Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Bon turystyczny 1000 plus – zasady, dla kogo, jak dostać

Polski rząd postanowił pomóc polskiej branży turystycznej i jednocześnie dać szansę na wypoczynek swoim obywatelom. Projekt bonu 1000 plus to odpowiedź na problemy jakie dotknęły rodaków w związku z koronawirusem. Jeśli zastanawiasz się dla kogo przeznaczony jest bon 1000+, jakie są zasady otrzymania rządowego bonu turystycznego – jesteś w dobrym miejscu, zgromadziliśmy wszystkie potrzebne informacje poniżej.

Wakacje w Polsce

Wakacje w Polsce


Bon Turystyczny 1000 plus - dla kogo ten projekt?

Bon przeznaczony jest dla obywateli RP, którzy chcieliby najbliższe wakacje spędzić w kraju – pomagając tym samym całej branży turystycznej podnieść się po okresie izolacji i restrykcjach wymuszonych epidemią koronawirusa.

Według zapowiedzi Minister Rozwoju Jadwigi Emilewicz [1] – bon otrzymają pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, których zarobki kształtują się poniżej przeciętnego wynagrodzenia w naszym kraju. W praktyce oznacza to, że na bon mogą liczyć osoby zarabiające poniżej 5200 zł brutto (ok. 3700 na rękę). Oznacza to, że samozatrudnieni lub pracujący w ramach umów o dzieło lub zleceń nie mają szansy na otrzymanie bonu 1000 plus od rządu.

Podsumowując – oto warunki jakie trzeba spełnić, aby móc otrzymać bon 1000 plus:

  • Obywatelstwo Polskie
  • Zatrudnienie na umowę o pracę
  • Zarobki poniżej średniej krajowej – 5200 brutto
  • Pracodawca chce przystąpić do programu bonu 1000 plus

Wakacje w Polsce - sprawdź oferty


Bon turystyczny 1000 plus – zasady wykorzystywania

Projekt jest dopiero we wstępnej fazie i zanim obierze finalny kształt będzie on szeroko konsultowany z pracodawcami oraz branżą turystyczną. Tak, aby jak najlepiej móc wykorzystać środki z bonu 1000 plus na promocję turystyki krajowej.

Wstępne doniesienia głoszą, że bon 1000+ będzie miał formę karty lub aplikacji. Jak będzie dokładnie – dopiero się przekonamy. Najprawdopodobniej nie będzie można zamienić bonu na gotówkę, ale będzie można go odstąpić komuś z rodziny.

Podsumowując pierwsze doniesienia w sprawie bonu 1000+ projekt warto zaznaczyć, że

  • Wartość bonu będzie wynosić 1000zł
  • Bon będzie można wykorzystać na usługi turystyczne na terenie Polski
  • Usługi turystyczne są rozumiane jako bazy noclegowe w Polsce i krajowe oferty Biur Podróży
  • Czas na wykorzystanie bonu – 2 lata
  • Bon będzie miał formę karty/aplikacji
  • Bon będzie można odstąpić komuś z najbliższej rodziny, ale nie będzie można go odsprzedać nieznajomym

Jak otrzymać bon 1000 plus?

Bon turystyczny jest przyznawany przez Pracodawcę – na podobnych zasadach co np. bony świąteczne do sklepów. Nie ma jeszcze dokładnych wytycznych dotyczących sposobu ubiegania się o taki bon – na szczegółowe informacje w tym zakresie przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Być może będzie trzeba złożyć wniosek o bon turystyczny 1000 plus.

Wiemy natomiast, że w 2020 r. bon zostanie sfinansowany z budżetu Państwa w 90%, natomiast 10% to wkład finansowy Pracodawcy.

Wiceminister Rozwoju [2] wskazał, że Pracodawca nie będzie miał obowiązku przystąpienia do programu. W sytuacji, w której Pracodawca nie będzie chciał wypłacić 10% z Funduszu Świadczeń Socjalnych (lub premii lub innych form gratyfikacji dodatkowej) na ten cel – jego pracownicy nie będą mogli skorzystać z takiej formy wsparcia ich wypoczynku. Kto dostanie bon 1000 plus będzie również zależało od dobrej woli i sytuacji finansowej miejsca pracy, w którym jest się zatrudnionym.


Bon tysiąc plus – kiedy je dostaniemy?

W chwili obecnej trwają prace nad ustawą. Dopiero po wejściu w życie projektu zostaną uruchomione pierwsze bony. Ministerstwo zapewnia, że ich celem jest jak najszybsze zakończenie procesów legislacyjnych, tak aby projekt mógł wejść w życie w do połowy roku. Czy tak będzie – czas pokaże.


Rządowy bon turystyczny – ile to będzie kosztować

Każdy bon będzie składać się z wkładu finansowego rządu oraz wkładu pracodawcy. W tym roku 900 zł z 1000zł zapłaci Państwo, a 100zł Pracodawca.

W 2020r. Budżet Państwa przeznaczy na ten projekt ok. 7mld zł. Oznacza to, że ok 0,8mld zł przeznaczą na to przedsiębiorstwa, które przystąpią do programu bonu 1000 plus.

Według zapowiedzi Minister Rozwoju projekt obejmie ponad 7mln Polaków, a działania mają być kontynuowane w kolejnych latach. Proporcje związane z finansowaniem projektu mogą ulegać zmianie, co również podkreśliła Minister Emilewicz.


Źródła: [1] Wypowiedź Minister Rozwoju z dnia 11.05 w wywiadzie dla Money.pl https://www.money.pl/gospodarka/bon-turystyczny-minister-emilewicz-zdradza-szczegoly-7-mld-zl-na-wakacje-polakow-6509307404163201v.html

[2] Wypowiedź Wiceministra Rozwoju Andrzeja Gut-Mostowy w TOKFM https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103090,25944426,czy-pracodawca-ma-obowiazek-doplacic-do-bonu-turystycznego.html  

02.06.2020 Jakub Janz

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.