Douz - Przewodnik

Małe miasteczko <strong>Douz</strong> (Dúz), zwane <strong>Wrotami Sahary</strong>, leży na północno-wschodnim krańcu Wielkiego Ergu Wschodniego, 28 km od Kibili. Ta tradycyjna nazwa jest bardzo adekwatna, ponieważ opuszczając miasto w kierunku południowym, odnosi się wrażenie, że wjeżdża się w bezkresną pustynię. Jedynym krajobrazem, jaki obserwuje się po obu stronach drogi, są wysokie wydmy oddzielone od jezdni żywopłotem z liści palmowych.

Pogoda w Douz

Dzisiaj, 23.10 26°C
Małe miasteczko Douz (Dúz), zwane Wrotami Sahary, leży na północno-wschodnim krańcu Wielkiego Ergu Wschodniego, 28 km od Kibili. Ta tradycyjna nazwa jest bardzo adekwatna, ponieważ opuszczając miasto w kierunku południowym, odnosi się wrażenie, że wjeżdża się w bezkresną pustynię. Jedynym krajobrazem, jaki obserwuje się po obu stronach drogi, są wysokie wydmy oddzielone od jezdni żywopłotem z liści palmowych. Główna atrakcja miasteczka to kolorowy targ, odbywający się w każdy czwartek w starych sukach. Douz jest również doskonałą bazą wypadową do przejażdżek wielbłądami oraz innych pustynnych rozrywek.

Miejscowa ludność to członkowie plemienia Marazig. Twierdzą oni, że ich przodkiem był jeden z dwóch marabutów (muzułmańscy święci): Ahmed el-Gouth, którego świątynia stoi w północno-zachodnim krańcu cmentarza, lub Amar Mahjoub ze świątynią obok Wielkiego Meczetu w południowo-wschodniej części miasta.

Musèe du Sahara. Oprócz dużego zbioru strojów regionalnych i makiety beduińskiego namiotu, w tym niewielkim muzeum folklorystycznym utworzono ciekawy dział, objaśniający znaczenie tatuaży miejscowych kobiet. Ciekawe ekspozycje znajdą również osoby zainteresowane pustynną florą i hodowlą wielbłądów.

Gaje palmowe. Palmeraie zajmuje bardzo dużą powierzchnię i jest największy ze wszystkich w Tunezji. Rośnie tu blisko 500 tys. drzew, a każdego roku zbiera się ogromną ilość najróżniejszych owoców i warzyw, m.in. bardzo ceniony gatunek daktyli.

Najlepszym sposobem na dotarcie do tego raju jest spacer jedną z dwóch dróg na południe od zachodniego krańca place des Martyrs. Obie łączą się w strefie turystycznej.

Pustynia. Mniej więcej 50 km na południe od strefy turystycznej zaczyna się pustynia w pełnym tego słowa znaczeniu. Najwięcej dzieje się wokół rozreklamowanej wielkiej wydmy. Nie może się ona równać z Wielkim Ergiem Wschodnim, ale i tak stanowi wielką atrakcję dla osób dysponujących niewielką ilością czasu.

Tunezja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY