Szanghaj - Przewodnik

Pogoda w Szanghaju

Dzisiaj, 29.3 26°C
Informacje podstawowe: 
 
Liczba mieszkańców: 11,8 mln 
Numer kierunkowy telefonu: 0086/ 
Wazniejsze numery telefonu: 
Policja: 119 
Pierwsza pomoc: 119 
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Szanghaj 19.00 
Komunikacja miejska: 
Autobus i trolejbus: szanghajskie autobusy i trolejbusy tanim ale dość trudnym do orientacji środkiem komunikacji, większość autobusów miejskich korzysta z dworca Qiujiang Lu, na zachód od Henan Bei Lu, niektóre linie prywatne jeżdżą także z dworca kolejowego 
Adres informacji turystycznej: Luxingshe, Nanjingdonglu 66 
 
Historia 
 
W miejscu gdzie dziś znajduje się Szanghaj jeszcze do X wieku rozciagało się Morze Zólte. W pobliżu od VII wieku istniało niewielkie miasto Qinglong. Rzeka Jangcy przez ten caly czas rozbudowywała swoja potężną deltę, na której z czasem założono osadę, która nazwano Szanghaj. Jej nazwa oznaczała tyle co “iść w kierunku morza". 
 
Az po XIX wiek było to tylko małe, niewiele znaczące miasteczko z portem rybackim. Gdy podczas pierwszej wojny opiumowej Lin Zexu kazał zniszczyć 20 tys. skrzyń tego narkotyku w porcie w Kantonie Brytyjczycy opanowali Szanghaj. Wymusili na władzach chińskich w układzie w Nanking w 1842 r. by zaliczyć miasto do portów, które miały byćotwarte dla handlu zagranicznego. W kolejnym układzie udało się wyłączyć brytyjskie podmioty w mieście spod chińskiej jurysdykcji. W 1845 r. Anglicy usadowili się na stale w Szanghaju, za nimi przybyli Francuzi i kolejne narody europejskie. Po powstaniu Tajpingów handel, który był do tej pory kierowany przez Kanton zaczął przechodzić przez Szanghaj. Był to początek żywszego rozwoju portu, za którym w mieście nastąpił rozwój przemysłu. 
 
W 1925 r. wybuchło w mieściepowstaniewywołane przez robotników na wieść o zbliżaniu się armii Chiang Kai-sheka. Rebelia została krwawo stłumiona. Miasto nie odegrało za to żadnej znaczącej roli podczas rewolucji w 1949 r. Wcześniej jeszcze, w latach 1937 - 45 pozostawało pod japońska okupacja. 
 
Dzis Szanghaj pozostaje najważniejszym portem i drugim co do wielkości miastem Chin, a zarazem bardzo ważnymośrodkiem przemysłowym. W ponad 9 tys. fabrykach w mieście pracuje w sumie 1,6 mln robotników. 
 
 
Glówne atrakcje 
 
Centrum miasta zabudowane jest na wzór angielskiego City z licznymi gmachami w stylu wiktoriańskim. Znajduje się tu także największy obszar zieleni w miescie o długości 2,5 km - Bund- dziś nazywany Parkiem Ludowym. Zajmuje powierzchnie dawnej “Koncesji Brytyjskiej". 
 
Szczególnie uroczym miejscem jest park Yu. Znajduje się zaraz obok Muzeum Szanghajskiego. Został założony w XVI wieku przez mandaryna zwanego Yu. Wśród skał, kwiatów i mostów płynie szemrzący potok, a pobyt umilają liczne altany i pawilony. Park był w 1853 r. główna siedziba sekty Małego Miecza walczącej z obca dominacja w Szanghaju. 
 
W danej “Koncesji Francuskiej'' znajduje się najstarsza budowla miasta; buddyjski klasztor Longhua z okazała pagoda. Pochodzi z czasów dynastii Qing. W pobliżu mieścikatedra szanghajska Odprawiane tu msze po łacinie i po chińsku. Tutejsza społeczność chrześcijańska istnieje od XVII wieku. 
 
Najciekawszym zabytkiem miasta jest jednak Świątynia Nefrytowego Buddy. Znajduje się w nim także cenna statua bodiszatwy wykonana z brązu a pochodząca z IV wieku. Warto tu przyjść podczas barwnych świąt przypadających na pierwszy dzień każdego miesiąca według chińskiego kalendarza księżycowego. 
 
 
Muzea i galerie. 
 
Muzeum Szanghajskie - najważniejsze w mieście i jedno z najbogatszych muzeów chińskich. Zgromadzono tu mnóstwo dziel sztuki i przedmiotów codziennego użytku z różnych okresów historii Chin. Jest tu także bogata kolekcja chińskiej porcelany oraz malarstwa chińskiego. 
Muzeum Sun Yat-sena- mieści się w budynku, w którym żył dawniej twórca Republiki Chińskiej. 
 
 
Zakupy 
 
Szanghaj stara się konkurować z Hong Kongiem pod względem atrakcyjności zakupów. W tutejszych sklepach towary importowane jednak znacznie droższe. Mimo to dobre tradycje handlowe miasta sprawiają, że odzyskuje ono powoli swoja dawna renomę. 
 
Zakupy dobrze rozpocząć od antyków. Dwa ważne place targowe, gdzie można je nabyć to Dongtai Lu i Fuyou Lu w Starym Mieście. Państwowe sklepy Shanghai Antique i Curio Store przy Guangdong Lu 218-226, oferują przede wszystkim duży wybór wyrobów rękodzielniczych. Znacznie atrakcyjniejszy pod tym względem jest prywatna siec sklepów G. E. Tang Antique and Curio Shop, z główna siedziba na Dongtai Lu 85. Można w niej nabyć piękne chińskie meble. Wreszcie wyroby chińskiej sztuki najlepiej nabyć w Duoyun Art Gallery przy Nanjing Dong Lu. 
 
Szanghaj stara się konkurować z Hong Kongiem także na polu odzieży. Jedna z głównych sieci sprzedających tanie, ale dobrej jakości ubrania jest Giordano. Po wyroby z jedwabiu najlepiej kierować się do No. 1 Store na skrzyżowaniu Nanjing Lu i Xizang Lu lub tez do sklepów Huaihai Lu i Shanghai Paris Printemps. 
 
Warty jest odwiedzenia dom towarowy Friendship Store, przy Beijing Lu 40, blisko Peace Hotel, w którym można nabyć wszelkiego rodzaju potrzebne towary możnana tu kupić m.in. chińskie medykamenty, wyroby ze skóry oraz wyroby rzemiosła artystycznego jak i ubrania. 
 
 
Gdzie zjesc 
 
Friendship, restauracja wewnątrz terenów wystawowych, oferuje dania kuchni chińskiej zorientowane na gusta zachodnich turystów. 
Jinjiang Club, w hotelu Jinjang, centrum dzielnicy francuskiej, tel. 534242 - restauracja utrzymana w stylu francuskiego art - deco. Podaje dania kuchni francuskiej. 
Xinya, Nanjingdonglu719, tel. 290080 - restauracja podaje specjalności kuchni kantońskiej. 
Grape (Putaoyuan), Xinle Lu - restauracja podaje dobre dania kuchni chińskiej, lecz co ważne obsługa mówi po angielsku. 
 
 
Rozrywka 
 
Szanghaj oferuje szczególnie atrakcyjne życie nocne. Wiele jest w mieście barów w stylu zachodnim. Zwykle otwarte do późna i maja miejsce do tańczenia. Jest w nich dość duży wybór alkoholi, choć piwo jest zwykle drogie. Często maja w nich miejsce różne koncerty, najczęściejchińskiego rocka, choć o aktualne ich miejsca lepiej się wcześniej dowiadywać. Dokładny program można znaleźć w dziale “What''s on" anglojęzycznej gazety Shanghai Talk. 
 
Wazne wydarzenia kulturalnełącznie z opera, baletem i koncertami symfonicznymi w mieście odbywają się w sali Yan''anlu. Rezerwacje miejsc i dokładny program można dostać w Internacional Club, Yan''anxilu 63, tel. 538455. Warto zobaczyć także przedstawienie chińskiegoteatru lalek w Nanjinxilu. 

Chiny na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY