Węgry - Przewodnik

<p>Mówi się, że Polak i Węgier to dwa bratanki. Skąd pochodzi to określenie i jakie podobieństwa występują pomiędzy tymi dwoma narodami? Przy okazji sprawdźmy, jakie atrakcje dla turystów oferują <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/wegry/" target="_blank">Węgry na wakacje</a>.

Pogoda na Węgrzech

Dzisiaj, 18.4 14°C

Mówi się, że Polak i Węgier to dwa bratanki. Skąd pochodzi to określenie i jakie podobieństwa występują pomiędzy tymi dwoma narodami? Przy okazji sprawdźmy, jakie atrakcje dla turystów oferują Węgry na wakacje.

Piękne karty historii
Polaków i Węgrów dzieli wiele kwestii - język, kultura, obyczaje czy pochodzenie, ale wielokrotnie na kartach historii Polacy i Węgrzy wspierali się nawzajem. Dlatego historia jest tym, co połączyło te dwa odmienne narody. Z tego też względu mówi się, że Polak i Węgier dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki. Już w X i XI wieku występowały związki dynastyczne pomiędzy Polakami a Węgrami, w wyniku których polskie księżniczki były żonami węgierskich władców, a księżniczki węgierskie oddawano jako żony władcom polskim. Znamienny jest fakt, że Elżbieta Łokietkówna, córka Władysława Łokietka przez 60 lat zasiadała na tronie Węgier i była królową tego kraju. Z drugiej strony Jadwiga Andegaweńska, Węgierka, była królową Polski. Od 1342 roku Ludwik Węgierski, ojciec Jadwigi był królem Węgier, a w 1370 roku wstąpił także na tron Polski. Wspólnym królem Polski i Węgier był też Władysław Warneńczyk.
O prawdziwej przyjaźni polsko-węgierskiej można mówić dopiero od XIX wieku, kiedy to Polacy stanęli po stronie węgierskiej podczas tamtejszego powstania w 1848 roku. Przyjaźń ta umocniła się podczas II wojny światowej. W ciągu wielu lat Polacy mogli liczyć na Węgrów i odwrotnie. To miły akcent w całej historii europejskich narodów.

Co oferują Węgry turystom?
Główną atrakcją Węgier dla polskich i innych zagranicznych turystów jest rzecz jasna Budapeszt, stolica kraju i największe miasto. To okazja do zobaczenia wielowiekowych zabytków, poznania węgierskiej kultury, ale i osobliwej przyrody. Stolica Węgier obfituje w zabytki, wśród których należy wymienić chociażby Parlament - wizytówkę Budapesztu. Warto zobaczyć ponadto Górę Gellerta, Zamek Królewski, Basztę Rybacką czy Kościół św. Macieja, Park Pomników, Wyspę Małgorzaty, gdzie znajdują się ruiny klasztoru dominikanek, Pałac Cudów, Ogród Zoologiczny czy oceanarium.

Starą stolicą Królestwa Węgier był niegdyś Wyszehrad, dziś niewielka miejscowość, żyjąca z turystyki. Na wzgórzu miasta wznosi się stary zamek - cytadela, a w mieście - Wieża Salomona.
Perłą naturalnych atrakcji Węgier jest Park Narodowy Aggtelek, znajdujący się na pograniczu Węgier i Słowacji. Inaczej nazywany jest Parkiem Narodowym Krasu Węgierskiego. Dla turystów zachwycające są bujne formacje skalne, niezliczona ilość jaskiń i grot, wraz z popularną jaskinią Baradla.
Turysta podróżujący po Węgrzech powinien odwiedzić także miasto Eger, znane ze średniowiecznego zamku, barokowych kościołów, tureckiego minaretu czy prawosławnych cerkwi. W wulkanicznych skałach w Egerze znajdują się piwniczki, a tuf utrzymuje w nich stałą temperaturę, pozwalającą na przechowywanie win w idealnych warunkach. Wypoczynek nad Balatonem
Pomimo, że Węgry nie mają dostępu do morza, nie brakuje tu kurortów nad tzw. „węgierskim morzem”, jak często nazywane jest jezioro Balaton. Wzdłuż linii brzegowej jeziora rozlokowane są malownicze miejscowości wypoczynkowe, cel wyjazdów rekreacyjnych turystów na Węgrzech, m.in. Siofok, Balatonfoldvar czy Keszthely. Warto też wybrać się do uzdrowiska Hajduszoboszlo, które oferuje m.in. wiele pięknych hoteli z aquaparkami.

Zobacz również:


Węgry na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY