Historia Hiszpanii

Hiszpania ma bogatą historię. W przeszłości była ona podbijana przez wiele państw, a pierwsze ślady obecności człowieka sięgają dalekich czasów p.n.e. Poznaj historię Hiszpanii od starożytności do czasów współczesnych. <h2>Historia – czasy starożytne</h2> <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/hiszpania/" target="_blank">Hiszpania</a> zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, którego nazwa pochodzi od <strong>ludów iberyjskich</strong>, zamieszkujących te ziemie już ponad 900 lat p.n.e. Z czasem ulegli oni <strong>Celtom</strong>, natomiast na wybrzeżach pojawiły się kolonie <strong>fenickie</strong>, a później greckie i kartagińskie. Jednakże dopiero podbicie półwyspu przez <strong>Rzymian</strong> (III - I wiek p.n.e) zostawiło trwałą pozostałość w kulturze i języku dzisiejszych mieszkańców. Romanizacji oparli się jedynie mieszkający na północy <strong>Baskowie</strong>.

Pogoda w Hiszpanii

Dzisiaj, 28.3 16°C
Hiszpania ma bogatą historię. W przeszłości była ona podbijana przez wiele państw, a pierwsze ślady obecności człowieka sięgają dalekich czasów p.n.e. Poznaj historię Hiszpanii od starożytności do czasów współczesnych.

Historia – czasy starożytne

Hiszpania zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, którego nazwa pochodzi od ludów iberyjskich, zamieszkujących te ziemie już ponad 900 lat p.n.e. Z czasem ulegli oni Celtom, natomiast na wybrzeżach pojawiły się kolonie fenickie, a później greckie i kartagińskie. Jednakże dopiero podbicie półwyspu przez Rzymian (III - I wiek p.n.e) zostawiło trwałą pozostałość w kulturze i języku dzisiejszych mieszkańców. Romanizacji oparli się jedynie mieszkający na północy Baskowie. Najazd plemion barbarzyńskich zza Pirenejów na początku V wieku zakończył okres kwitnącej kultury rzymskiej. Na półwyspie Iberyjskim utworzyli swoje królestwo Wizygoci. Najeźdźcy znacznie ustępowali pod względem cywilizacyjnym romańskiej ludności podbitej. Z czasem jednak przyjęli jej język i religię chrześcijańską.

Kolejne lata w historii

Wcześniej nastąpił kolejny najazd, tym razem z południa. W roku 710 pierwsze oddziały arabskie przekroczyły Cieśninę Gibraltarską. Muzułmanom wystarczyło zaledwie kilka lat na opanowanie niemal całego półwyspu. W roku 718 w wąwozie Covadonga odniesiono pierwsze niewielkie zwycięstwo nad najeźdźcami. Od tego momentu datuje się okres Rekonkwisty chrześcijańskiej - czyli "odzyskiwania" Hiszpanii, który miał trwać prawie 800 lat. Muzułmańskie państwo Al Andalus założone na podbitym Półwyspie Iberyjskim znacznie jednak przewyższało rozwojem cywilizacyjnym pozostałe, średniowieczne kraje. Kordowa liczyła pól miliona mieszkańców i była wówczas największym miastem i ośrodkiem kulturalnym Europy. Tymczasem na pólnocy na zdobywanych przez chrzescijan terenach zakladane byly kolejne królestwa. Pierwszym z nich byla Asturia, lecz do najwiekszego znaczenia doszla z czasem Kastylia. Kolejnym byla Katalonia, odzyskana juz przez syna Karola Wielkiego Ludwika Poboznego, przez dlugi czas nalezala do panstwa Franków - stad jej dzisiejsza jezykowa i kulturowa odrebnosc.

Powstanie państwo hiszpańskiego – czas wzlotów i upadków


Malzenstwo Izabeli Kastylijskiej z Ferdynandem Aragonskim w 1469 doprowadzilo do polaczenia wladanych przez nich królestw i dalo poczatek poteznemu panstwu hiszpanskiemu. W 1492 padla ostatnia twierdza muzulmanów - Grenada. W tym samym czasie Krzysztof Kolumb odkryl Ameryke - zdarzenie o niebagatelnym znaczeniu otworzylo droge do kolonialnej ekspansji Hiszpanii.

Szczyt potegi Hiszpanii mial sie tez okazac poczatkiem jej powolnego upadku. W roku zdobycia Grenady zostali wypedzeni Zydzi, osiedleni tu jeszcze w II wieku przez cesarza Hadriana - zdarzenie, które mialo negatywnie zawazyc na finansach panstwa, a takze na jego kulturze. Muzulmanscy Maurowie w suchej Andaluzji rozwineli wysoka kulture gospodarki rolnej opartej na sztucznym nawadnianiu. Po ich wygnaniu niektóre pola do dzis leza odlogiem.

Za zloto przywozone z olbrzymiego imperium kolonialnego obejmujacego wieksza czesc wówczas znanego Nowego Swiata budowano wspaniale palace - jak Eskurial, ale zapomniano zadbac o rozwój gospodarczy zacofanego kraju. Kleska "niezwyciezonej armady" hiszpanskiej w 1588 prowadzonej przez Filipa II na Anglie znaczyla schylek znaczenia Hiszpanii jako najwiekszej potegi kolonialnej. Wstrzasem dla Hiszpanii na poczatku XIX wieku byl najazd wojsk francuskich. Po stronie najezdzców braly w nich udzial takze wojska polskie, które wslawily sie przed Napoleonem szarza w wawozie Somosierra, a takze zdobywaniem Saragossy. Rozlamy, niepokoje spoleczne i wojny domowe nekaly Hiszpanie przez cale XIX stulecie. Najkrwawsza miala sie jednak okazac wojna domowa, która nastapila piec lat po proklamowaniu republiki w 1931. Nastapil po niej az do 1975 okres dyktatorskich rzadów generala Franco. Jednak juz od lat 60. nastepowala stopniowa liberalizacja, a w 1975 przywrócono monarchie.

Hiszpania wkroczyla na droge dynamicznego rozwoju gospodarczego. Wkrótce w 1982 przyjeto ja do NATO, a w 1986 zostala czlonkiem EWG.

Opinie o miastach w Hiszpanii

4,3
Santa Susanna Agnieszka
Typowa miejscowość nadmorska. Przez cała miejscowość ciągnie się „promenada” z duża iloscia sklepów z pamiątkami i restauracji. Wieczorami fiesta i dużo muzyki na żywo 😁Między pierwsza i druga linia brzegowa jest linia kolejki, która trochę słychać wieczorem, ale w ciągu dnia jest bardzo pożyteczna, wiec nie ma tego złego.

Hiszpania na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY