Podróżuj odpowiedzialnie

Autor: Iwona Czarnacka dodane: 02.10.2012

Te same rzeczy w różnych krajach oznaczają coś całkowicie odmiennego.

Najlepszych przykładem są gesty.

Podniesiony kciuk oznacza w większość krajów OK i jest jednoznacznie pozytywny, ale na Bliskim Wschodzie to gest wulgarny, oznacza seks analny. Szeroko rozpostarte palce dłoni oznaczają uspokój się, a w Grecji jest to gest obraźliwy oznaczający „zjedz swoje fekalia”. Kiwanie palcem wskazującym w wielu krajach może narazić na kłopoty. We Wschodniej Azji przywołuje się tak psy, na Filipinach mogą nam nawet złamać palce. W Ameryce Płd, czy Australii w ten sposób przywołuje się prostytutki. Znak Vitorii, dwa place w kształcie litry V w Polsce kojarzony jest z Solidarnością. Ale w Anglii i USA, ktoś komu pokażemy ten znak poczuje się z pewnością obrażony. Znak OK, czyli połączanie palców wskazujących i kciuka. W Niemczech, Grecji, Hiszpanii i Turcji jest wulgarny, oznacza odbyt.

 

Jeśli niczego  nie wiemy,  o kraju, do którego się udajemy, możemy niechcący kogoś obrazić, narazić się na kłopoty i podróżować, nic nie rozumiejąc z tego co widzimy.
Odpowiedzialna turystyka oznacza szacunek dla inności i próbę zrozumienia, tego co nam wydaje się dziwne. Wystarczy trochę poczytać. i zaczynamy rozumieć na przykład, że niedokończone domy w  Egipcie, czy Turcji  nie są oznaką lenistwa i niechlujstwa. Okazuje się, że ukończenie domu automatycznie oznacza bardzo wysoki podatek.


Jak się zachować ?
Turyści zwłaszcza, jeśli podróżują po innych kontynentach,  uważają, że mogą robić zdjęcia wszędzie tam, gdzie się żywnie podoba. Zawsze należy zapytać o zgodę, gdy fotografuje się ludzi. Nie trzeba znać lokalnego języka, wystarczy uśmiech i odpowiedni gest.
Synagoga - mężczyźni powinni mieć nakrycie głowy. W Szabat wszystkie urządzenia elektryczne (telefon, aparat fotograficzny) powinny być wyłączone.

Meczet - kobiety powinny zakryć włosy, ale także resztę ciała. Widoczne mogą być twarz, ręce i stopy. Mężczyźni muszą mieć spodnie, przynajmniej do kolan. Absolutnie należy zdjąć buty. Ale za to biegające i śmiejące się dzieci, nikogo nie dziwią.

Świątynia buddyjska - należy zachowywać się cicho i zdjąć buty przed wejściem. Tradycyjnie mnichów obdarowuje się jałmużną.

Świątynia szintoistyczna - należy zdjąć buty, podejść do stawu, lub fontanny, symbolicznie umyć w niej ręce. Jeśli leży bambus lub kamień - nie wolno dalej iść.

Świątynia hinduistyczna - nie wolno wchodzić w butach. Mnisi oczekują ofiary np. kwiatów, ale w zamian ofiarują Ci słodycze tzw. prasad. Należy bardzo uważać, by nie dotknąć stóp wiernych.

Wszędzie, należy pamiętać o stosownym ubraniu. Turystki chodzące w bikini po Hurghadzie, nie robiłyby tego samego w Świnoujściu. Na wakacjach daleko od domu, ludziom często puszczają hamulce. Pamiętajmy, że jesteśmy gośćmi w cudzym kraju.
Zachowujmy się godnie.

Tagi:

Propozycje

Al Khoory Executive (ex Corp Executive)

Al Khoory Executive (ex Corp Executive)
3 dni 30.08 - 02.09 inne terminy Katowice BB - Śniadania Best Reisen
3 296 zł / 2 os.
1 648 zł / 1 os.

Citymax Sharjah

Citymax Sharjah 4.0
3 dni 30.08 - 02.09 inne terminy Katowice BB - Śniadania Best Reisen
3 316 zł / 2 os.
1 658 zł / 1 os.

Dodaj komentarz

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY