Budva - Przewodnik

Zwarta średniowieczna starówka otoczona pierścieniem murów obronnych, z cytadelą od strony morza - tak jednym zdaniem można opisać <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/czarnogora/budva/budva/" target="_blank"><strong>Budvę</strong></a> (Budwa). Miasto jest bardzo atrakcyjne, podobnie jak okolica - wybrzeże na horyzoncie zamyka imponujący klif, a bliżej wyłania się z morza wysepka o równie niezwykłych kształtach. W bezpośrednim sąsiedztwie starówki nie ma żadnych wzniesień; najlepszy widok roztacza się z murów cytadeli.<br/> <strong>Budwę</strong> zwiedza się bardzo łatwo. Wszystkie zabytki są w okolicy Trgu starogradskih crkava, w nadmorskiej części starówki.

Pogoda w Budvie

Dzisiaj, 28.3 15°C
Zwarta średniowieczna starówka otoczona pierścieniem murów obronnych, z cytadelą od strony morza - tak jednym zdaniem można opisać Budvę (Budwa). Miasto jest bardzo atrakcyjne, podobnie jak okolica - wybrzeże na horyzoncie zamyka imponujący klif, a bliżej wyłania się z morza wysepka o równie niezwykłych kształtach. W bezpośrednim sąsiedztwie starówki nie ma żadnych wzniesień; najlepszy widok roztacza się z murów cytadeli.
Budwę zwiedza się bardzo łatwo. Wszystkie zabytki są w okolicy Trgu starogradskih crkava, w nadmorskiej części starówki. Na Trg starogradskih crkava prowadzi od portu kilka uliczek. Główna budowla to wkomponowana w zabudowę katedra św. Jana (katedrala sv. Ivana) z dominującą nad placem neogotycką wieżą z 1867 r. Efektowniej przedstawia się stojąca ukośnie na placu cerkiew Trójcy Świętej (crkva sv. Trojice) z 1804 r. Charakterystyczny korpus w biało-różowe pasy, nakryty owalną kopułą, zdobi front z rozetą i mozaiką z trzema aniołami, a od tyłu półokrągła absyda. Ściany i sklepienie nawy pokrywają mozaiki. Od strony morza zamyka plac monumentalna cytadela (citadela), zwana dawniej Kaštelem sv. Marije. To część murów obronnych z końca XV w., poszerzonych w 1639 r. Kolejne umocnienia zbudowali Austriacy w 1836 r., niszcząc przy okazji kościółek. Otwarto tu ciekawą wystawę modeli żaglowców, np. z floty Kolumba, i zdjęć Budwy. Z murów cytadeli otwierają się piękne widoki na morze, zwłaszcza na trójkątny profil wysepki Sveti Nikola, na której uprawia się winorośl. Plaże w okolicach Budwy (zwykle piaszczyste) należą do najlepszych nad Adriatykiem. Doliczono się ich 17; główne to: Jaz (3,5 km na północny zachód od miasta, ok. kilometra długości, częściowo dla naturystów), Mogren I i II (kilka minut od starówki, za hotelem Avala, 350 m długości), Slovenska plaža (w centrum miasta), Bečići (2 km od miasta w stronę Sveti Stefan, 1950 m długości, kiedyś otrzymała tytuł najlepszej plaży w Europie), Miločer (dalej w stronę Sveti Stefan, dwie zatoczki), Sveti Stefan (bezpośrednio przy półwyspie i hotelu, częściowo dla gości hotelowych), Drobni pijesak (między Sveti Stefan a Petrovacem, mniej zatłoczona od innych).

Zobacz również:

Czarnogóra na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY