Śladami hakerki i dziennikarza

Autor: Travelplanet.pl dodane: 02.10.2012

Ilość chętnych do zwiedzania Szwecji, a zwłaszcza Sztokholmu znacznie wzrosła od czasu wydania słynnej Trylogii Millennium Stiega Larssona.
Do tej pory kraj był znany raczej z książeczek dla dzieci, a popularne były Dzieci z Bulerbynn i  Pippi Langstrumpf.
Dzisiaj to fani kryminałów, stanowią największą grupę wielbicieli szwedzkiej literatury. Przyjeżdżają tutaj, by przejść się tymi samymi ulicami, którymi chodzili kryminaliści i detektywi znani z lektury Millennium.


Ulica Bellmansgatan, czy restauracja Kvarnen to dziś największe atrakcje turystyczne Sztokholmu.
Millennium to opowieść o genialnej hakerce Lisbeth Salander oraz bezkompromisowym dziennikarzu Mikaelu Blomkvist.
Trylogia sprzedała się na całym świecie w blisko 50 milionów egzemplarzy. Historia jest na pewno wciągająca, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, niezwykłych bohaterów, skomplikowanej relacji między nimi. Ale nie tylko to przesądziło o jej sukcesie.
Jej niewątpliwą zaletą jest niezwykle dokładny opis szwedzkiej rzeczywistości. Miasto, budynki, kawiarnie sklepy, biura, posiłki, sprzęty - wszystko jest opisane bardzo realnie. Nie jesteśmy gośćmi w tym świecie, jesteśmy jego uczestnikami.
Dlatego czytelnicy Millenium chodząc po Sztokholmie, nie zwiedzają obcego miasta. Są w miejscu, które doskonale znają.
Muzeum Miejskie wydało specjalna mapę z miejscami ważnymi dla akcji powieści. Organizowane są też wycieczki - koszt biletu 120 koron szwedzkich.


Wycieczka rozpoczyna się w środku dzielnicy Södermalm, która leży w południowej części centrum Sztokholmu i jest właściwie wyspą. Graniczy  z jeziorem Melar i zatoką Saltsjon. W dzielnicy znajdują się urwiska, wzgórza i świetne restauracje. W wielu z nich jadali bohaterowie Larssona.
Dzielnica wygląda inaczej niż nowoczesne centrum miasta ze szkła i betonu. Wąskie strome uliczki, stare kamienice. W XVIII wieku, była to dzielnica fabryczna, mieszkali tu ubodzy robotnicy, później zamieniała się niebezpieczne slumsy. W latach 80-tych ubiegłego wieku rozpoczął się proces rewitalizacji i dziś to super modne miejsce. Uwielbiają je artyści, projektanci mody, dziennikarze.
Na końcu ulicy Bellmansgatan stoi kamienica z wieżyczką, to tutaj na poddaszu mieszał Blomkvist  z okien miał widok na zatokę i starówkę.
Södermalm to dzielnica dobrych bohaterów. Ci źli mieszkali na północy miasta.
Ale możemy nie tylko zwiedzać miasto, możemy poczuć jego smak i zapach. Komisarz zamawia podwójne espresso z łyżką zimnego mleka, Mikel pije cafe latte. Kawę pije się w Sztokholmie i w powieściach Larssona bez przerwy.
Je się tradycyjne szwedzkie potrawy jak klopsiki Köttbullar, czyli niewielkie kulki z mielonego mięsa  wielkości orzecha włoskiego, do tego ziemniaki ze skwarkami.
Jeśli chcesz zjeść jak powieściowi bohaterowie zajrzyj do restauracji Kvarnen przy ulicy Tjärhovsgatan.
Jest to jednej z najstarszych pubów w mieście, a piwo kosztuje tam tylko 30 koron.

Tagi:

Propozycje

Magia Sztokholmu

Magia Sztokholmu
3 dni 16.08 - 19.08 inne terminy Kraków BB - Śniadania BP Regent
3 680 zł / 2 os.
1 840 zł / 1 os.

Magia Sztokholmu

Magia Sztokholmu
3 dni 21.06 - 24.06 inne terminy Szczecin BB - Śniadania BP Regent
3 680 zł / 2 os.
1 850 zł / 1 os.

Dodaj komentarz

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY