Wenecja - Przewodnik

<strong>Wenecja - informacje podstawowe:</strong>

Pogoda w Wenecji

Dzisiaj, 28.3 10°C
Wenecja - informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 350 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 039/41
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 113,
Pierwsza pomoc:118
Czas lokalny: Warszawa: 12:00, Wenecja: 12:00

Komunikacja miejska:
Autobus: Linie łączą Wenecką Lagunę oraz części lądowe Mestrę oraz Marghera. Wszystkie zbiegają się na Piazzale Roma.
Tramwaj: Kursują na obszarze lądowym. Komunikacja na obszarze laguny odbywa się drogami wodnymi.
Transport wodny: Obejmuje motoscafo (lodzie), vaporetto (tramwaj wodny) oraz promy wodne przewożące pojazdy. Istnieje ponad 20 linii komunikacyjnych, na których ruch odbywa się od godz. 6.00 do 21.00, a na linii 1 do 24.00 Wzdłuż kanału Grande biegnie linia 1 (linia zwykła), łącząca Piazzale Roma z Lido. Podobny przebieg ma linia 2 lecz kursują na niej w trybie przyspieszonym pojazdy bardziej ekskluzywne. Większe jednostki pływające obsługują linie 6, łączące Riva degli Schiavoni z Lido. Do północnych wysp laguny (Murano, Treporti i in.) dociera linia 12, biegnąca od Fondamente Nuove. Wygodne ale i kosztowne są taksówki wodne (lancia). Wspaniała atrakcją są pływające wolno romantyczne gondole.
Adres informacji turystycznej: Rada Turystyczna Wenecji, Castello 4421


Historia

Początki Wenecji sięgają VI wieku, kiedy na bagnistej lagunie i jej wysepkach osiedlali się mieszkańcy rzymskich miast leżących na ladzie w obawie przed najazdami plemion germańskich. Kiedy na jednej z wysp laguny - Toricello - schronił się w 639 roku również biskup Altinus, rozpoczęła się działalność lokalnej administracji. Zalążkiem miasta była największa wyspa Rivoalto (dziś Rialto).

Niezależność Wenecja uzyskała w 814 roku dzięki traktatowi akwizgrańskiemu. W 1117 uzyskuje przydomek Serenissima czyli Najjaśniejsza. Tak powstała Republika Wenecka, gdzie rządzili dożowie i Wielka Rada. Położenie na lagunie było podstawą do utworzenia wspanialej morskiej flotylli wojennej oraz handlowej. To kupcy uczynili z Wenecji miasto bogate i znane w całej Europie. Do wzrostu potęgi przyczyniły się również krucjaty. W 1380 r. flota wenecka zadała druzgocącą klęskę Genui, dzięki temu republika zaczęła odgrywać dominującą rolę w północnych Włoszech i basenie Morza Śródziemnego. Wieki świetności to średniowiecze i renesans, których pamiątki możemy podziwiać do dziś.

Schyłek rozpoczął się wraz z podbojami Imperium Otomańskiego, gdyż wielkie środki musiano przeznaczać na cele obronne. Rozrastające imperium utrudniało kupcom weneckim swobodny handel. Do powolnego upadku przyczyniły się także wielkie odkrycia geograficzne. Gdy wytyczono nowa drogę do Indii, wokół Afryki, Wenecja przestała dominować jako centrum handlowe basenu śródziemnomorskiego.

Miasto ze swymi pałacami zamieniało się powoli w monumentalny pomnik upamiętniający czasy wielkiej świetności i ogromnych wpływów kupców weneckich. Ostatecznie niezależna Republika Wenecka przestała istnieć w czasach napoleońskich. Po zakończeniu wojen została włączona do Austrii. Dopiero w 1866 r. znalazła się w granicach jednoczących się Włoch, nie odgrywała już jednak znaczącej roli politycznej i gospodarczej.

Miasto nie ucierpiało wiele w czasach nowożytnych. Pozostawione z boku przetrwało jako perła renesansu. Dziś jest jednym z najpiękniejszych miast Europy, odwiedzanym przez tysiące turystów.


Główne atrakcje

Wenecja często nazywana jest muzeum architektury pod gołym niebem. Najsłynniejszym a zarazem najpiękniejszym miejscem jest plac św. Marka - Piazza San Marco. Stoi tam bazylika św. Marka, zbudowana 1000 lat temu. Mieszczą się tam szczątki patrona miasta św. Marka Ewangelisty przywiezione tu przez kupców weneckich w 828 roku z Aleksandrii w Egipcie. Sanktuarium bogate jest w dzieła sztuki wschodniej, które gromadzone były tu przez wieki.

Perłą architektury miasta jest Pałac Dożów - Palazzo Ducale. Był on rezydencją dożów i siedzibą władz Wenecji. Zbudowany w stylu weneckiego gotyku, z licznymi koronkowymi lukami robi wrażenie budowli niezwykle lekkiej. Na szczególna uwagę zasługują Złote Schody, Sala Wielkiej Rady, Schody Gigantów.

Wenecja to liczne mosty nad kanałami, często w formie ażurowych korytarzy.. Najsłynniejszym jest Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) , którym prowadzono do więzienia skazańców. Piękny widok na Wenecję podziwiać można z mostu Ponte della Paglia. Najbardziej imponującym jest most Rialto.
Główną arterią wodną miasta jest kanał Grande. Biegnie od Piazzale Roma do placu św. Marka i dzieli Wenecję na dwie części. Wzdłuż niego wielmożę weneccy budowali swe pałace, przeglądające się w wodach kanału. Płynąc nim podziwiać można arcydzieła architektury średniowiecznej i renesansowej. Miejsce szczyci się również przepięknymi kościołami, m.in. renesansowym Kościołem Santa Maria della Salute.

Swym pięknem urzekają również kościoły w stylu gotyckim: San Zaccaria niedaleko San Marco, San Giovani e Paolo nad kanałem Grande czy Santa Maria Gloriosa dei Frari na Campo dei Friari.


Muzea i galerie

Muzeum Correra - mieści się w Pałacu Królewskim na placu św. Marka. Zawiera zbiory numizmatów, ceramiki, oraz malarstwa weneckiego. Można w nim obejrzeć dzieła Bartolomeo, Vivarini, Carpaccio.
Museum Archeologiczne - mieści się w Pałacu Królewskim na placu św. Marka. Zawiera bogatą kolekcję greckiej i rzymskiej rzeźby.


Zakupy

Główne centra handlowe Wenecji, gdzie mieszczą się ekskluzywne sklepy to plac św. Marka, Bocca di Piazza oraz Via XXII Marzo. Elegancką odzież nabyć można w Al. Duca d´Aosta na San Marco 4945, Giuliadue na San Marco 210.

Popularne domy handlowe to Standa i Upim, znajdujące się przy głównych ulicach. W Mestre warto zajrzeć do dużego sklepu Coin niedaleko Piazza Feretto. Wenecja słynie z rodzimych szkieł oraz ręcznie robionych koronek. Większość sklepów sprzedających tradycyjne wyroby i rękodzieła mieści się na placu św. Marka oraz na wyspie Murano.


Gdzie zjeść

Antica Trattoria Poste Vecie, San Polo 1608, tel. 721822 - elegancka restauracja, serwuje m.in. dania z ryb, owoców morza, ryzu i maki kukurydzianej (tzw. polenta).
Da Bruno, Calle del Paradiso 5731, tel. 5221480 - restauracja serwuje wspaniale dania rybne.
La Caravella, Via XXII Marzo, tel. 5208901 - ekskluzywna i droga restauracja, podaje dania kuchni wloskiej.
Taverna la Fenice, San Marco 1938, tel. 5223856 - lokal posiada wspaniały nastrój, mimo wysokich cen można tu zjeść dobre dania kuchni włoskiej.
Madonna, Calle della Madonna 594, tel. 5223824 - serwuje wspaniałą Polenta e Baccala - czyli filety z dorsza.
Popularnym zwyczajem jest picie kawy parzonej w ekspresie - espresso. Na każdej uliczce Wenecji znajduje się niewielka kawiarenka caffe lub bar. Kawę wypija się najczęściej przy barze, na stojąco.
Zajrzeć warto również do wszędzie obecnych weneckich pubów czyli osteria. Podaje się tam wina (un´ombra di rosso - czerwone, un´ombra di bianco - białe) z przystawkami. Szczególnie polecanym miejscem jest Osteria ai Pescatori na Piazza Galupi, tel. 730 650, serwuje doskonale dania rybne.


Rozrywka

Tradycyjną już rozrywką Wenecji jest spędzanie wolnego czasu przy stoliku w czarujących kawiarniach na Piazza San Marco. Muzyka w kawiarenkach Quadri, Florian czy Harry´s Bar oraz piękno architektury dostarczają wyjątkowych wrażeń.

Kto woli bardziej aktywne formy rozrywki powinien wiedzieć, ze najpopularniejsze dyskoteki miasta to Club 22 na Lido oraz znajdujący się w samej Wenecji FZ Di Foschini. Wiele nocnych klubów mieści się na Strada Nuova oraz okolicy dworca Santa Lucia.

Dla lubiących hazard i mocne wrażenia otwarte jest Casino, które zimą mieści się w Ca´Vendramin Calergi nad kanałem Cannaregio. W porze letniej otwarte jest na Lungomare Marconi na Lido (tel. 529 71 11). Wenecja oferuje wiele również miłośnikom muzyki klasycznej. Główna sala koncertowa i scena operowa mieszczą się w gmachu Teatro la Fenice na San Fantin 2549 (tel. 521 01 61). Klasykę dramatu natomiast wystawia się w Teatro Goldoni na Calle Goldoni (tel. 520 54 22).

Last Minute do Wenecji - sprawdź oferty na wakacje

Włochy na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY