Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami

+48 22 104 41 16

Czechy - narty 2024

Czechy to kraj bardzo lubiany przez Polaków - za gościnność, dobrą kuchnię, niezapomnianą Pragę i wspaniałe warunki narciarskie, które sprawiają, że jest to kraj warty odwiedzenia o niemal każdej porze roku. Narty i snowboard? Czas na Czechy!

Gdzie do Czech na narty z dziećmi

Czechy to region przede wszystkim dla amatorów oraz rodzin z małymi dziećmi. Najlepsze stoki narciarskie dla początkujących? Czechy mają wszystko to czego szukają entuzjaści sportów zimowych - narty czy snowboard tutaj to prawdziwa przyjemność, w dodatku jest naprawdę tanio! 

Z dziećmi można udać się do ośrodka Rokytnice nad Jizerou, gdzie znajduje się kilka szkółek narciarskich, a wiele tras oznaczonych jest niebieskim kolorem. Dobrym pomysłem będzie wybór niewielkiego terenu narciarskiego Vrchlabí – Kněický vrch, na którym położonych jest 8 km tras niebieskich i czerwonych. Szkółki narciarskie i łatwe stoki dla początkujących znaleźć można również w Bubákov Herlíkovice.

Stoki narciarskie w Czechach

W Czechach w wielu miejscach można jeździć na nartach czy na desce snowboardowej. Wśród najciekawszych stoków wyróżnić należy takie jak:

  • Szpindlerowy Młyn – właściwie położony jest on w niewielkiej odległości od polskiej granicy, nieopodal Karpacza. Kompleks składa się z dwóch ośrodków: Svatý Petr i Medvědín, gdzie obowiązuje jeden ski pass. Obejmuje 17 wyciągów narciarskich i 27 tras zjazdowych, o różnym stopniu trudności, w tym jedną trasę czarną FIS.
  • Rokytnice nad Jizerou – to teren narciarski obejmujący 22 km tras, gdzie można skorzystać z 30 orczyków, 2 czteroosobowych wyciągów krzesełkowych. Teren ten jest odpowiedni nawet dla początkujących użytkowników.
  • Cerna Hora – ośrodek obejmuje 20 km tras narciarskich, w tym liczący 1600 m tor do jazdy nocnej na nartach.
  • Klinovec – Neklid – w Rudawach w Czechach znajduje się teren narciarski, który graniczy z niemieckim Oberwiesenthal.
  • Lipno – stoki obejmują 14 tras, liczących łącznie 11 km długości. Trasy są łatwe i średnio trudne.
  • Pec pod Snezkou – położony niedaleko granicy z Polską, obejmuje kilka stoków łatwych, ale działają też średniej trudności oraz trudne dla zaawansowanych. Łącznie obejmuje 14 km tras, a turyści mogą korzystać z 15 wyciągów.
  • Harrachov – Certova Hora – ośrodek mający 7,3 km tras zjazdowych i 4 wyciągi. Znajduje się tutaj 5 skoczni narciarskich.
  • Bubákov Herlíkovice – teren obejmuje ponad 12 km tras o różnym stopniu trudności. Znajduje się w czeskiej części Karkonoszy.

Najdłuższe trasy narciarskie w Czechach

Trasy narciarskie bynajmniej nie są tak długie, jak chociażby w Austrii czy we Francji, ale nadal można na nich wygodnie szusować na nartach. Najdłuższą trasą narciarską w Czechach jest ta wiodąca ze szczytu Šerák liczącego 1325 m n.p.m. przez Mračną na wysokości 1253 m n.p.m. do Ramzovéj o wysokości 767 m n.p.m. Trasa ma 3260 m długości.

W największej stacji narciarskiej w Czechach położonej w Rudawach Klínovec: Jáchymovská znajduje się najdłuższa trasa zaczynająca się na wysokości 1235 m n.p.m. Obsługuje ją nowoczesna kolejka z 4-osobową kanapą. Liczy ona 2950 m długości.

Ośrodki narciarskie w Czechach

Góry Orlickie, Izerskie, Rudawa, Karkonosze - to najpopularniejsze regiony narciarskie w Czechach, nie tylko dla miejscowych i naszych rodaków, ale i turystów z całej Europy. Jednym z najpopularniejszych jest region Szumawa, z najwyższym szczytem o wysokości 1456 m, wznoszącym się na granicy niemiecko-czeskiej. Najpopularniejsze miasteczka na ferie zimowe w tej okolicy to Liberec, Lipno nad Wełtawą, Frymburk, Kasperske Hory czy Stachy. Drugim są oczywiście Karkonosze, z najwyższym szczytem Śnieżką (1603 m) - to region pełen bardzo dobrych tras, wyciągów narciarskich, oraz tanich i przytulnych noclegów.

Najczęściej wybierane przez turystów miejscowości to Harrachov, Czarny Dół, Pec pod Śnieżką czy Szpindlerowy Młyn. Łatwy dojazd, niskie ceny i wspaniały czeski klimat to zalety wyboru tego kierunku. Dobre warunki narciarskie to jedno, ale ważne jest również położenie - w tych regionach Czech znajduje się wiele wspaniałych parków krajobrazowych. Narty tutaj to przyjemność, a w ważnych ośrodkach znajdują się szkółki narciarskie, snowparki i szereg atrakcji dla turystów, takich jak puby czy restauracje.

Warto wybrać Czechy na narty, które obok Słowacji są jednymi z tańszych destynacji zimowych, a również pełnych atrakcji i doskonałego zaplecza turystycznego. Narty na Słowacji czy właśnie w Czechach mogą być dobrą alternatywą nawet na weekendowy wyjazd na własną rękę z Polski.

Warunki narciarskie w Czechach - kiedy jechać na narty do Czech?

U naszych południowych sąsiadów panują świetne warunki narciarskie, w szczególności dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi. Choć zaawansowani raczej nie będą mieli wielu powodów do narzekania. Dobre warunki na wyjazdy narciarskie ten kraj oferuje dopiero od niedawna - zaplecze turystyczne w tym miejscu dopiero się rozwija, a w planach wciąż jest budowa nowych tras oraz hoteli w Czechach.

Dobre warunki narciarskie panują tu od grudnia do lutego. Choć zazwyczaj w tym okresie nie ma problemu ze śniegiem, warto na bieżąco kontrolować pogodę i prognozy synoptyków, w szczególności te specjalnie skierowane do narciarzy. Najpewniej wybrać się tutaj w styczniu, kiedy temperatury są najniższe i ferie zimowe powinny być w 100% udane. Narty, snowboard, turystyka piesza, narciarstwo biegowe - z pewnością nie będzie czasu na nudę.

Zimowe atrakcje w Czechach

Czechy to nie tylko dobry kierunek na wyjazdy narciarskie, ale również rewelacyjne miejsce na sylwester - nie tylko w Pradze, ale również na stoku. Choć warunki śniegowe są tutaj dobre, w razie niepogody jednak nie mamy dużo do stracenia - przed nami zwiedzanie Pragi i widoki z Mostu Karola oraz podziwianie innych wspaniałych miast, takich jak Liberec czy Brno. Warto zaplanować zatem wycieczki objazdowe po Czechach.

Do Czech przyciąga również wyśmienita, lokalna kuchnia oraz słynne w całej Europie piwo. Aby spróbować najlepszego, warto wybrać się do znanych gorzelni - między innymi Budweiser, Primator w Nachodzie czy Pilsner w Pilznie.

Turystów nie przyciągają tu jednak jedynie stoki narciarskie, ale i Złote Miasto - Praga to z pewnością miejsce na mapie Europy, którego nikt nie powinien ominąć. Szczególnie w okresie zimowym, kiedy na rynku jest jarmark świąteczny, a całe miasto jest wspaniale oświetlone. Połączenie możliwości zwiedzania i uprawiania sportów zimowych to prawdziwy skarb Czech. 

 Najpopularniejsze regiony narciarskie w Czechach