Medyna w Sousse

Autor: Klaudia Piątek dodane: 05.05.2011

Zakupy w miejscu, gdzie tradycja targowania się ma już ponad 1200 lat, to nie tylko radość robienia prezentów dla siebie i najbliższych, ale przede wszystkim spotkania i dialog. To teatr, show, gra i negocjacje. Dlatego warto celebrować te chwile, nie spieszyć się i przeznaczyć na nie przynajmniej dwa popołudnia.

Trochę historii

Susa (Sousse) powstała już w IX w. p.n.e jako baza wojskowa i taką rolę pełniła przez wieki. Aktualnie Stare Miasto – Medynę tworzą Ribat, czyli twierdza otoczona 13-metrowym murem i uważana za najstarszą budowlę islamu w Afryce Północnej, wieża sygnalizacyjna Kasba, muzeum archeologiczne, 5-kilometrowe katakumby z czasów rzymskich oraz domy, ze ściśle przylegającymi do siebie ścianami i dachami. W dawnych czasach kobietom nie wolno było wychodzić na uliczki, przebiegały, więc po dachach domów. Całość została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Suk - regionalny targ

Dziś Medyna nierozerwalnie wiąże się z „sukiem” czyli regionalnym targiem, gdzie możemy nacieszyć oko lokalnym rzemiosłem i spróbować swoich sił jako negocjatorzy. Wizyta w Medynie ucieszy przede wszystkim panie, które znajdą tu urocze skórzane torebki w rozmaitych kształtach i fasonach, kaszmirowe szale w niemalże wszystkich odcieniach, tuniki, stroje do tańca brzucha, balerinki, piękne zdobione poduszki, narzuty, kapy. Obowiązuje tradycyjne wzornictwo. Właściciele sklepików chętnie prezentują kolejne modele. Oprócz licznych stoisk z odzieżą możemy też znaleźć tutaj fajkę wodną (shishę), przyprawy czy też klatkę dla papugi, która z pewnością będzie jedną z najoryginalniejszych pamiątek z wyprawy do Medyny. Warto pamiętać, że w tradycji arabskiej targowanie się było domeną mężczyzn, więc na zakupy lepiej wybrać się we dwoje.

Warto wiedzieć

W Tunezji znajduje się 8 obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Unesco (www.unesco.org):

 • Medyna w Tunisie
 • Kartagina - stanowisko archeologiczne
 • Amfiteatr w Al-Dżamm
 • Park Narodowy Aszkal
 • Miasto punickie Karkanna z nekropolą
 • Kairuan (Święte miasto Islamu)
 • Dugga/Thugga (starożytne miasto)
 • Medyna (Stare Miasto) w Susie

 

Gdzie wybrać hotel?

Najbliżej centrum miasta znajdziemy hotele, które powstały jako pierwsze – oferują dostęp do publicznej plaży. Nowoczesne obiekty z prywatnymi plażami znajdziemy trochę dalej od centrum. Konieczny będzie więc dłuższy spacer do Medyny.

Tagi:

Propozycje

El Mouradi Club Kantaoui

El Mouradi Club Kantaoui 4.0
7 dni 17.10 - 24.10 inne terminy Katowice AI - All Inclusive TUI

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

 • Szeroką, piaszczystą plażę tuż przy hotelu
 • Bliskość pięknego portu jachtowego
 • Dobre i urozmaicone wyżywienie
 • Swobodną atmosferę i zabawne animacje
2 734 zł / 2 os.
1 367 zł / 1 os.

El Ksar Resort & Thalasso (ex. LTI)

El Ksar Resort & Thalasso (ex. LTI) 3.8
7 dni 17.10 - 24.10 inne terminy Katowice AI - All Inclusive TUI
2 780 zł / 2 os.
1 390 zł / 1 os.

Dodaj komentarz