Co zabrać do Kolumbii

1. Kolumbia charakteryzuje się bardzo <strong>zmiennym klimatem</strong>. Zaledwie w ciągu kilku godzin możemy z <strong>tropikalnego</strong>, nizinnego obszaru, znaleźć się w klimacie górskim - panującym w rejonie <strong>wiecznych śniegów</strong>. Z tego względu zalecamy zabrać ze sobą nie tylko <strong>letnie ubrania</strong>, ale również kilka ciepłych <strong>swetrów</strong>. Skutki niewłaściwego ubioru mogą nawet <strong>zagrozić życiu</strong>, bardzo łatwo o <strong>hipotermię</strong> na wysokości <strong>powyżej 2500 m n.p.m.</strong>. Oprócz tego polecamy zabrać <strong>płaszcz przeciwdeszczowy</strong> - w porze deszczowej częstotliwość opadów dość znacznie się nasila.

Pogoda w Kolumbii

Dzisiaj, 18.4 21°C
1. Kolumbia charakteryzuje się bardzo zmiennym klimatem. Zaledwie w ciągu kilku godzin możemy z tropikalnego, nizinnego obszaru, znaleźć się w klimacie górskim - panującym w rejonie wiecznych śniegów. Z tego względu zalecamy zabrać ze sobą nie tylko letnie ubrania, ale również kilka ciepłych swetrów. Skutki niewłaściwego ubioru mogą nawet zagrozić życiu, bardzo łatwo o hipotermię na wysokości powyżej 2500 m n.p.m.. Oprócz tego polecamy zabrać płaszcz przeciwdeszczowy - w porze deszczowej częstotliwość opadów dość znacznie się nasila. 2. W sieci płynie dwufazowy prąd o napięciu 110 V i częstotliwości 60 Hz. Aby korzystać z urządzeń elektrycznych należy zaopatrzyć się w specjalny adaptator - występują dwubolcowe kontakty, typu amerykańskiego. 3. Z pewnością w niektórych obszarach kraju przydać się mogą środki przeciw owadom, a także moskitiera nasączona repelentem.

4. Walutą jest peso (COP). W obiegu są banknoty o nominałach: 500, 1000, 2000, 5000 i 10 000 COP, a także monety o wartości: 10, 20, 50, 100, 200 i 500 COP.

5. Mając międzynarodowe prawo jazdy, można wypożyczyć samochód. Wypożyczalnie znajdują się głównie na międzynarodowych lotniskach oraz w hotelach.

6. Istnieje możliwość płacenia kartą przy wynajmowaniu samochodów, kupowaniu biletów lotniczych, a także w bardziej luksusowych hotelach i restauracjach, trudniej jest jej użyć podczas zakupów w sklepach i punktach usługowych. Najbardziej popularne są karty VISA, rzadziej będzie można użyć karty MasterCard. Większość banków posiada przy swoich siedzibach bankomaty - jest to najdogodniejsza forma pozyskiwania miejscowej waluty.

7. Wymieniając gotówkę lub czeki podróżne możemy napotkać na wiele utrudnień. Wymagane jest okazanie paszportu, czasami żąda się pozostawienia fotokopii tego dokumentu, lub okazania dowodu zakupu czeków podróżnych. Banki wymieniają pieniądze tylko w wyznaczonych godzinach - najczęściej rano. Może się zdarzyć, że dany oddział wyczerpie na dany dzień limit wymiany. Prowizja przy realizowaniu czeków podróżnych wynosi od 2 do 5%, w przypadku wymiany gotówki: 1-3 %. Najlepiej jest posiadać czeki firm: American Express, Bank of America. 8. Dzienne kieszonkowe powinno wynosić ok. 20-30 USD. Ceny noclegów wahają się w zależności od standardu. W najtańszych - hospedajes - jedna noc w pokoju 2-osobowym kosztuje ok. 5-10 USD. Czasami można pomylić hotel z domem publicznym, dlatego należy się rozglądać, czy w jego pobliżu nie stoją prostytutki. Ciekawym pomysłem jest sprzedawanie noclegów małżeństwom po okazyjnej cenie (można wynająć pokój 2-osobowy w cenie jedynki). Bardziej luksusowe hotele to wydatek rzędu 25-70 USD za pokój 2-osobowy.

9. Kolumbia praktycznie nie dysponuje polami namiotowymi (ze względów bezpieczeństwa nie polecamy rozbijać się ''''na dziko''''). Poza tym są tylko 2 schroniska młodzieżowe - w Bogocie i Cali - dlatego niezbyt przydatna będzie legitymacja Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych.

Kolumbia na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY