Ateny - Przewodnik

Liczba mieszkańców: 6 mln.
Polska ambasada: ul. Chrissanthemon 22, tel. 679 7700
Numer kierunkowy telefonu: 210, 211, 212
Ważniejsze numery telefonu:
Policja:100
Pierwsza pomoc: 166
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Ateny 13.00 Komunikacja miejska:

Trolejbus: żółte, siec trolejbusów obejmuje kilka tras, m.in. 1 kursuje ze stacji kolejowych do centrum.

Metro: kursuje tylko na jednej linii: z Pireusu na południu do Kifissii na północy.

Autobus: siec autobusowa obejmuje cale miasto. Często się spóźniają i są zatłoczone. Niebiesko-żółte autobusy pospieszne kursują na przedmieścia, m.in. autobus 091 miedzy lotniskiem, centrum a portem w Pireusie.
Adres informacji turystycznej: Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna (Ellinikós Organismós Tourismoú) ul. Ameríkas 2

Historia

W epoce kamiennej Ateny były osada, w czasach mykeńskich - twierdza, a w wiekach późniejszych - najwspanialszym miastem greckiego świata klasycznego. O tradycji kultu bogini Ateny świadczy najstarsze poświęcone jej święto: Panatenaje, a przede wszystkim wspaniała świątynia Partenon na Akropolu.

Dominująca pozycje w Grecji miasto zdobyło po wojnach perskich, za czasów Peryklesa. Wojny peloponeskie sprawiły, ze utraciło hegemonie na rzecz Sparty. W czasach Aleksandra Macedońskiego i jego sukcesorów, a następnie pod panowaniem cesarskiego Rzymu, Ateny nadal kwitły jako ośrodek handlowy i artystyczny. Później jednak straciły na znaczeniu. W 529 r. rozwiązano słynna Akademie Platońska, skarby i zabytki wywieziono do Konstantynopola, a miasto stało się zwykła bizantyjska placówka wojskowa.

Wraz z nastaniem XI wieku zaczęły się najazdy Normanów i Franków. W efekcie zapomniane miasto zyskało na znaczeniu, gdyż stało się stolica Księstwa Aten, a Partenon został zamieniony na kościół rzymsko - katolicki.

W 1456 r. miasto zostało jednak ostatecznie zdobyte przez Turków osmańskich. Doprowadziło to do jego zupełnego upadku. Do Partenonu dobudowano minaret i zamieniono go na meczet. Podczas jednej z kolejnych wojen wenecko - tureckich w 1687 r. kula trafiła w wypełniona prochem świątynie i zamieniła ja w ruinę, jaka oglądać można dziś.

Gdy w 1834 r Otton I uczynił z Aten stolice niezależnego Królestwa Grecji, była to zaledwie większa wieś z rynkiem, która liczyła 4000 mieszkańców. Za taka lokalizacja przemawiały jedynie względy historyczne.

Miasto zostało praktycznie zbudowane od nowa. Powstało wiele gmachów użyteczności publicznej w stylu klasycystycznym. Gwałtownie wzrastała liczba mieszkańców. Szczególny skok nastąpił po I wojnie światowej, gdy w mieście osiedlili się przesiedleńcy z Azji Mniejszej. Dziś Ateny są jedna z większych metropolii europejskich.

Główne atrakcje

Potężna, płasko zwieńczona skala Akropolu (157 m n.p.m.) dominuje nad centrum. W obrębie miejskich starożytnych Aten, poza Akropolem, znajdują się jeszcze cztery inne, niższe wzniesienia: Pnyx, Areopagus, Wzgórze Nimf i Wzgórze Muz.

Akropol został wzniesiony na szczycie skały z inicjatywy Peryklesa w V w. p.n.e. Monumentalne Propyleje, majestatyczny Partenon, świątynia Nike i Erechtejon przyciągają rzesze turystów.

Ze wzgórza roztacza się niezwykła panorama na Teatr Dionizosa, Agorę Grecką i Rzymską - centra polityczne i handlowe starożytnych miast. Obok Agory wznosi się najlepiej zachowana świątynia starogrecka, zbudowana na cześć Hefajstosa - Tezejon.

Ciekawym może tez okazać się spacer przez Plake i Areopag, miejsca gdzie nauczał święty Paweł, a kilka wieków wcześniej Sokrates wysłuchał swojego wyroku. Z Olimpiejonu - nigdy nie ukończonej największej świątyni greckiej pozostało jedynie 15 kolumn.

Osobliwy jest największy cmentarz staroateński w dzielnicy Keramejkos z pięknymi zachowanymi stalami nagrobnymi. Osobliwością starożytnych Aten, pozostająca nieco na uboczu, jest pomnik Filopapposa na Wzgórzu Muz. Z czasów bizantyjskich pozostały rozsiane po mieście cerkiewki. Szczególnie urocza jest Mała Metropolia z XII wieku przy XIX - wiecznej katedrze.

Spośród wielu nowych budowli Aten warto zwrócić uwagę na Stadion Olimpijski z 1895 r. - Panatenajkon. Jest to zmodernizowana rekonstrukcja stadionu starogreckiego.

Przylegający do miasta Pireus jest największym i najważniejszym portem greckim. Miedzy nim a Faleronem rozpościera się ciąg plaż, spośród których najbardziej znane to Lutra i Eden.

Współczesne Ateny są jedna z większych metropolii europejskich, z całym dobrodziejstwem i przekleństwem tego stanu, a jednak przeszłość, która dala początek kulturze Europy ciągle jest wyczuwalna.
Delphi Art Ateny + Azul Imerovigli
Cena za 1 osobę:
2 199 zł
Muzea i galerie

Muzeum Akropolu - prezentuje najcenniejsze rzeźby starogreckie, które ocalały na Akropolu, m.in. rzeźby z frontu starej świątyni Ateny, czy płaskorzeźbę Nike

Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej, ul. Kidhathinéon 17 - prezentuje dzielą tkaczy, garncarzy, stroje ludowe, kolekcje złotej i srebrnej biżuterii, zrekonstruowany dom wiejski

Muzeum Bizantyjskie, Vassilís Sofías 22 - ukazuje sztukę średniowiecznej Grecji, głównie ikony

Narodowe Muzeum Archeologiczne, ul. Patissíon 28 - zawiera najbogatsze zbiory kultury starogreckiej, skarby sztuki cykladzkiej, minojskiej, mykeńskiej i klasycznej. Szczególnie cenny zbiór waz, przedmiotów z brązu i rzeźb

Muzeum Instrumentów Muzycznych, ul. Dhiogénous 1-3 - prezentuje spora kolekcje greckich instrumentów muzycznych, od krowich dzwonków po bouzuki. Istnieje możliwość usłyszenia brzmienia poszczególnych instrumentów

Muzeum Żydów Greckich, ul. Amaliás 36 - znajdują się tu dzielą sztuki i przedmioty kultu religijnego Żydów w Grecji

Pinakoteka - to galeria prezentująca głównie malarstwo nowogreckie

Muzeum Oberlaendera - prezentuje spore zbiory steli, figurek z terakoty, rzeźb i waz znalezionych na terenie głównego cmentarza starożytnych Aten, Keramejkos

Zakupy

Jadać do Aten od razu przychodzą na myśl antyki. Dość ciekawy wybór, m.in. przedmiotów pochodzenia tureckiego i rękodzieła ludowego znajduje się w sklepach przy ul. Adhrianoú. Poza tym w Narodowym Muzeum Archeologicznym, Muzeum Benákisa i w Muzeum Sztuki Cykladzkiej kupić można reprodukcje dziel sztuki.

Światowej sławy złota biżuterie kupić można w Lalaounis, w sklepie rodziny złotników przy Panepistimíou 6.

Natomiast w niedziele na pchlim targu w Pireusie handluje się może mniej cennymi, ale ciekawymi starociami. Znany jest również pchli targ na Monastiráki, gdzie można zaopatrzyć się w owoce, orzechy różnego rodzaju, a także lustra, wyroby z żeliwa i miedzi, stare meble, a nawet kanarki.

Na placu Monastiráki znajduje się również centrum handlowe, gdzie można kupić wszystko. Miedzy innymi znajdują się tu bogate sklepy jubilerskie i futrzarskie oraz specjalistyczne sklepy z ikonami.

Warto tez zajrzeć na bazar przy ul. Athinás i Eólou. Są tam liczne sklepy i stragany, oferujące m.in. szkło i mosiądz, jest tu targ mięsa i owoców morza, a także targ kwiatów. W każdym zakątku stoi straganik z kouloúri (rodzaj obwarzanków).Po całym mieście rozsiane są Peripteroas, sklepy, w których można kupić dosłownie wszystko.

Ciekawy jest sklep Melissinosa, przy ul. Pandhróssou 89, gdzie właściciel sprzedaje sandały i wino. Sandały te zyskały popularność w latach 60., gdy nosili je Beatlesi. Jeśli chodzi o wino warte polecenia jest białe Cambas, Boutari, a takze Logado i Cair.

Płyty i kasety z muzyka grecka można nabyć w Muzeum Instrumentów Muzycznych. Również w sklepie Tzina, przy Panepistimíou 57, znajduje się duży wybór greckiej muzyki ludowej i pop. Ksilouris, przy. Panepistimíou 39, to sklep z muzyka z wysp greckich, m.in. Krety.

Gdzie zjeść

Kouklis, ul. Tripódhon 14 - typowa grecka tawerna oferująca szeroki wybór przystawek (mezédes) i domowe, czerwone wino.

Manesis, Márkou Moussoúrou 16, w Pangráti - restauracja grecko - egipska. Oprócz greckiego mezédes i czerwonego wina podawane są dania kuchni egipskiej: humous, tabouli i falafel.

O Thanasis, ul. Mitropóleos 69 - bardzo popularna tawerna, podaje suvláki i kebab.

Strefis Taverna tis Ksanthis, Irínis Athineás 5, w Neápoli - mieści się w zabytkowym budynku, z ogrodem na dachu, z widokami na Ateny. Zróżnicowane menu kuchni greckiej, m.in. gulasz z królika.

Eden,Lissíou 12 - najstarsza w mieście restauracja wegetariańska.

Ouzeri,Elpidhos 16, Platía Viktoriás - oferuje owoce morza, rozmaite mezédes z winem z beczki lub ouzo (napój alkoholowy destylowany z zacieru winogronowego, pozostałego po wyrobie wina, doprawiany anyżem lub koprem).

Tria Asteria, Melitos 7 - restauracja armeńsko - turecka, której specjalnością są m.in. tandir kebab i kionefe (nadziewany deser).

Rozrywka

Muzyka grecka, zarówno tradycyjna jak i współczesna, w Atenach jak i w całej Grecji jest wszechobecna. W mieście znajdują się jednak jedyne w swoim rodzaju, tradycyjne miejsca koncertów i tańców greckich.

Rembétiki - odmiany muzyki ludowej, sprowadzonej do Grecji przez Greków z Azji Mniejszej - posłuchać można m.in. w I Palia Markiza, przy Próklou 41, czy w Boemissa, przy Solomoú 19. Ciekawie bywa tez w To Palio Mas Spiti, przy Odhemissíou 9, gdzie właściciel śpiewa i gra na buzuki, gitarze i baglamie.

Muzyke Dimotiká, jak i kreteńska santoúri, w stylu Greka Zorby, gra się w Elatos, przy Trítis Septemvríou 16. Usłyszeć ja można także w To Armenaki, miejscu znanym z tradycyjnych wspólnych tańców. W okresie letnim jednak większość artystów przenosi się na wyspy.

Także dyskoteki, o które lepiej pytać się bezpośrednio mieszkańców, latem są zamykane, oprócz położonych na peryferiach, znanych klubach m.in. w Kalamáki. W większości dyskoteki opanowane są również przez muzykę grecka.

Można posłuchać tez innej muzyki. W drugiej połowie czerwca odbywa się w Atenach Międzynarodowy Festiwal Jazzowo - Bluesowy. W Rodon, przy Márni 24, zagraniczni i greccy muzycy rockowi, soul i reggae. Większość tego typu klubów i tawern znajduje się studenckich dzielnicach Eksarchia i Neápoli, chętnie odwiedzanych nie tylko przez młodzież.

Od połowy czerwca do połowy września w ramach Festiwalu Ateńskiego odbywa się wiele imprez: spektakle teatralne, balet, opera, jazz i muzyka klasyczna, a także tradycyjna, grecka muzyka ludowa. Ma on miejsce w teatrze pod gołym niebem na wzgórzu Likavitós, w teatrze Herodesa Attykusa i w starożytnym teatrze w Epidauros.


Źródło: wydawnictwo Pascal

Okazje Last Minute: Ateny

Delphi Art Ateny + Azul Imerovigli

Delphi Art Ateny + Azul Imerovigli
Pobyt:
6 dni
Termin:
04.04 - 10.04 inne terminy
Wylot z:
Warszawa - Modlin
Wyżywienie:
BB - Śniadania
Organizator:
Ecco Travel
Opis oferty

Grecja na skróty

0
OFERT
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY