomnieć również o lagunie lodowca Jökulsárlón, czyli jeziorze z krystalicznie czystą wodą i wyrastającymi z niej górami lodowymi, które zawsze wyglądają nieco inaczej. Położone jest ono u podnóża Breiðamerkurjökull. Nieopodal znajduje się mniejsza lodowa laguna Fjallsárlón.

W parku narodowym Skaftafell można zobaczyć efektowne jęzory lodowca Svínafellsjökull u podnóża najwyższej na Islandii góry Hvannadalshnúkur. Atrakcją parku jest też wodospad Skogafoss Sólheimajökull.

To tylko jeden z wielu wodospadów, których widok wprost zapiera dech w piersiach. Największym z nich jest wodospad Dettifoss – na 100 m szeroki i 40 m wysoki. Innym, równie słynnym jest Goðafoss o kształcie podkowy. Jego nazwa oznacza „wodospad bogów”.

W południowej części wyspy można zobaczyć dwa inne wodospady – Seljalandsfoss oraz Seljalandsfoss. Turyści wybierający się na popularny szlak turystyczny Golden Circle (Złoty Krąg) zobaczą z kolei wypływający spod zastygłej lawy Hraunfossar wodospad Gullfoss.

Kolejnym elementem krajobrazu Islandii są wulkany. Najbardziej znanym jest Hekla, wokół którego znajdują się pola lawy. Warto wymienić znajdujące się głównie w głębi wyspy wulkany Bárðarbunga, Katla, Askja czy Grimsvötn. Jednak najbardziej znanym, przynajmniej w Europie, wulkanem na Islandii jest Eyjafjallajökull. Jego erupcja miała miejsce w 2010 roku, zaburzając ruch lotniczy nad całą Europą. Co prawda w 2021 roku wybuchały wulkany na półwyspie Reykjanes, ale skala była niewielka. Cyklicznie powtarzają się co roku latem.

Skoro Islandia słynie z wulkanów, to ma ona także wygasłe kratery, które położone są np. w pobliżu Złotego Kręgu. To m.in. krater Kerið z pięknym jeziorem czy Þríhnúkagígur, gdzie windą turyści mogą zjechać do komory magmowej.

Islandia – plaże

Plaże mienią się różnymi kolorami. Są klasyczne, ale i czarne, wulkaniczne. Ciekawie prezentuje się Raudisandur, czyli plaża Czerwony Piasek. Pokryta jest rzeczywiście pomarańczowo-żółtym piaskiem. Można wybrać się na plażę Nauthólsvík, która jest plażą geotermalną pokrytą piaskiem w złotym kolorze. Znajduje się ona w południowej części Reyjkaviku. Kąpiel w Atlantyku w tym miejscu jest bardzo przyjemna z uwagi na ciepłą wodę.

Czarne plaże Islandii

Jedną z najpiękniejszych, niezwykłych, czarnych plaż jest Diamentowa Plaża w pobliżu Breiðamerkurjökull. Jej nazwa wzięła się z tego, że pełno na niej diamentów z lodu. Prócz tego jest też czarna plaża Reynisfjara z bazaltowymi kolumnami. Kolejną czarną jest Sólheimasandur na południu Islandii, gdzie w 1973 roku rozbił się niewielki samolot. Jego resztki znajdują się także na czarnej plaży Djúpalónssandur, otoczonej wysokimi skałami bazaltowymi. Piękne zdjęcia wykonać można na plaży Stokksnes, nad którą znajduje się góra Vestrahorn.

Islandia – zimą czy latem?

Duże znaczenie przy planowaniu wakacji na Islandii ma ich termin. Na wyspie latem panują diametralnie inne warunki niż zimą. Latem są tu białe noce, gdy słońce nie chowa się za widnokręgiem. Zimą z kolei można obejrzeć pokazy zorzy polarnej. Na biwakowanie w plenerze najlepiej nadają się letnie miesiące – zimą tylko doświadczeni wędrowcy mogą pokusić się o takie noclegi.

Wycieczki fakultatywne na Islandii

Podczas pobytu turysta może wybrać wycieczki zorganizowane do najpiękniejszych miejsc na wyspie lub zdecydować się na przykład na zwiedzanie samochodem na własną rękę. Na miejscu lokalne i polskie biura podróży organizują liczne wycieczki fakultatywne. Wśród nich dużą popularnością cieszą się takie jak:

  • Złoty Krąg – trasa wycieczki wiedzie po kilku najważniejszych miejscach na Islandii. To przede wszystkim Reykjavik – stolica kraju. Turyści mają okazję zobaczyć słynne islandzkie gejzery w Gljúfrasteinn. Na trasie znajduje się miejsce zgromadzeń parlamentarnych od 930 roku – Þingvellir. Dziś to park narodowy. Po drodze uczestnicy wyprawy mogą zobaczyć dawną stolicę biskupią Skálholt, odbyć krótki trekking do Złotego Wodospadu – Gullfossa, ale i zachwycić się widokami na krawędzi krateru Kerið, zalanego dziś wodą. Mają także okazję wykąpać się w gorących źródłach na brzegu jeziora Laugarvatn.
  • Reykjavik – wycieczka do stolicy Islandii z przewodnikiem, który opowie o życiu miasta. W planie spacer po deptaku – ulicy Laugavegur, a także podziwianie zabytków, jak kościół Hallgrimskirkja, pomnik Sun Voyager, budynek opery Harpa czy pałacyk Höfði, siedzibę rządu. Na koniec zaplanowano spacer promenadą nad jeziorem Tjörin.
  • Srebrny Krąg – krajobrazowa wycieczka w głąb wyspy, która stanowi poniekąd podróż w czasie, ponieważ turyści poruszają się śladami Sagi o Egilu. Mogą zobaczyć grobowiec wikińskiego wojownika, krainę trolli Fossatun czy wioskę autora sag Snorriego Sturlussona – Reykholt. W programie wejście na krater Grábrók, widok wodospadów Glanni, Hraunfossar oraz Barnafoss. Dla chętnych kąpiele w gorących źródłach SPA Krauma czy wejście na lodowiec Langjökull.

Hotele w Islandii

Jadąc na wczasy, można zatrzymać się w obiektach noclegowych, różniących się standardem, ofertą, ale i może przede wszystkim położeniem. Wiele hoteli na Islandii zlokalizowanych jest w Reykjaviku, jak np. 3-gwiazdkowy City Park Hotel. Natomiast można również zdecydować się na nocleg w południowo-zachodniej części Islandii, w Keflavík, gdzie mieści się 4-gwiazdkowy Hilton Nordica czy też 3-gwiazdkowy Airport Hotel Aurora Star. Kameralny wypoczynek zapewni 3-gwiazdkowy hotel Ion Luxury Adventure Hotel, położony nieopodal Parku Narodowego Thingvellir.

Oferty cenowe – Islandia

Na wczasy na 9 dni do 2-gwiazdkowego obiektu ze śniadaniem w połowie maja można jechać w cenie od około 4600 zł od osoby. Na wyjazd last minute na Islandię, czyli z rezerwacją na ostatnią chwilę z wylotem z Berlina na 5 dni do 2-gwiazdkowego obiektu bez wyżywienia, można udać się w cenie od około 2300 zł. Oferty wakacyjne na Islandię dostępne są najczęściej bez wyżywienia lub tylko ze śniadaniem w cenie. Wylot organizowany może być z Polski lub z Niemiec i najczęściej obejmuje przesiadkę w jednym z europejskich portów lotniczych.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Islandia - mapa

Poradnik turystyczny - Islandia

Nasz przewodnik po Islandii ułatwi planowanie wycieczki czy pełnowymiarowych wczasów na tej szczególnej wyspie.

Ile trwa lot na Islandię?

Lot pomiędzy jednym z polskich portów a lotniskiem w Reykjaviku trwa około 4 godziny i 20 minut.

Jaka waluta obowiązuje na Islandii?

Walutą jest korona islandzka (ISK). W większości miejsc komercyjnych można płacić kartą.

Jakich cen można się spodziewać na Islandii?

W sklepach i supermarketach, które zlokalizowane są głównie w Reykjaviku, można spotkać się z takimi cenami jak:

  • jabłka Golden Delicious 6 sztuk – 528 koron,
  • winogrono zielone 750 g – 974 korony,
  • pomarańcze 320 g – 88 koron,
  • pomidory 1 kg – 998 koron,
  • cebula 1 kg – 239 koron,
  • jogurt grecki 1 kg – 898 koron,
  • Coca-cola 0,5 l – 183 korony.

Jaki transport wybrać na Islandii?

Po wyspie najlepiej poruszać się wynajętym samochodem, koniecznie z napędem 4×4, z uwagi na trudności występujące na drogach oznaczonych literą F. Szybko pomiędzy poszczególnymi atrakcjami i miejscowościami na wyspie można przemieszczać się lokalnymi połączeniami samolotowymi. Na Islandii jest około 20 mniejszych lotnisk. Można też poruszać się autobusami.

Co oferuje lokalna kuchnia na Islandii?

Kuchnia bazuje na rybach, jagnięcinie czy na islandzkich przetworach mlecznych, jak np. jogurt skyr. Warto spróbować tu takich potraw jak:

  • Hardfiskur lub sztokfisz – rybne przekąski z masłem, ryba, np. łupacz czy dorsz, jest suszona na zewnątrz.
  • Plokkfiskur – gulasz rybny z ziemniakami, mąką, mlekiem, cebulą i przyprawami.
  • Laufabraud – chleb liściasty, czyli cienki, okrągły chleb z ozdobnymi wzorami.
  • Ponnukokur – islandzka wersja naleśnika, podawana z cukrem, dżemem czy z bitą śmietaną.

Islandia – zasady wjazdu

Na wyspę można jechać na podstawie paszportu – biometrycznego lub tymczasowego, oraz na dowód osobisty. Nie ma konieczności wyrabiania wiz dla obywateli RP, ponieważ Islandia jest częścią strefy Schengen.

Islandia – ciekawostki

Jako kraina ognia i lodu Islandia ma 30 systemów wulkanicznych zajmujących 25 proc. powierzchni kraju oraz 13 lodowców obejmujących 10 proc. terytorium wyspy. Znajduje się tam ponad 130 czynnych wulkanów, które od czasu do czasu dają o sobie znać. Najbardziej zachwycającym zjawiskiem przyrodniczym, który można obserwować na Islandii, jest zorza polarna.

Szokiem dla wielu turystów jest bardzo ciepła woda w Oceanie Atlantyckim przy Reykjaviku. To efekt płynących pod powierzchnią ziemi źródeł geotermalnych.

Co zabrać na Islandię?

W zależności od planów turysty związanych z urlopem inne rzeczy powinien on spakować do plecaka czy walizki. Jeśli wybiera się na trekking i chce aktywnie zwiedzać wyspę, przydadzą się wytrzymałe, wygodne buty, bielizna termoaktywna i sportowa odzież. Koniecznością jest kurtka wiatroszczelna i przeciwdeszczowa zarazem. Na pewno trzeba wziąć ze sobą telefon komórkowy z dobrym aparatem – na Islandii na każdym kroku jest co fotografować. Latem z pewnością przydadzą się okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania.

Co przywieźć z Islandii?

Charakterystycznymi pamiątkami są maskotki i gadżety z motywem maskonurów czy misiów polarnych. Doskonałym pomysłem na prezent z Islandii mogą być czekolada Omnom o smaku lukrecji, paczka suszonej ryby – hardfiskur, kosmetyki bogate w zioła, algi i islandzkie błoto krzemionkowe czy też przedruki Sagi o Egilu lub Sagi o Njalu.

Islandia – pogoda

Na wyspie pogoda jest kapryśna. Nawet w ciągu kilku godzin może się zmienić nie do poznania. Z uwagi na płynący wzdłuż zachodnich i południowych wybrzeży Islandii prąd Golfsztrom klimat wyspy jest łagodny. Ciepło płynące tu z dalekich Karaibów miesza się z zimnym, arktycznym powietrzem z północy i właśnie to jest powodem nagłych zmian aury. Jest wietrznie i często zdarzają się sztormy. Nie należy zapominać i o tym, że Islandia jest pełna gorących źródeł i wulkanów, które także wpływają na jej klimat. Temperatura latem np. w Reyjkjaviku wynosi średnio 12 stopni Celsjusza, a zimą około 1-2 stopnie.

Najlepszy miesiąc na wakacje

  • Najlepszy
  • Dobry
  • Niski sezon
  1. Styczeń
  2. Luty
  3. Marzec
  4. Kwiecień
  5. Maj
  6. Czerwiec
  7. Lipiec
  8. Sierpień
  9. Wrzesień
  10. Październik
  11. Listopad
  12. Grudzień

Reykjavik

  • Najlepszy
  • Dobry
  • Niski sezon

Przydatne informacje