Historia Kenii

Kenia nazywana jest <strong>"kolebką ludzkości"</strong>, a wynika to z tego iż to właśnie na jej terenie, w okolicy jeziora Turkana, odkryto najstarsze szczątki człowieka (<em>Homo rudolfensis</em>), pochodzące sprzed około 2 mln lat.

Pogoda w Kenii

Dzisiaj, 28.3 26°C
Kenia nazywana jest "kolebką ludzkości", a wynika to z tego iż to właśnie na jej terenie, w okolicy jeziora Turkana, odkryto najstarsze szczątki człowieka (Homo rudolfensis), pochodzące sprzed około 2 mln lat. Pierwotna ludność zamieszkująca obszar kraju należała do etiopskiej grupy etnicznej.

Wybrzeże kraju od dawna stanowiło atrakcyjny obszar do zakładania koloni. Jako pierwsi pojawili się Arabowie, którzy w VII wieku utworzyli kilkanaście sułtanatów. Wraz z kupcami perskimi prowadzili handel niewolnikami oraz kością słoniową.

Jako pierwszy Europejczyk dotarł na wybrzeże kenijskie Vasco da Gama w drodze do Indii. Za nim przybyli kolejni Portugalczycy i założyli okresie XV- XVIII wieku pierwsze kolonie.

Pod koniec XVIII wieku ponownie teren ten należał do Arabów, którzy po pewnym czasie włączyli go do sułtanatu Zanzibaru. Od 1895 roku Kenia została włączona do Protektoratu Wschodnioafrykańskiego pod zarządem Wielkiej Brytanii.

Dopiero w tym czasie Brytyjczycy odważyli się na wkroczenie w głąb lądu. Wiązało się to z wyznaczeniem drogi z wybrzeża do protektoratu brytyjskiego w Ugandzie (Mombasa - Kisumu). Wybudowana linia kolejowa nazwana została koleją ugandyjską, a warsztaty założono w Nairobi.

Rok 1914 przyniósł znaczny napływ rolników brytyjskich. Kilka tysięcy osób osiedliło się w południowo- zachodnich regionach kraju, na bardzo żyznych ziemiach. Do upraw na wulkanicznej i dobrze nawodnionej gleby zatrudniali tanią siłę roboczą - tutejsze plemiona Masajów i Kikuju. Od 1920 roku Kenia stała się kolonią brytyjską, co zachęciło do zakładania wielkich plantacji. Po II wojnie światowej zrodził się ruch narodowowyzwoleńczy, prowadzony przez organizację KANU (Afrykański Związek Narodowy Kenii), na czele którego stał Jomo Kenyatta.

Nasilenie walk miało miejsce w latach 1953- 56, kiedy to wybuchło krwawe powstanie prowadzone przez partyzantów Mau - Mau. Powstańcy przeciwni byli utworzeniu z Kenii republiki białych osadników. Walki doprowadziły do przyznania Kenii autonomii na początku 1963 roku, a kilka miesięcy później - 12 grudnia, niepodległości. Wielu białych osadników wyjechało z Kenii do Rodezji lub RPA. W 1964 roku proklamowano republikę, której pierwszym prezydentem był Jomo Kenyatta. Podczas swych rządów zdołał on niedopuścić do napięć etnicznych w kraju. Jedyną legalną partią do 1991 roku była KANU. Od 1978 roku prezydentem jest Daniel Toroitich arap Moi.

W 1963 roku Kenia została członkiem ONZ oraz OJA (Organizacji Jedności Afrykańskiej). Obecnie ma wiodącą rolę gospodarczą i polityczną we wschodniej Afryce, a stolica jest siedzibą wielu różnych organizacji afrykańskich.

Opinie o miastach w Kenii

5,0
Bamburi gosiastach
Wyciecka do Kenii Ogólnie: miejsce sliczne
Atrakcje turystyczne: safari wycieczka na wassini - rafa koralowa - cuda!!
Aktywny wypoczynek: da sie ponurkowac
Życie nocne: nic sie nie dzieje, poza hotelami strach wyjsc
Komunikacja: komunikacja lokalna dosc niebezpieczna
Jedzenie i restauracje: no jedzenie na 5
Zdrowie i bezpieczeństwo: na malarie leki konieczne, dosc niebezpiecznie
Pogoda: my bylismy w lutym - polecamy luty
Plaża: piekna piaszczysta z goraca woda

Kenia na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY