Historia Tajlandii


Tajlandia jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który nigdy nie był europejską kolonią. Taj znaczy wolny, a Tajlandia to “kraj ludzi wolnych". Pierwsze plemiona tajskie przybyły na teren dzisiejszej Tajlandii z południowo-zachodnich Chin. Miało to miejsce w III w. n.e. Od X do XIII w. Tajowie osiedlali się w dorzeczu Menamu, wypierając stąd lub asymilując się z żyjącymi tu Khmerami.

W 1227 r. założone zostało pierwsze państwo Tajów, Sukhotai. Tajskie królestwo stopniowo rozrastało się i objęło swych zasięgiem tereny dzisiejszej Tajlandii, część Kambodży, Laosu i Birmy. Rozlgłegłe państwo niszczone było jednak wewnętrznymi konfliktami, a także wojnami z sąsiadami.

Na skutek wojny z Birmą w 1767 r. zniszczona została stolica kraju, Ajutthaja. Generał Czao Phya Czakkri, sprawujący wówczas władzę nad krajem, od 1782 r. jako król Rama I, założył dynastię Czakri, która panuje do dziś. Wówczas także została przeniesiona stolica do Bangkoku.

Pierwsi Europejczycy - portugalscy kupcy - przybyli do Tajlandii na początku XVI w. Silny i zdecydowany sprzeciw rdzennej ludności pozwolił na utrzymanie niezależności kraju od mocarstw kolonialnych. Niekorzystne było jednak położenie geopolityczne Tajlandii. Znalazła się bowiem na granicy stref wpływów brytyjskich i francuskich .

Ostatecznie doprowadziło to do podpisania w latach 1855 1856, nierównoprawnych traktatów z Wielką Brytanią, Francją i Stanami Zjednoczonymi. W efekcie traktatu Tajlandia stała się krajem półkolonialnym. Zachowała co prawda niepodległość, ale utraciła na rzecz Francji i Wielkiej Brytanii część swych ziem.

Wpływ polityki i gospodarki europejskiej zaznaczył się w przekształceniu dotychczasowych stosunków feudalnych na nowe struktury organizacyjne. Wzorowane one były głównie na administracji brytyjskiej.

Druga połowa XIX zaznaczyła się znaczną modernizacją kraju, prowadzoną przez panujących monarchów. Zniesione zostało niewolnictwo, umożliwiano młodzieży podejmowanie studiów za granicą, zawarto liczne traktaty gospodarczo-handlowe z państwami europejskimi. Tajlandia (ówcześnie Syjam) stała się w XIX w. najpotężniejszym państwem Azji Południowo-Wschodniej.

W I wojnie światowej Tajlandia walczyła po stronie Ententy. W II wojnie była co prawda sprzymierzeńcem Japonii, ale w rzeczywistości nie brała w ogóle udziału w walkach.
W 1932 r. Tajlandia stała się monarchią konstytucyjną . W 1946r. koronę państwa przejął Rama IX, panujący w Tajlandii do dziś. W 1950 zawarto porozumienie polityczno-gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi. W jego efekcie wojska tajskie brały udział w wojnach w Wietnamie i Laosie.

Sytuacja w powojennej Tajlandii była bardzo niestabilna. Doszło do licznych zamachów stanu i zmian rządów. Władzę sprawowała wówczas junta wojskowa. Dopiero w 1992 r., po wyborach parlamentarnych, utworzony został rząd koalicyjny, na którego czele stanął premier Chuan Leekpai.

Był to pierwszy od prawie 30 lat premier, nie mający oparcia w wojsku. Zniesiona została, wprowadzona w 1976 r., ustawa o stanie wyjątkowym. Przestała także obowiązywać ustawa o nieograniczonych prawach wojska do interweniowania we wszystkie wewnętrzne sprawy państwa i tłumienia społecznych napięć i konfliktów. W 1993 r. Tajlandia przystąpiła do Ruchu Państw Niezaangażowanych.
Źródło: wydawnictwo Pascal


Okazje Last Minute: Tajlandia

Tajlandia na skróty

Pogoda w Tajlandii

Dzisiaj, 21.4 37°C
Sprawdź średnie temperatury »
Tajlandia 7 dni, Last Minute już od 3988 zł

Szukasz wakacji
w Tajlandii?

801 400 600
koszt 0,49 za min z VAT

71 769 56 98
wg stawki operatora

... lub zostaw kontakt, oddzwonimy do Ciebie!

Zostaw kontakt »

Rezerwacja w salonie

Opinie o miastach w Tajlandii

Bangkok
grzegorz.jandy : (2007-04-03) napisał

Krung Thep - magiczne miasto aniołów Ogólnie: To miasto trzeba zobaczyć... Jest magicznym miejscem nazywanym Bramą do południowo-wschodniej Azji. Swiątynie buddyjskie, stadiony Muay Thai, salony tajskiego masażu, małe klimatyczne restauracje z rewelacyjną tajską kuchnią, to i wiele innych klimatycznych rzeczy czeka na nas w tym odległym magicznym mieście!
Atrakcje turystyczne: Swiątynie buddyjskie, salony masażu, targi, Muay Thai - tajski boks, samo miasto w sobie jest wielką atrakcją
Aktywny wypoczynek: Zobaczyć całe miasto wymaga dużego wysiłku. Punkt wypadowy prawie każdego turysty docierającego do Tajlandii - na północ trekking wśród gór i dzikich plemion, na południe na nurkowanie i sporty wodne
Życie nocne: To jest Bangkok... Chyba nie trzeba nic dodawać :) Polecam ulice Pat Pong
Komunikacja: Taxi, Tuk Tuk, Autobusy, Łodzie - pamiętajym iż Bangkok to "Wenecja Wschodu". Dostaniemy się wszędzie!!!
Zdrowie i bezpieczeństwo: Jak w Azji trzeba uważać na wodę. Bangkok to miasto gdzie żyje około 10mln ludzi. Po prostu trzeba na siebie uważać.
Plaża: Niedaleko Bangkoku jest Pattaya, wyspa Ko Chang gdzie możemy znaleść piękne plaże. Po tygodniu w Bangkoku polecam Południe Tajlandii - Krabi, wyspy Ko Phi Phi, Ko Lanta - dosłownie rajskie plaże

Przewodnik drukowany

Kup teraz z 15 % rabatem na hasło Travelplanet.pl

Tajlandia to Bankog, miasto malowniczych kanałów i targowisk, a także bajkowego Wielkiego Pałacu i wspaniałych świątyń.

Kup teraz »
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij