Grecja kontynentalna

Autor: Justyna Dobrzycka dodane: 12.05.2014

Grecja słynie przede wszystkim z pięknych wysp, tymczasem, o czym miałam się okazję przekonać w maju podczas wycieczki objazdowej, Grecja kontynentalna ma również wiele do zaoferowania. Przepiękne zabytki, ruiny w których można poczuć historię, góry, kolory, zapachy i smaki – wszystko to na długo pozostaje w pamięci.

Myślę, że Grecję kontynentalną warto odwiedzić właśnie w maju – jest wtedy pięknie, zielono i pachnąco, szczyty gór pokryte są jeszcze śniegiem, a temperatura w ciągu dnia wynosi już około 25-30 stopni, dzięki czemu można się już opalać i kąpać w morzu.

Miejsca, które warto zobaczyć przedstawiłam w wielkim skrócie poniżej. Jest to tylko część tego, co można i co warto zobaczyć w Grecji. Myślę, że jeszcze tam wrócę, żeby odkryć wiele nowych, magicznych miejsc, spróbować potraw o niepowtarzalnym smaku i jeszcze raz poczuć atmosferę Grecji – kolebki demokracji.

Warte zobaczenia w Grecji - lista osobista

Meteory

Nazywane są ósmym cudem świata. Te klasztory zawieszone na skałach robią ogromne wrażenie i długo zostają w pamięci. To tutaj były kręcone zdjęcia do jednego z filmów o przygodach Jamesa Bonda pt. "Tylko dla twoich oczu".

Stolica i jej atrakcje

Ateny to ogromne, wielokulturowe miasto, którego nie sposób ogarnąć wzrokiem. Gdzie się nie spojrzy stoją pomniki historii – Akropol, plac Syntagma, Stadion Kalimarmaro, Akademia, Uniwersytet, Biblioteka Narodowa. Obowiązkowo podczas wizyty w Atenach odwiedza się największy port morski w Grecji – Pireus.

Akropol dominuje nad całymi Atenami. Po marszu na samą górę robi wrażenie sama świątynia ku czci Ateny – Partenon, ale także widok który rozciąga się ze wzgórza. Świadomość zniszczeń dokonanych na nim przez ludzi na długo zostaje w pamięci i daje do myślenia.

Wielki zbiór przedmiotów i rzeźb zebranych w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach pozwala odbyć podróż w czasie do czasów starożytnych oraz zobaczyć to, co dotąd mieliśmy okazję widzieć tylko na zdjęciach.

Termopile

Postój pod pomnikiem Leonidasa w wąwozie Termopile to obowiązkowy punkt wyjazdu do Grecji, bo kto z nas nie pamięta z lekcji historii znaczącej bitwy rozegranej właśnie w tym wąwozie oraz napisu ją upamiętniającego: „Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny”. Co ciekawe, obecnie wąwóz nie przypomina wcale wąwozu – z jednej strony jest wprawdzie ograniczony górami, ale z drugiej rozległą równiną – kiedyś w miejscu tej równiny było morze.

Delfy

Delfy to miejsce magiczne, to grecki pępek świata, to tutaj przez wiele wieków działa się historia – decydowano o losach państw, ustanawiano prawo. Budowle takie jak sanktuarium Apollina, wyrocznia delficka, skarbiec Ateńczyków, mistycyzm tego miejsca, a także samo jego położenie na zboczu gór długo pozostają w pamięci.

Cenne skarby znalezione na wykopaliskach w Delfach można obejrzeć w lokalnym Muzeum Archeologicznym. Skarby, złoto i rzeźby podkreślają wyjątkowość tego miejsca.

Saloniki

To drugie co do wielkości miasto Grecji, miasto różnorodne, w którym wszystkie drogi prowadzą do morza. W Salonikach rzuca się w oczy jego wielokulturowość - mieszkają tu Grecy, Turcy, Macedończycy, Bułgarzy, Żydzi, Ormianie i wiele mniejszych narodowości.

Chalkidiki

To niedoceniony półwysep grecki położony na północy nad morzem Egejskim. Chalkidiki to piękne, piaszczyste plaże, turkusowe morze, delfiny i pachnące lasy sosnowe. Mówi się, że na Chalkidiki jest tak samo pięknie jak na greckich wyspach.

Dodaj komentarz

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY