Luksemburg - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe:</strong>

Pogoda w Luksemburgu

Dzisiaj, 29.3 10°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 76 tys.
Konsulat honorowy: Alexandre Hubert Jacquemart, Le Consulat de Pologne, Luxembourg c/o Jacquemart, 4, rue Pierre de Coubertin, 1358 tel. 403052
Numer kierunkowy telefonu: 00352
Ważniejsze numery telefonu:

Informacja turystyczna: 481199
Policja: 113
Pierwsza pomoc: 112
Czas lokalny: Warszawa 12.00, Luksemburg 12.00
Komunikacja miejska:

Autobus: sieć autobusów obejmuje całe miasto, z lotniska do centrum miasta kursują co kwadrans

Pociąg: relatywnie tania sieć kolei luksemburskich pozwala na łatwy dojazd na przedmieścia i tereny podmiejskie

Adres informacji turystycznej: Grand Duchy National Tourist Office, dworzec kolejowy

Historia

Obecna stolica Luksemburg powstała w czasach rzymskich na ważnym skrzyżowaniu dróg łączących Trewir, Paryż, Metz, Liege i rzymskie obozy. Dzięki temu nastąpił rozwój osady miejskiej.

Położenie na skraju parowów o pionowych ścianach, utworzonych przez rzeki Passerelle i Alzette ułatwiało obronę miasta w warunkach zagrożenia. Sytuację tę polepszył hrabia Zygfryd z Lotaryngii, który w 963 roku wybudował pierwszą cytadelę miejską na skale Bock. Prawa miejskie Luksemburg uzyskał w 1244 roku. Hrabia ten jako pierwszy rządził miastem i otaczającymi je ziemiami jako niezależnym lennem Cesarstwa Rzymskiego
.
W 1354 roku ziemie te stały się księstwem, z czym wiązało się zwiększenie znaczenia miasta. Późniejsze jego dzieje wiążą się z sytuacją państwa przechodzącego w kolejnych stuleciach pod panowanie sąsiednich monarchii.

W 1815 roku Kongres Wiedeński powołał Wielkie Księstwo Luksemburga, ale kraj pozostający nominalnie niezależnym przypadł w udziale Wilhelmowi I Orańskiemu. Rok 1830 przyniósł rewolucję belgijską i powstania państwa Belgii. Przekazano jej zachodnie tereny Wielkiego Księstwa Luksemburga. Mniejsza część wschodnia tworzy obecne państwo Luksemburg.

W Luksemburgu - stolicy niezależnego państwa - znajdują się urzędy państwowe i ośrodki naukowe. Po drugiej wojnie światowej przejściowo mieściła się tu stolica Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Miasto nadal pomyślnie rozwija się. Mimo niewielkich rozmiarów, dzięki ulokowaniu tu licznych banków i instytucji finansowych staje się jednym z ważniejszych europejskich ośrodków biznesu.


Główne atrakcje

Luksemburg posiada liczne średniowieczne zabytki - pałac książęcy i pozostałości dawnych fortyfikacji. Spacer wokół murów starego miasta aż do kazamatów, częściowo udostępnionych do zwiedzania, ukrytych w skalnych urwiskach nad rzeczką Petrusy, zajmie niecałe dwie godziny i pozwoli poznać 1000 lat historii Luksemburga. Wiele uliczek na Starym Mieście zamieniono na piesze deptaki.

Forteca Bock-Casemates, część oryginalnego zamku z X wieku, góruje nad doliną rzeki. W czasie wojny, gdy pozostała część miasta legła w gruzach, schronienie znalazło w niej 35 tysięcy osób. Petrusse Casenates z początku XVII wieku przy place de la Constitution, to z kolei fortyfikacje zbudowane przez Hiszpanów, a następnie przebudowane przez Austriaków. Imponująca jest także Cytadela Ducha Świętego.

Z licznych kościołów, których wieże dominują nad Starym Miastem najokazalsza jest XVII-wieczna Katedra Notre Dame. Łączy w sobie cechy holenderskiego renesansu i wczesnego baroku.

W mieście znajdziemy także imponuje budowle współczesne Zaprojektowany przez architektów Wilhelma Kuckera oraz Klausa Freudenfelda budynek nowego banku w Luksemburgu został wybudowany w latach 1991-1994. Bryła gmachu przedstawia podkowę otwartą na główną ulicę. Posiada cztery kondygnacje naziemne i trzy podziemne obsługiwane przez piony komunikacyjne umieszczone w wieżach wewnątrz budynku.

Najlepszy widok na miasto rozciąga się z mostów Adolfa i Viaduc oraz ze szczytów Cytadeli św. Ducha.


Muzea i galerie

Narodowe Muzeum Historii i Sztuki (Musee National d''Histoire et d''Art) - zawiera rzymskie relikty, dzieła malarzy współczesnych oraz kolekcję broni, ceramiki, monet, a także dekoracyjne rękodzieła rzemieślników luksemburskich.

Musee Pescatore, za bulwarem Royal - stała ekspozycja obrazów Gerrita Dou, Davida Teniersa i Courberta.

Ratskeller, rue de Cure - prezentowana jest tam makieta luksemburskiej fortecy oraz przeźrocza.


Zakupy

W mieście znajdują się liczne sklepy, w których bez problemu akceptuje się walutę francuską i niemiecką. Na ulicach miasta rozmieszczone są liczne kioski z pocztówkami i pamiątkami.

Na terenie Luksemburga warto nabyć produkowane z mleka krowiego Bell fermiere - rodzaj sera podpuszczkowego o łagodnym, lekko kwaśnym smaku.

Gdzie zjeść

Restaurant Bacchus, 32 Marche aux Herbes - restauracja serwuje dania kuchni włoskiej m.in. wyśmienitą pizzę.

Bella Napoli, 4 rue de Strasbourg - restauracja poleca doskonały wybór dań kuchni włoskiej: pizza, makarony, rissotto

Girogio, 11 rue du Nord - znaleźć tu można szeroki wybór potraw wegetariańskich opartych o różnorodne sałatki, ziemniaki i potrawy z ryżu

Maybe Not Bob''s, 107 rue de la Tour Jacob - restauracja oferuje wyśmienite dania jarskie, hamburgery, żeberka.

Club 5, rue de Cimay 5 - jest to jeden z najmodniejszych lokali, na piętrze znajduje się wspaniała i niedroga restauracja. Specjalnością restauracji są carpaccia - cienkie plastry duszonej wieprzowiny.


Rozrywka

Luksemburskie nocne centra rozrywki umieszczone są wokół licznych barów w dzielnicy Grund i wzdłuż Rue de Hollerich w pobliżu stacji kolejowej. Najpopularniejsze są noce w środy, piątki i soboty. Informacje o imprezach można sprawdzić w miesięczniku Nightlife.lu dostępnym na ulicznych straganach z prasą).

Miasto przyciąga bogactwem różnorodnych kawiarni. Wieczór warto spędzić w Cafe des Artistes, 22 Montee du Grund, którą wypełnia tłum nieco starszych klientów. Nastrój panujący w kawiarni, to zasługa płonących świec i pianisty.

Na drinka można wstąpić do Yesterday''s Pub, 6 rue de la Lage lub do Chiggeri, 11 rue de Nord, gdzie zabawy odbywają się do świtu.

Luksemburg na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY