Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jak działa ubezpieczenie turystyczne i czy warto kupić?

Planowana długo, a może w ostatnim momencie - podróż marzeń, niezależnie od wyboru miejsca, czy czasu, to okazja do tego, by odpocząć, dać się zainspirować i mieć możliwość poznania nowych miejsc. Życie jednak jest nieprzewidywalne, dlatego też za każdym razem warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, by być przygotowanym na różne niespodziewane sytuacje. Poza tym jeśli podróż ma być rzeczywiście okazją do relaksu, to dobrze jest wziąć pod uwagę różne scenariusze i zadbać o siebie oraz najbliższych.

Czym jest ubezpieczenie turystyczne i co zapewnia?

Ubezpieczenie turystyczne pozwala na zabezpieczenie siebie oraz wszystkich podróżników w czasie określonej wyprawy. Nie dotyczy to tylko podróży za granicę, ale również tych, które odbywają się w obrębie kraju. Najczęściej ubezpieczenie takie chroni w razie, gdyby doszło do nieszczęśliwego wypadku, a także zapewnia pokrycie niezbędnych kosztów leczenia. Oczywiście w razie potrzeby polisę taką można rozszerzyć.

Przed zakupem ubezpieczenia podróżnego warto przeczytać jego warunki i zapoznać się z tym, co w sobie zawiera. Wybierając się na wycieczkę w Europie dobrze jest wybierać takie ubezpieczenie, którego polisa nie jest niższa niż 30 tysięcy euro. Istotna jest informacja, że jeśli podróż ma dotyczyć kraju, w którym wymagana jest wiza, wtedy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe. 

Dzięki posiadaniu odpowiedniej polisy możemy nie tylko ochronić siebie przed naprawdę dużymi kosztami w razie potrzebnego leczenia, ale również w takich przypadkach jak opóźniony lot, skrócenie wyjazdu, czy kradzież. 

Ubezpieczenie turystyczne, a EKUZ

EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co to takiego? To dokument, dzięki któremu można liczyć na to, że na terenie Europy w razie potrzebnego leczenia można liczyć na częściowe pokrycie kosztów z nim związanych. Minimalną sumą takiego ubezpieczenia, która jest bezpieczna jest 20 tysięcy euro, jednakże lepiej by była ona wyższa - co najmniej 30 tysięcy. Oczywiście mowa tutaj o podróżach po Europie. Poza nią kwota ta powinna być przynajmniej dwa razy większa. 

Gdy krajem, do którego się wybieramy jest np. Kanada lub Stany Zjednoczone oraz inne kraje, w których koszty leczenia są o wiele wyższe niż w innych państwach, warto wybrać wtedy ofertę ubezpieczenia odpowiednio do tego dopasowaną. W takiej sytuacji opcją najkorzystniejszą jest zakup polisy, która nie posiada sumy gwarantowanej. W praktyce oznacza to iż ubezpieczyciel, w razie potrzeby, opłaci wszystkie koszty związane z leczeniem.

Ubezpieczenie turystyczne, a covid-19

Obecnie można skorzystać z ubezpieczeń podróżnych, w których objęto sytuację epidemiologiczną dotyczącą wirusa covid-19. Taka polisa umożliwia zwrot kosztów podróży, jeśli klient zachoruje przed wyjazdem, do czego potrzebne jest zaświadczenie lekarskie oraz skierowanie na test. Ważne, by testu nie robić na własną rękę, bo wtedy jest to niezgodne z warunkami ubezpieczenia i eliminuje to możliwość odzyskania środków na wyjazd. 

A co w wypadku kwarantanny lub izolacji w trakcie wakacji? Otóż ubezpieczyciel w takim wypadku pokrywa koszty z tym związane, oczywiście jeśli jest to ujęte w umowie. Należy się zapoznać z odpowiednimi limitami finansowymi za każdy dzień takiej izolacji i wybrać takie ubezpieczenie, które pozwoli poczuć się komfortowo w danym miejscu w razie kwarantanny. 

Jeśli natomiast dojdzie do zachorowania, to tutaj także najpierw należy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, która zapewni wizytę lekarską, a następnie w zależności od tego, czy dana osoba potrzebować będzie hospitalizacji, czy też jedynie kwarantanny, zadba o pokrycie kosztów do kwoty ustalonej w ubezpieczeniu. Warto tutaj dodać, że osobom zarażonym udzielać będą pomocy w pierwszej kolejności władze lokalne. 

Odszkodowania w razie nieszczęśliwych zdarzeń oraz wypadków

Niezależnie od tego, czy ubezpieczenie wakacyjne dotyczy Polski, czy wyjazdów za granicę, polisa taka zapewnia prócz kosztów leczenia także pokrycie kosztów które dotyczą następstw nieszczęśliwych wypadków. To oznacza, że można liczyć na ubezpieczenie od takich wydarzeń jak złamania, kontuzje czy rozbicia głowy. Można wtedy liczyć na rekompensatę za ból, poniesione straty moralne, czy też dyskomfort. Dobrze jest też zdecydować się na polisę, która zawiera w sobie ubezpieczenie dotyczące takich sytuacji, w których dokonamy nieumyślnego zniszczenia czyjegoś mienia, czy też to my spowodujemy wypadek.  

Zgłaszanie szkody

W razie rezygnacji z wyjazdu w pierwszej kolejności należy skontaktować się z biurem podróży, a następnie zgłosić to do firmy ubezpieczeniowej. By to zrobić potrzebne jest wykazanie odpowiednich dokumentów, a następnie poczekanie na weryfikację. Dopiero po tym procesie, jeśli otrzymamy akceptację, nastąpi zwrot środków. 

Jeśli mamy do czynienia z wypadkiem lub zachorowaniem w trakcie wakacji najpierw należy wezwać pomoc, a następnie skontaktować się z Centrum Alarmowym. Najlepiej też zapoznać się z procedurą zgłaszania szkody, która ujęta jest w umowie dotyczącej ubezpieczenia. 

Jakie można otrzymać dodatki do ubezpieczenia?

W trakcie wyboru ubezpieczenia wakacyjnego spokojnie można go rozszerzyć o takie warianty jak ochrona bagażu, który umożliwia otrzymanie rekompensaty np. za zgubienie lub zniszczenie naszych rzeczy, a także jeśli zostaną one skradzione. W przypadku lotu takim dodatkiem może okazać się opcja ubezpieczenia dotycząca opóźnienia przelotu, czy otrzymania bagażu. Jeżeli wczasy chce się spędzić aktywnie to warto także pomyśleć o ubezpieczeniu dotyczącym wypadków, które mogą się wydarzć podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Co ciekawe swoje ubezpieczenie podróżne można też rozszerzyć o klauzulę alkoholową, zwłaszcza jeśli planuje się wakacje, w czasie których spodziewamy się pić więcej alkoholu niż zazwyczaj. Wtedy łatwiej o wypadek, urazy, czy kontuzje, a z taką klauzulą mamy pewność, że nawet w przypadku upojenia alkoholowego mamy pewność iż ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. 

Tag:

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.