Meksyk - Przewodnik

<p><strong>Liczba mieszkańców</strong>: 20 mln<br/> <strong>Numer kierunkowy telefonu</strong>: 0052/5<br/> <strong>Ważniejsze numery telefonów</strong>:<br/> <strong>Policja</strong>: 080, 768 3700<br/> <strong>Pierwsza pomoc</strong>: 080, 557 5758<br/> <strong>Pierwsza pomoc turystom</strong>: 5454613<br/> <strong>Czas lokalny</strong>: Warszawa 12.00, Meksyk 4.00

Pogoda w Meksyku

Dzisiaj, 29.3 27°C

Liczba mieszkańców: 20 mln
Numer kierunkowy telefonu: 0052/5
Ważniejsze numery telefonów:
Policja: 080, 768 3700
Pierwsza pomoc: 080, 557 5758
Pierwsza pomoc turystom: 5454613
Czas lokalny: Warszawa 12.00, Meksyk 4.00

Komunikacja miejska:
Autobusy, minibusy (perseros), trolejbusy: zasięgiem obejmują cala aglomeracje, perseros zatrzymują się przy każdej ulicy
Metro: 150 stacji, 10 linii, które obejmują cale miasto
Adres informacji turystycznej: biuro należące do SECTUR-u, czyli Ministerstwa Turystyki Avenida Presidente Masaryk 172

Historia

W latach 1325-1345 Aztekowie, wędrujący przez podmokle tereny otaczające jezioro Lago de Texaco, postanowili założyć na wyspie w pobliżu zachodniego brzegu jeziora własne miasto - Tenochtitlan. Obecnie w miejscu tym znajduje się centrum miasta Meksyku. Tak wiec miasto jest nie tylko jedna z najwyżej położona (blisko 2400 m. n.p.m.) i największych stolic świata, ale również najstarsza stolica kontynentu amerykańskiego.

Legenda głosi, ze Aztekowie na jednej z wysp jeziora Texaco dostrzegli orła pożerającego węża. Uznali to za znak, że dotarli do ziemi obiecanej. I rzeczywiście był to raj na ziemi, aż do chwili, gdy Hiszpanie zniszczyli zarówno stolice, jak i imperium.

Po zdobyciu i zburzeniu miasta w 1521 roku Hiszpanie na tym miejscu zbudowali swoja iberyjska wersje stolicy. Zbudowano szerokie, proste ulice oraz wzniesiono budowle według projektów hiszpańskich. Powstały szpitale, szkoły, kościoły, pałace, parki i uniwersytet.

Aż do końca XIX wieku miasto nawiedzały powodzie wywołane częściowo zniszczeniem przez zdobywców w latach 20-tych XVI wieku azteckich kanałów. W 1821 roku stolica zamieszkiwana przez 160 tys. mieszkańców była największym miastem w obu Amerykach.

W wiek XX miasto wkroczyło pod rządami despotycznego Diaza, który zapoczątkował szybki rozwój budownictwa miejskiego oraz przyczynił się do zbudowania linii kolejowych łączących metropolie z innymi prowincjami i USA. Zbudowano 150 km linii tramwajów elektrycznych. Szybki rozwój przemysłu powodował napływ ludności. Zbudowanie kanału odwadniającego doprowadziło do osuszenia części jeziora Texcaco i dalszej rozbudowy miasta.

Po latach dynamicznego, ale często chaotycznego rozwoju przyszedł okres zamętu rewolucji, Wielkiej Depresji wstrzymującej koniunkturę. Lata 40. i 50. to kolejny bum rozwoju miasta, które jednakże nie potrafiło poradzić sobie z ciągle wzrastającą liczbą mieszkańców. Trwa to do dnia dzisiejszego.

19 września 1985 roku stolicę dotknęło trzęsienie ziemi o sile ponad 8 stopni w skali Richtera. Spowodowało śmierć znacznej części ludności i straty materialne ocenione na 4 mld dolarów. Skrajne ubóstwo i przeludnienie, sąsiadujące w stolicy z bogactwem i przepychem, pogłębiły się jeszcze bardziej na skutek kryzysu gospodarczego, jaki dotknął kraj w połowie lat 90-tych.
Główne atrakcje

Najdłuższą ulicą Meksyku i prawdopodobnie świata jest licząca 50 km Aleja Powstańców (Avenida Insurgentes), przecinająca miasto z południa na północ. Przy niej mieści się Stadion Olimpijski, arena korridy i miasteczko uniwersyteckie.

Najważniejszą, reprezentacyjną ulicą miasta jest jednak Paseo de la Reforma, która jest osią komunikacyjną miasta, a jednocześnie swoistą narodową galerią z pomnikami uwieczniającymi najważniejsze wydarzenia i postaci historii Meksyku.

W pobliżu ulicy znajduje się secesyjny Palacio de Bellas Artes (Pałac Sztuk Pięknych) z fasadą pokrytą carraryjskim marmurem. Wartą zobaczenia częścią miasta jest obszar pierwszych osad nazwany Centro Historico (Centrum Historyczne). Jego główny punkt to plac El Zocalo, gdzie codziennie o świcie wciągana jest na maszt flaga meksykańska.

Pałac Narodowy, mieszczący gabinet prezydenta Meksyku, skarbiec federalny oraz wspaniałe malowidła ścienne Diega Rivery, zajmuje całą wschodnią część Zocalo. Wysoko nad środkowymi drzwiami pałacu wisi Campana de Dolores ( Dzwon Dolores ). To właśnie w ten dzwon z miasta Dolores Hidalgo uderzył w 1810 roku ksiądz Miguel Hidalgo na znak rozpoczęcia meksykańskiej wojny o niepodległość.

Catedral Metropolitana, przepiękna barokowo-klasycystyczna budowla przy północnej stronie Zocalo, powstała w latach 1573-1813. Charakterystycznymi dla stolicy obiektami są także inne postkolonialne kościoły i klasztory, np. rokokowy klasztor La Merced.

Liczne zabytki architektury kolonialnej można zobaczyć w starych dzielnicach Coyoacan i San Angel, leżących w południowej części miasta. Natomiast Bosque de Chapultepec od 500 lat jest największym parkiem stolicy. Obecnie zajmuje 4 km2, na jego terenie znajdują się jeziora, ogród zoologiczny i kilka wspaniałych muzeów.

W XVIII wieku na wzgórzu Chapultepec zbudowano zamek - rezydencje wicekrólów Nowej Hiszpanii. W używanym przez Azteków języku nahuatl słowo “Chapultepec" oznaczało Wzgórze Koników Polnych.

Templo Mayor, na placu El-Zocalo, ogromna świątynia zbudowana przez Azteków w XIV i XV wieku. Dziś można tu zobaczyć tylko pozostałości, które ocalały ze zburzonej przez Hiszpanów budowli.


Muzea i galerie

Narodowe Muzeum Antropologiczne, Bosque de Chapultepec, otwarte w 1960 roku, posiada największą na świecie kolekcje zabytków okresu prekolumbijskiego. Na polanie przed wejściem do muzeum Totonakowie wykonują specjalny rytuał ku czci Słońca, zwany voladores

Narodowe Muzeum Historii Meksyku, mieści się w zamku na wzgórzu Chapultepec - posiada kolekcje pamiątek z okresu od podbojów hiszpańskich po czasy rewolucji meksykańskiej z lat 1910-1917

Narodowe Muzeum Kultury (Museo National des las Culturas), Moneda 13 - mieści wspaniałą kolekcje dzieł sztuki, ubiorów oraz wyrobów rękodzielniczych różnych kultur świata

Museo del Caracal, niedaleko Castillo de Chapultepec - oficjalnie nazywane Galerie de Historia, mieści eksponaty związane z meksykańską droga do wolności. Ekspozycje poświęcone są sytuacji politycznej i społecznej za czasów kolonialnych, problemom Nowej Hiszpanii w XVIII wieku, walce o niepodległość i rewolucji meksykańskiej


Zakupy

Wielki wybór towarów i ich dostępność sprawiają, ze robienie zakupów w stolicy to sama przyjemność. Miasto posiada niezwykle dużo barwnych, tętniących życiem ulicznych targowisk, gdzie można kupić wszystko - od wysokiej jakości wyrobów rękodzieł do akcesoriów przydatnych przy czynieniu czarów.

W poszukiwaniu niezwykłych i oryginalnych wyrobów sztuki ludowej warto się wybrać na Bazar del Sabado przy Plaza de San Jacinto 11 w San Angel. Można tu kupić m.in. biżuterię, odzież, haftowane poduszki, rzeźby z ziarenek ryżu, świece, makatki ścienne i papierowe kwiaty.

Dla wielbicieli cygar najlepszy sklep to La Casa del Fumador przy Au Vasco de Quiroga w Santa Fe. Natomiast na Avenida Masarik lub w Zona Rosa znajdują się butiki z elegancką odzieżą. Dwie największe sieci domów towarowych to El Palacio de Hierro oraz Liverpool. Znaleźć tu można wszystko czego dusza zapragnie.


Gdzie zjeść

San Angel Inn, Diego Rivera 50 przy Avenida Altavista - dawna hacjenda przekształcona w ładną restaurację, gdzie podaje się smaczne dania kuchni meksykańskiej i europejskiej.

Restaurante El Vegetariana, Avenida Madero 56, na piętrze znajdują się trzy duże, gwarne pomieszczenia, gdzie podczas posiłków pianista gra stare przeboje. Podaje się tu dania smaczne, syte i niedrogie.

Las Faroles, Luis Moya 41 - można tu spróbować wspaniały gulasz (caldo) przygotowany w ogromnych rondlach (cazuelas), a także smaczne tacos i enchiladas.

Centro Naturista de Mexico, Dolores 10B - jest to restauracja wegetariańska, która podaje obiady składające się z zupy, dania głównego, sałatki, deseru, chleba, wody i herbaty. Można również skorzystać ze stołu szwedzkiego.


Rozrywki

Wybór spędzenia czasu w stolicy jest bardzo różnorodny. Wieczorami można wybierać między klubami z muzyka latynoamerykańską, np. Bar Leon przy Brasil 5, gdzie można usłyszeć cumbie, merenque, danzon oraz salse, a tradycyjnymi cantinas (barami), np. El Nivel, róg Mondea i Seminalio, najstarsza w mieście. W niektórych cantinas utrzymuje się nadal zwyczaj wpuszczania tylko mężczyzn - tablice informacyjne przy wejściu.

Meksykanie są ogromnymi wielbicielami piłki nożnej, to ich narodowa pasja. Mecze piłkarskie odbywają się na Estadio Azteca. Natomiast walki byków odbywają się w niedzielne popołudnia w Plaza Monumenta de Toros Mexico (Augusto Rodin 241). Charreadas to z kolei pokazy umiejętności jazdy konnej w Rancho del Charro (Bosque de Chapultepec). Znajduje się tam także La Feria - park zabaw dla dzieci oraz ZOO.


Oferty na wakacje w Meksyku - sprawdź na travelplanet.pl

Zobacz również:

Meksyk na skróty

Regiony:
Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY