Historia Tajlandii

Tajlandia jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który <strong>nigdy nie był europejską kolonią</strong>. <i>Taj</i> znaczy wolny, a Tajlandia to “kraj ludzi wolnych".

Pogoda w Tajlandii

Dzisiaj, 20.10 35°C
Tajlandia jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który nigdy nie był europejską kolonią. Taj znaczy wolny, a Tajlandia to “kraj ludzi wolnych". Pierwsze plemiona tajskie przybyły na teren dzisiejszej Tajlandii z południowo-zachodnich Chin. Miało to miejsce w III w. n.e. Od X do XIII w. Tajowie osiedlali się w dorzeczu Menamu, wypierając stąd lub asymilując się z żyjącymi tu Khmerami.

W 1227 r. założone zostało pierwsze państwo Tajów, Sukhotai. Tajskie królestwo stopniowo rozrastało się i objęło swych zasięgiem tereny dzisiejszej Tajlandii, część Kambodży, Laosu i Birmy. Rozlgłegłe państwo niszczone było jednak wewnętrznymi konfliktami, a także wojnami z sąsiadami.

Na skutek wojny z Birmą w 1767 r. zniszczona została stolica kraju, Ajutthaja. Generał Czao Phya Czakkri, sprawujący wówczas władzę nad krajem, od 1782 r. jako król Rama I, założył dynastię Czakri, która panuje do dziś. Wówczas także została przeniesiona stolica do Bangkoku.
Chada

Chada

Cena za 1 osobę:
3 084 zł
Pierwsi Europejczycy - portugalscy kupcy - przybyli do Tajlandii na początku XVI w. Silny i zdecydowany sprzeciw rdzennej ludności pozwolił na utrzymanie niezależności kraju od mocarstw kolonialnych. Niekorzystne było jednak położenie geopolityczne Tajlandii. Znalazła się bowiem na granicy stref wpływów brytyjskich i francuskich .

Ostatecznie doprowadziło to do podpisania w latach 1855-1856, nierównoprawnych traktatów z Wielką Brytanią, Francją i Stanami Zjednoczonymi. W efekcie traktatu Tajlandia stała się krajem półkolonialnym. Zachowała co prawda niepodległość, ale utraciła na rzecz Francji i Wielkiej Brytanii część swych ziem.

Wpływ polityki i gospodarki europejskiej zaznaczył się w przekształceniu dotychczasowych stosunków feudalnych na nowe struktury organizacyjne. Wzorowane one były głównie na administracji brytyjskiej.

Druga połowa XIX zaznaczyła się znaczną modernizacją kraju, prowadzoną przez panujących monarchów. Zniesione zostało niewolnictwo, umożliwiano młodzieży podejmowanie studiów za granicą, zawarto liczne traktaty gospodarczo-handlowe z państwami europejskimi. Tajlandia (ówcześnie Syjam) stała się w XIX w. najpotężniejszym państwem Azji Południowo-Wschodniej.

W I wojnie światowej Tajlandia walczyła po stronie Ententy. W II wojnie była co prawda sprzymierzeńcem Japonii, ale w rzeczywistości nie brała w ogóle udziału w walkach.

W 1932 r. Tajlandia stała się monarchią konstytucyjną. W 1946r. koronę państwa przejął Rama IX, panujący w Tajlandii do dziś. W 1950 zawarto porozumienie polityczno-gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi. W jego efekcie wojska tajskie brały udział w wojnach w Wietnamie i Laosie.
Ban Nam Mao Resort

Ban Nam Mao Resort

Cena za 1 osobę:
3 180 zł
Sytuacja w powojennej Tajlandii była bardzo niestabilna. Doszło do licznych zamachów stanu i zmian rządów. Władzę sprawowała wówczas junta wojskowa. Dopiero w 1992 r., po wyborach parlamentarnych, utworzony został rząd koalicyjny, na którego czele stanął premier Chuan Leekpai.

Był to pierwszy od prawie 30 lat premier, nie mający oparcia w wojsku. Zniesiona została, wprowadzona w 1976 r., ustawa o stanie wyjątkowym. Przestała także obowiązywać ustawa o nieograniczonych prawach wojska do interweniowania we wszystkie wewnętrzne sprawy państwa i tłumienia społecznych napięć i konfliktów. W 1993 r. Tajlandia przystąpiła do Ruchu Państw Niezaangażowanych.


Opinie o miastach w Tajlandii

4,8
Pattaya gizmo_dm
Pattaya Ogólnie: Ja chce do pattayi:)
Atrakcje turystyczne: W samej patayi jest pare obiektów sztuki buddyjskiej do zwiedzenia natomiast miasto jest znakomite do wypadów na 1 dniowe wycieczki polecam siracha tiger zoo, ogrody nong noch oraz wyspe koralową
Aktywny wypoczynek: Aktywnie wypocząć można na polu golfowym, kortach tenisowych, mozna popływać na skuterach wodnych , polatać na spadochronie za motorówką, windsurfing
Życie nocne: Pattaya to głównie życie nocne. Dzień to leżenie na plaży, odpoczynek na basenie lub zwiedzanie natomiast noc to niekończąca sie impreza
Komunikacja: komunikacja realizowana jest przez sontawy takie półciężarówki przerobione na taksówki które jeżdza non stop i za niewielka opłatą dowoża gdzie chcemy, oprócz tego w miescie znajduje się wiele wyporzyczalni skuterow jednak polecam tylko tym którym nie straszny ruch lewostronny:)
Jedzenie i restauracje: Całe mnóstwo restauracji gdzie można zjeśc po europejsku jak i restauracje z kuchnią orientalną.
Zdrowie i bezpieczeństwo: jeżeli chodzi o zdrowie to my zaszczepiliśmy sie tylko przeciw żółtaczce, najlepiej wziąść sobie podstawowe leki ze sobą ( na biegunke, gripex itp. natomiast w razie jakiś otarć w tym klimacie bardzo długo sie goją nie ma problemu z doste pem do apteki i tam można dostac potrzebne medykamenta. Na ulicach nie widać zbyt dużo policji mimo to mozna czuć sie bezpiecznie
Pogoda: W tajlandii sa 2 pory: 1 jest ciepło , 2 jest bardzo ciepło:) My byliśmy w marcu i było idealnie pogoda 35 stopni w dzień w cieniu wieczorem troche mniej ale też ciepło. Deszcz 15 minut 1 dnia na 14 dni:)
Plaża: Plaża piaszczysta wąska, z leżakami z które płacimy - 20 baht ( jakieś 2 złote)i wylegujemy sie cały dzień. morze czyste, ciepłe

Okazje Last Minute: Tajlandia

Palm Garden (Pattaya)

Palm Garden (Pattaya)
6 dni 16.04 - 22.04 inne terminy Warszawa RO - Bez wyżywienia TUI
6 556 zł / 2 os.
3 278 zł / 1 os.

Garden Lodge

Garden Lodge
6 dni 30.05 - 05.06 inne terminy Warszawa RO - Bez wyżywienia TUI
6 730 zł / 2 os.
3 365 zł / 1 os.

Bangkok Centre

Bangkok Centre
7 dni 02.11 - 09.11 inne terminy Warszawa BB - Śniadania YobbooX
last
minute
6 881 zł / 2 os.
3 441 zł / 1 os.

Tajlandia na skróty

Przewodnik:
  • Tajlandia
    Tajlandia to Bankog, miasto malowniczych kanałów i targowisk, a także bajkowego Wielkiego Pałacu i wspaniałych świątyń. Kup teraz »
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY