Historia Tajlandii

Tajlandia jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który <strong>nigdy nie był europejską kolonią</strong>. <i>Taj</i> znaczy wolny, a Tajlandia to “kraj ludzi wolnych".

Pogoda w Tajlandii

Dzisiaj, 26.3 37°C
Tajlandia jest jedynym krajem Azji Południowo-Wschodniej, który nigdy nie był europejską kolonią. Taj znaczy wolny, a Tajlandia to “kraj ludzi wolnych". Pierwsze plemiona tajskie przybyły na teren dzisiejszej Tajlandii z południowo-zachodnich Chin. Miało to miejsce w III w. n.e. Od X do XIII w. Tajowie osiedlali się w dorzeczu Menamu, wypierając stąd lub asymilując się z żyjącymi tu Khmerami.
Aiyara Grand

Aiyara Grand

Cena za 1 osobę:
3 234 zł
W 1227 r. założone zostało pierwsze państwo Tajów, Sukhotai. Tajskie królestwo stopniowo rozrastało się i objęło swych zasięgiem tereny dzisiejszej Tajlandii, część Kambodży, Laosu i Birmy. Rozlgłegłe państwo niszczone było jednak wewnętrznymi konfliktami, a także wojnami z sąsiadami.

Na skutek wojny z Birmą w 1767 r. zniszczona została stolica kraju, Ajutthaja. Generał Czao Phya Czakkri, sprawujący wówczas władzę nad krajem, od 1782 r. jako król Rama I, założył dynastię Czakri, która panuje do dziś. Wówczas także została przeniesiona stolica do Bangkoku.

Pierwsi Europejczycy - portugalscy kupcy - przybyli do Tajlandii na początku XVI w. Silny i zdecydowany sprzeciw rdzennej ludności pozwolił na utrzymanie niezależności kraju od mocarstw kolonialnych. Niekorzystne było jednak położenie geopolityczne Tajlandii. Znalazła się bowiem na granicy stref wpływów brytyjskich i francuskich .

Ostatecznie doprowadziło to do podpisania w latach 1855-1856, nierównoprawnych traktatów z Wielką Brytanią, Francją i Stanami Zjednoczonymi. W efekcie traktatu Tajlandia stała się krajem półkolonialnym. Zachowała co prawda niepodległość, ale utraciła na rzecz Francji i Wielkiej Brytanii część swych ziem.

Wpływ polityki i gospodarki europejskiej zaznaczył się w przekształceniu dotychczasowych stosunków feudalnych na nowe struktury organizacyjne. Wzorowane one były głównie na administracji brytyjskiej.

Druga połowa XIX zaznaczyła się znaczną modernizacją kraju, prowadzoną przez panujących monarchów. Zniesione zostało niewolnictwo, umożliwiano młodzieży podejmowanie studiów za granicą, zawarto liczne traktaty gospodarczo-handlowe z państwami europejskimi. Tajlandia (ówcześnie Syjam) stała się w XIX w. najpotężniejszym państwem Azji Południowo-Wschodniej.

W I wojnie światowej Tajlandia walczyła po stronie Ententy. W II wojnie była co prawda sprzymierzeńcem Japonii, ale w rzeczywistości nie brała w ogóle udziału w walkach.

W 1932 r. Tajlandia stała się monarchią konstytucyjną. W 1946r. koronę państwa przejął Rama IX, panujący w Tajlandii do dziś. W 1950 zawarto porozumienie polityczno-gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi. W jego efekcie wojska tajskie brały udział w wojnach w Wietnamie i Laosie.
Eazy Resort

Eazy Resort

Cena za 1 osobę:
3 311 zł
Sytuacja w powojennej Tajlandii była bardzo niestabilna. Doszło do licznych zamachów stanu i zmian rządów. Władzę sprawowała wówczas junta wojskowa. Dopiero w 1992 r., po wyborach parlamentarnych, utworzony został rząd koalicyjny, na którego czele stanął premier Chuan Leekpai.

Był to pierwszy od prawie 30 lat premier, nie mający oparcia w wojsku. Zniesiona została, wprowadzona w 1976 r., ustawa o stanie wyjątkowym. Przestała także obowiązywać ustawa o nieograniczonych prawach wojska do interweniowania we wszystkie wewnętrzne sprawy państwa i tłumienia społecznych napięć i konfliktów. W 1993 r. Tajlandia przystąpiła do Ruchu Państw Niezaangażowanych.


Źródło: wydawnictwo Pascal

Opinie o miastach w Tajlandii

4,7
Pattaya gosc
Zadowalajaca Ogólnie: Ja jestm zadowolony
Atrakcje turystyczne: Sa roznego rodzaju.ale chyba jest o nich zamalo informacji
Aktywny wypoczynek: Ja akuratnie tym sie nie interesowalem
Życie nocne: Umieja ta zadbac aby czlowiek sie nie nudzil.Jest do wyboru do koloru
Komunikacja: Kazda miejscowosc to inaczej rowiazuje.Jest dobra
Jedzenie i restauracje: Choc malo kozystalem ale jest chyba wszystko
Zdrowie i bezpieczeństwo: Bylem zdrowy i bez konfliktow.Czuje sie tam czlowiek bezpiecznie
Pogoda: Wysmienita
Plaża: czysta zadbane.Moe brakuje info ze lezak jest platny.obluga mila zawsze jest miejsce

Okazje Last Minute: Tajlandia

Aiyara Grand

Aiyara Grand
8 dni 17.05 - 25.05 inne terminy Warszawa BB - Śniadania xYobboo
6 468 zł / 2 os.
3 234 zł / 1 os.

Best Western Phuket Ocean Resort

Best Western Phuket Ocean Resort
8 dni 05.06 - 13.06 inne terminy Warszawa BB - Śniadania Exim Tours
6 630 zł / 2 os.
3 315 zł / 1 os.
3 820 zł / 1 os. - 13 %

Simplitel

Simplitel
7 dni 29.06 - 06.07 inne terminy Warszawa RO - Bez wyżywienia Wezyr Holidays
6 657 zł / 2 os.
3 328 zł / 1 os.

Andakira

Andakira
7 dni 15.05 - 22.05 inne terminy Warszawa RO - Bez wyżywienia Wezyr Holidays
6 688 zł / 2 os.
3 344 zł / 1 os.

Tajlandia na skróty

Przewodnik:
  • Tajlandia
    Tajlandia to Bankog, miasto malowniczych kanałów i targowisk, a także bajkowego Wielkiego Pałacu i wspaniałych świątyń. Kup teraz »
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY