Kos - Przewodnik

Grecka wyspa Kos należy do archipelagu <strong>Dodekanezu</strong> i położona jest we wschodniej części Morza Egejskiego tuż u wybrzeży Turcji. Ta górzysta wyspa związana jest z postacią <strong>Hipokratesa</strong>, który żył tu około V wieku p. n. e.<br/> Sezon turystyczny zaczyna się już w maju i trwa praktycznie do końca października. <h2>Kos - atrakcje, co zwiedzić</h2> Głównymi miastami są <strong>Kos</strong> i <strong>Mastichari</strong>. Częstymi celami wycieczek jest też <strong><a href="http://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/grecja/kos/marmari/" target="_self">Marmari</a>, <a href="http://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/grecja/kos/tigaki/" target="_self">Tigaki</a>, Kardamena, Lambi i <a href="http://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/grecja/kos/psalidi/" target="_self">Psalidi</a></strong>, gdzie ze żwirowych wybrzeży roztacza się widok południowo- zachodniego wybrzeża Azji Mniejszej.<br/> Stolica wyspy Kos oferuje szeroką gamę rozrywek. Urok Kos tworzy też charakter portowy tego miasta oraz promenada porośnięta palmami. Uraczymy tu bogactwa rzymskich i hellenistycznych ruin.<br/> Będąc na wakacjach w Kos warto zobaczyć przede wszystkim <strong>Asklepios</strong>, czyli pozostałości starożytnej świątyni oraz platan Hipokratesa i ruiny średniowiecznego zamku joannitów. W miejscowości <strong>Marmari</strong> wiele uroku okolicznemu pejzażowi nadają dobrze widoczne sylwetki Kalimnos, Pserimos i tureckiego półwyspu <a href="http://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/turcja/bodrum/" target="_self">Bodrum</a>.

Pogoda na Kos

Dzisiaj, 27.7 29°C
Grecka wyspa Kos należy do archipelagu Dodekanezu i położona jest we wschodniej części Morza Egejskiego tuż u wybrzeży Turcji. Ta górzysta wyspa związana jest z postacią Hipokratesa, który żył tu około V wieku p. n. e.
Sezon turystyczny zaczyna się już w maju i trwa praktycznie do końca października.

Kos - atrakcje, co zwiedzić

Głównymi miastami są Kos i Mastichari. Częstymi celami wycieczek jest też Marmari, Tigaki, Kardamena, Lambi i Psalidi, gdzie ze żwirowych wybrzeży roztacza się widok południowo- zachodniego wybrzeża Azji Mniejszej.
Stolica wyspy Kos oferuje szeroką gamę rozrywek. Urok Kos tworzy też charakter portowy tego miasta oraz promenada porośnięta palmami. Uraczymy tu bogactwa rzymskich i hellenistycznych ruin.
Będąc na wakacjach w Kos warto zobaczyć przede wszystkim Asklepios, czyli pozostałości starożytnej świątyni oraz platan Hipokratesa i ruiny średniowiecznego zamku joannitów. W miejscowości Marmari wiele uroku okolicznemu pejzażowi nadają dobrze widoczne sylwetki Kalimnos, Pserimos i tureckiego półwyspu Bodrum. Często odwiedzaną turystyczną wioską rybacką jest Kardemena, gdzie można wypoczywać na długich, wąskich, piaszczysto- żwirowych plażach. Dzika rozbudowa w dużym stopniu zniszczyła charakter tego miasteczka przekształcając je w turystyczne centrum przepełnione barami, tawernami i sklepami.
Wykupując wycieczkę last minute warto skorzystać z rejsu łodzią z Kardemeny na pobliską wyspę Nissiros. Udając się z kolei na wycieczkę do Lambi należy odwiedzić niezwykłą Bros Therma znaną z gorących źródeł wylewających się przez kanał z groty skalnej do osłoniętego głazami basenu morza. Gorące źródła ogrzewają morską wodę do rozkosznej temperatury, sprawiając, że kąpiel tu będzie miłym wspomnieniem, podobnie jak kąpiel morska w kryształowo czystych wodach u wybrzeży wyspy w Tigaki (rozrywkowej miejscowości znanej z zieleni i kwiatów).
Laura (Lambi)

Laura (Lambi)

Cena za 1 osobę:
1 290 zł
Kos to raj dla miłośników sportów wodnych. Dominuje windsurfing, jazda na nartach wodnych oraz cieszący się dużym powodzeniem parasailing, czyli lot nad wodą spadochronem ciągniętym przez motorówkę.
Olga's Paradise

Olga's Paradise

Cena za 1 osobę:
1 283 zł - 13 %
Ponieważ wyspa Kos to typowo turystyczne miejsce mnóstwo jest tu kawiarenek, restauracji, pubów oraz hoteli i apartamentów. Ważne dla turystów są piękne kolorowe piaszczyste plaże ciągnące się wzdłuż całego wybrzeża wyspy. Zmieniające się odcienie piasku i rożne szerokości plaż są powodem tak licznych wycieczek turystów. Do najpopularniejszych plaż na Kos należą przede wszystkim Lambi Beach w Kos, Therma oraz Tilaki Beach i Kardamena Beach.

Kos - last minute i na wakacje - zobacz wszystkie oferty
Źródło: wydawnictwo Pascal

Opinie : na Kos

4,7
Kos Vazelos
Kos na plus! Ogólnie: Jak przystało na główne miasto wyspy każdy znajdzie tu coś dla siebie. Liczne sklepiki i tętniące życiem uliczki (a szczególnie okolice portu) praktycznie przez całą dobę to coś czego nie uświadczycie w innym zakątku wyspy Hipokratesa.
Atrakcje turystyczne: Atrakcji turystycznych dostatek. W samym centrum, przy porcie znajduje się twierdza z XIV wieku (wstęp kilka euro), pomnik Hipokratesa, drzewo (a właściwie jego „odnoga”) pod którym nauczał Hipokrates, Asklepion oraz inne. Na pewno wiele z nich uwiecznicie swoimi aparatami.
Aktywny wypoczynek: Wypożyczalnie rowerów oraz sprzętu wodnego pozwolą spędzić miło czas.
Życie nocne: Jeśli życie nocne na wyspie to tylko Kos lub Kardamena. Bar Street czeka już od godzin wieczornych na miłośników klubów tanecznych. Można śmiało zmieniać lokale gdyż wszystkie położone są w bliskim sąsiedztwie.
Komunikacja: Komunikacja na bardzo dobrym poziomie. Dwa główne punkty przystankowe, z których odjeżdżają w każdy zakątek wyspy autobusy, kilkanaście kursów dziennie. Bilety najczęściej kupuje się u kierowcy lub kontrolera. Ostatnie autobusy z Kos do innych miast odjeżdżają między 22. a 23, z kolei pierwsze kursy wykonywane są od godziny 6. Jeśli przegapimy autobus najlepiej udać się w okolice ronda z flagami (przy wjeĽdzie do miasta) i łapać okazję – sprawdzona opcja niejednokrotnie, jest bezpiecznie.
Jedzenie i restauracje: Wybór bardzo bogaty: tawerny, grill bary, restauracje, pizzerie oraz wszelkiej maści inne lokale czekają na klientów. Przed każdym stoją kelnerzy-zaganiacze, których zadaniem jest zwabienie klienteli. Niestety czasem zdarzają się lekko natrętni... Ale generalnie wystarczy do każdego się uśmiechnąć i iść dalej jeśli nie chcemy się wdawać w niepotrzebną polemikę. W pobliżu rynku jest McDonald’s jakby ktoś nie mógł się bez niego obejść :)
Zdrowie i bezpieczeństwo: Kilka punktów medycznych i aptek, szpital – na szczęście nie musiałem sprawdzać jakości usług. Bezpieczeństwo stoi na dobrym poziomie. Kręcą się w niektórych miejscach Romowie czy Albańczycy ale zagrożenia z ich strony raczej nie ma. Musicie jednak uważać na drogach, kierowcy na wyspie nie wykazują się dużymi umiejętnościami.
Pogoda: Pogoda od maja do sierpnia idealna – bardzo ciepło ale nie duszno, bezchmurne niebo i orzeĽwiające podmuchy wiatru. Jakoś w połowie września zdarzały się chmury i chłodniejsze wieczory i poranki.
Plaża: Plaże piaszczyste jednak oddalone od ścisłego centrum (jest tam port). Raczej zadbane, nie ma się do czego przyczepić.

Okazje Last Minute: Kos

Kosta Palace

Kosta Palace 4.5
7 dni 21.10 - 28.10 inne terminy Poznań BB - Śniadania TUI Polska
2 598 zł / 2 os.
1 299 zł / 1 os.

International (Kos)

International (Kos) 4.0
7 dni 02.09 - 09.09 inne terminy Katowice BB - Śniadania Coral Travel Wezyr Holidays
2 617 zł / 2 os.
1 293 zł / 1 os.
1 604 zł / 1 os. - 19 %

Iris (Kos)

Iris (Kos) 2.4
7 dni 09.10 - 16.10 inne terminy Warszawa BB - Śniadania TUI Polska
2 676 zł / 2 os.
1 338 zł / 1 os.

Grecja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY