Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Gdzie na narty blisko od domu? Polska!

Szczyrk

To najlepsza polska stacja narciarska jeśli chodzi o łączną długość i różnorodność tras. W tym sezonie na Skrzyczne ma ruszyć nowoczesna, czteroosobowa kanapa, to jednak nie czyni wiosny jeśli chodzi o infrastrukturę, która w Szczyrku jest po prostu przestarzała. Do Zakopanego jeździ się, by pokazać się z nartami, do Szczyrku – żeby na nich jeździć. Jednak wciąż nie ma tam wspólnego karnetu a 40 km nartostrad zarządzają różni właściciele.

Podczas wyjazdu zimowego w Szczyrku ambitni narciarze mają do dyspozycji dwie czarne trasy – blisko 3 km nartostradę FIS ze Skrzycznego (zarządzaną przez COS) i Bienkułę z Małego Skrzycznego (SON). SON, czyli Szczyrkowski Ośrodek Narciarski to aż 25 km połączonych 13 orczykami tras na jednym karnecie. Aż, bo jak na polskie warunki to wynik imponujący, Oprócz Bienkuli inna kultowa trasa to czerwona Golgota, schodząca z Przełęczy Salmopolskiej do Soliska. Kiedyś, gdy ratraki były w Polsce rarytasem, wymuldzona nartostrada była dla mniej doświadczonych narciarzy prawdziwą ścianą płaczu, dziś to po prostu dość szybka i dość trudna trasa. Ci mniej doświadczeni jeżdżą za to bez jakichkolwiek obaw na polanach Przełęczy Salmopolskiej. Tu nartostrady są przyjazne nawet stawiającym pierwsze kroki na nartach. Na Skrzycznem podobny charakter ma 5-km długości niebieska nartostrada Ondraszek. 

Karnet 6 dni (Ośrodek Czyrna – Solisko, 25 km tras/ COS – 17 km tras):
dorośli 320 zł/330 zł

przykładowe oferty pobytowe (tydzień) z serwisu Travelplanet.pl:
hotel 3* (Meta) BB 1270 zł/os
hotel 3* HB 1170 zł/os

Szklarska Poręba

Od kilku lat, gdy do wysłużonego i powolnego dwuosobowego krzesła dołożono 6 osobową kanapę Karkonosze Express, wywożący narciarzy bezpośrednio na Halę Szrenicką, ten ośrodek to jedno z najlepszych miejsc na uprawianie narciarstwa w Sudetach. Ski Arena Szrenica mogłaby spokojnie konkurować ze Szpindlerowym Młynem, zwanym czeskim Zakopanem, gdyby nie permanentne problemy z naśnieżaniem tras.

Ski Arena Szrenica leży w Karkonoskim Parku Narodowym, gdzie obowiązują bardzo ostre rygory. Z tego powodu właśnie trzeba mieć trochę szczęścia, żeby pojeździć sobie na Ścianie, najtrudniejszej trasie, gdzie na początku nachylenie dochodzi do 55 proc.! Nawet przy obfitych opadach i śnieżnych zimach wiatr zwiewa śnieg z nartostrady i często formalnie jest ona zamknięta. Co nie przeszkadza świetnie jeżdżącym narciarzom szusować na nieprzygotowanych stromiznach. Gorzej gdy z powodu silnego wiatru zamknięty jest górny odcinek dwuosobowego krzesła i Karkonosze – Express. Wówczas narciarze skazani są na Puchatka – niebieską, bardzo łagodną i jedyną dośnieżaną tu nartostradę.

Najbardziej popularna trasa na Ski Arena Szrenica to Lollobrygida, czerwona, przechodząca w niebieską nartostrada o długości 4,4 km. Tak długiej trasy nie znajdziecie w całych Sudetach, zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie.

Szklarska Poręba to zimowa stolica Radiowej Trójki, na nartach można tu spotkać znanych prezenterów tej stacji i celebrytów, jeżdżących na nartach, zwłaszcza gdy w lutym rozgrywany jest tu Slalom Gwiazd.

Karnet 6 dni:
dorośli 423 zł
dzieci 269 zł

przykładowe oferty pobytowe (tydzień) z serwisu travelplanet.pl:
hotel 3* BB 890 zł/os
hotel 3* HB 1170 zł/os

Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to najlepszy dowód na to, że można zbudować świetną stację narciarską, nawet jeśli do dyspozycji nie ma przyzwoitych, stromych i długich tras. 155 m różnicy poziomów na trasie nr 6a o długości 650 m – to najbardziej stroma nartostrada – nawet na średnio jeżdżących nie zrobi większego wrażenia…

Wokół dwóch szczytów – Kotelnicy (917 m n.p.m.) i Jankulakowskiego Wierchu (934 m n.p.m.) zostało wybudowanych w ciągu kilku lat aż siedem nowoczesnych, wyprzęganych wyciągów krzesełkowych (to absolutny rekord na skalę Polski) oraz jedenaście wyciągów orczykowych, talerzykowych i zaczepowych obsługujących w sumie ok. 15 km tras. Nie są one ani długie (mają ok. 1 km) ani strome. Ale właśnie dlatego Stoki Kotelnicy stały się chętnie odwiedzanym  miejscem na wypoczynek dla rodzin z małymi dziećmi, uczącymi się dopiero narciarstwa –  większość tras jest tu łagodna, szeroka, doskonale przygotowana i oświetlona.  Po nartach rodzinnego relaksu można zażyć w kompleksie basenowym Terma Bania, który jest tu takim samym magnesem jak same nartostrady.

Karnet 6 dni (Tatry Ski dla ośrodków narciarskich Kotelnica Białczańska, Bania, Kaniówka, Jurgów i Czorsztyn-Ski - ok. 25 km nartostrad):
dorośli 390 zł
dzieci  330 zł

przykładowe oferty pobytowe (tydzień) z serwisu travelplanet.pl:
Białka Tatrzańska hotel 3* HB 1750 zł/os
Niedzica hotel 2* BB – 460 – 660 zł/os

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.