Sibari - Przewodnik

Starożytne <strong>Sybaris</strong> przez długi czas było dla archeologów zagadką. Dopiero pod koniec lat 60. XX w. dzięki zdjęciom lotniczym i rentgenowskim ustalono, że leżało w tym samym miejscu co rzymskie <strong>Turium</strong>. Odkryto w sumie trzy warstwy zabudowy - grecką i dwie rzymskie. To jedna z największych na świecie stref wykopaliskowych zajmująca obszar tysiąca hektarów (dla porównania: Pompeje to tylko 50 hektarów). Jak dotąd przekopano zaledwie 10 hektarów, a wyniki prac na razie rozczarowują archeologów.

Pogoda w Sibari

Dzisiaj, 20.4 17°C
Starożytne Sybaris przez długi czas było dla archeologów zagadką. Dopiero pod koniec lat 60. XX w. dzięki zdjęciom lotniczym i rentgenowskim ustalono, że leżało w tym samym miejscu co rzymskie Turium. Odkryto w sumie trzy warstwy zabudowy - grecką i dwie rzymskie. To jedna z największych na świecie stref wykopaliskowych zajmująca obszar tysiąca hektarów (dla porównania: Pompeje to tylko 50 hektarów). Jak dotąd przekopano zaledwie 10 hektarów, a wyniki prac na razie rozczarowują archeologów.

Większa część wykopalisk leżących przy linii kolejowej pochodzi z okresu rzymskiego. Archeologowie mają nadzieję, że starsze pozostałości miasta kryją się pod niezbadanym jeszcze mulistym i piaszczystym dnem rzeki, jednak brak pieniędzy zmusił ich 20 lat temu do przerwania prac. Ruiny rzymskiego miasta są bardzo dobrze utrzymane. Można zwiedzać łaźnie, dom patrycjusza z mozaikami oraz decumanus - główną ulicę uchodzącą za najszerszą, jaka kiedykolwiek istniała. Tuż za strefą wykopalisk w małej sali wystawiono część znalezisk, m.in. kilka ceramicznych skorup z czasów greckich. Ciekawsze przedmioty prezentuje Museo della Sibarite nad brzegiem rzeki Crati; by tam dotrzeć, trzeba skręcić w lewo kilometr przed wykopaliskami. Sprawdź oferty na wakacje w Sibari.

Włochy na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY