Historia Tajlandii

Tajlandia jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który <strong>nigdy nie był europejską kolonią</strong>. <i>Taj</i> znaczy wolny, a Tajlandia to “kraj ludzi wolnych".

Pogoda w Tajlandii

Dzisiaj, 18.8 36°C
Tajlandia jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który nigdy nie był europejską kolonią. Taj znaczy wolny, a Tajlandia to “kraj ludzi wolnych". Pierwsze plemiona tajskie przybyły na teren dzisiejszej Tajlandii z południowo-zachodnich Chin. Miało to miejsce w III w. n.e. Od X do XIII w. Tajowie osiedlali się w dorzeczu Menamu, wypierając stąd lub asymilując się z żyjącymi tu Khmerami.

W 1227 r. założone zostało pierwsze państwo Tajów, Sukhotai. Tajskie królestwo stopniowo rozrastało się i objęło swych zasięgiem tereny dzisiejszej Tajlandii, część Kambodży, Laosu i Birmy. Rozlgłegłe państwo niszczone było jednak wewnętrznymi konfliktami, a także wojnami z sąsiadami.

Na skutek wojny z Birmą w 1767 r. zniszczona została stolica kraju, Ajutthaja. Generał Czao Phya Czakkri, sprawujący wówczas władzę nad krajem, od 1782 r. jako król Rama I, założył dynastię Czakri, która panuje do dziś. Wówczas także została przeniesiona stolica do Bangkoku.

Pierwsi Europejczycy - portugalscy kupcy - przybyli do Tajlandii na początku XVI w. Silny i zdecydowany sprzeciw rdzennej ludności pozwolił na utrzymanie niezależności kraju od mocarstw kolonialnych. Niekorzystne było jednak położenie geopolityczne Tajlandii. Znalazła się bowiem na granicy stref wpływów brytyjskich i francuskich .

Ostatecznie doprowadziło to do podpisania w latach 1855-1856, nierównoprawnych traktatów z Wielką Brytanią, Francją i Stanami Zjednoczonymi. W efekcie traktatu Tajlandia stała się krajem półkolonialnym. Zachowała co prawda niepodległość, ale utraciła na rzecz Francji i Wielkiej Brytanii część swych ziem.
Ban Nam Mao Resort

Ban Nam Mao Resort

Cena za 1 osobę:
3 131 zł
Wpływ polityki i gospodarki europejskiej zaznaczył się w przekształceniu dotychczasowych stosunków feudalnych na nowe struktury organizacyjne. Wzorowane one były głównie na administracji brytyjskiej.

Druga połowa XIX zaznaczyła się znaczną modernizacją kraju, prowadzoną przez panujących monarchów. Zniesione zostało niewolnictwo, umożliwiano młodzieży podejmowanie studiów za granicą, zawarto liczne traktaty gospodarczo-handlowe z państwami europejskimi. Tajlandia (ówcześnie Syjam) stała się w XIX w. najpotężniejszym państwem Azji Południowo-Wschodniej.

W I wojnie światowej Tajlandia walczyła po stronie Ententy. W II wojnie była co prawda sprzymierzeńcem Japonii, ale w rzeczywistości nie brała w ogóle udziału w walkach.

W 1932 r. Tajlandia stała się monarchią konstytucyjną. W 1946r. koronę państwa przejął Rama IX, panujący w Tajlandii do dziś. W 1950 zawarto porozumienie polityczno-gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi. W jego efekcie wojska tajskie brały udział w wojnach w Wietnamie i Laosie.
All Seasons Naiharn

All Seasons Naiharn

Cena za 1 osobę:
3 332 zł - 11 %
Sytuacja w powojennej Tajlandii była bardzo niestabilna. Doszło do licznych zamachów stanu i zmian rządów. Władzę sprawowała wówczas junta wojskowa. Dopiero w 1992 r., po wyborach parlamentarnych, utworzony został rząd koalicyjny, na którego czele stanął premier Chuan Leekpai.

Był to pierwszy od prawie 30 lat premier, nie mający oparcia w wojsku. Zniesiona została, wprowadzona w 1976 r., ustawa o stanie wyjątkowym. Przestała także obowiązywać ustawa o nieograniczonych prawach wojska do interweniowania we wszystkie wewnętrzne sprawy państwa i tłumienia społecznych napięć i konfliktów. W 1993 r. Tajlandia przystąpiła do Ruchu Państw Niezaangażowanych.


Opinie o miastach w Tajlandii

4,2
Bangkok grzegorz.jandy
Krung Thep - magiczne miasto aniołów Ogólnie: To miasto trzeba zobaczyć... Jest magicznym miejscem nazywanym Bramą do południowo-wschodniej Azji. Swiątynie buddyjskie, stadiony Muay Thai, salony tajskiego masażu, małe klimatyczne restauracje z rewelacyjną tajską kuchnią, to i wiele innych klimatycznych rzeczy czeka na nas w tym odległym magicznym mieście!
Atrakcje turystyczne: Swiątynie buddyjskie, salony masażu, targi, Muay Thai - tajski boks, samo miasto w sobie jest wielką atrakcją
Aktywny wypoczynek: Zobaczyć całe miasto wymaga dużego wysiłku. Punkt wypadowy prawie każdego turysty docierającego do Tajlandii - na północ trekking wśród gór i dzikich plemion, na południe na nurkowanie i sporty wodne
Życie nocne: To jest Bangkok... Chyba nie trzeba nic dodawać :) Polecam ulice Pat Pong
Komunikacja: Taxi, Tuk Tuk, Autobusy, Łodzie - pamiętajym iż Bangkok to "Wenecja Wschodu". Dostaniemy się wszędzie!!!
Zdrowie i bezpieczeństwo: Jak w Azji trzeba uważać na wodę. Bangkok to miasto gdzie żyje około 10mln ludzi. Po prostu trzeba na siebie uważać.
Plaża: Niedaleko Bangkoku jest Pattaya, wyspa Ko Chang gdzie możemy znaleść piękne plaże. Po tygodniu w Bangkoku polecam Południe Tajlandii - Krabi, wyspy Ko Phi Phi, Ko Lanta - dosłownie rajskie plaże

Okazje Last Minute: Tajlandia

Palazzo

Palazzo
7 dni 10.10 - 17.10 inne terminy Berlin BB - Śniadania Ecco Travel
6 798 zł / 2 os.
3 399 zł / 1 os.

Sea Breeze (Jomtien)

Sea Breeze (Jomtien) 3.2
7 dni 19.09 - 26.09 inne terminy Warszawa BB - Śniadania Ecco Travel
6 798 zł / 2 os.
3 399 zł / 1 os.

Chada

Chada
7 dni 10.10 - 17.10 inne terminy Berlin BB - Śniadania Ecco Travel
6 798 zł / 2 os.
3 399 zł / 1 os.

Tajlandia na skróty

Przewodnik:
  • Tajlandia
    Tajlandia to Bankog, miasto malowniczych kanałów i targowisk, a także bajkowego Wielkiego Pałacu i wspaniałych świątyń. Kup teraz »
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY