Historia Francji

Pierwotnie obszar dzisiejszej Francji zamieszkiwały plemiona iberyjskie i liguryjskie. Zostały one zdominowane w V w. p.n.e. przez <strong>Celtów</strong>, którzy stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację. Zwłaszcza w obróbce żelaza i brązu byli europejskimi mistrzami.

Pogoda we Francji

Dzisiaj, 17.10 23°C
Pierwotnie obszar dzisiejszej Francji zamieszkiwały plemiona iberyjskie i liguryjskie. Zostały one zdominowane w V w. p.n.e. przez Celtów, którzy stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację. Zwłaszcza w obróbce żelaza i brązu byli europejskimi mistrzami. W 51 r. p.n.e. tereny celtyckie (Galia) zostały podbite przez Rzymian i stały się jedną z prowincji rzymskiego imperium. Nastąpił wówczas wielowiekowy etap romanizacji Galów.

Pod koniec III w. n.e. rozpoczęły się najazdy plemion germańskich. W 496 r. król Franków, Chlodwig, przyjął chrzest, co ułatwiło mu podporządkowanie sobie całej Galii.
Les Lumieres de Neige

Les Lumieres de Neige

Cena za 1 osobę:
2 432 zł - 7 %
Zjednoczenia wszystkich plemion dokonał Karol Wielki, który w 800 r. koronował się na cesarza. Jednak już w 843 r. po traktacie z Verdun nastąpił podział wielkiego imperium. Był to początek tworzenia się przyszłych państw: Francji, Burgundii i Niemiec. Po dynastii Karolingów tron przejęli Kapetyngowie, a na początku XIV w. Walezjusze. Był to okres umacniania władzy królewskiej i wzrost siły mieszczaństwa.

W latach 1337- 1453 pomiędzy Francją i Anglią toczyła się tzw. wojna stuletnia o ziemie i dominację. Zakończyła się zwycięstwem Francji i odzyskaniem Normandii. Do zwycięstwa przyczyniła się znacznie Joanna d''Arc, ogłoszona później świętą.

Wiek XVI to okres wojen religijnych między katolikami a protestantami - hugenotami. Wielu protestantów wypędzono lub wymordowano m.in. w noc św. Bartłomieja. Krwawy konflikt zakończył się dopiero w 1589 r. ogłoszeniem edyktu nantejskiego. Gwarantował on tolerancję religijną i przyznawał hugenotom swobodę wyznaniową i pewne prawa, choć nie do końca pełne. Edykt ten ogłosił Henryk IV, pierwszy władca z dynastii Burbonów.

W latach 1661-1715 absolutystyczne rządy nad Francją sprawował Ludwik XIV. Słynne jest jego powiedzenie “państwo to ja". Był to okres największego rozkwitu francuskiej monarchii, zarówno pod względem kultury i sztuki, jak i gospodarki. Był to także okres dominacji Francji nad licznymi koloniami zamorskimi.

Początek XVIII w. to wojna o sukcesję hiszpańską, a następnie konflikt z Anglią. Francja utraciła wówczas na rzecz Anglii wiele swych kolonii, m.in. Indie i Kanadę. Równocześnie na polu kultury, sztuki i nauki Francja była głównym ośrodkiem europejskiego oświecenia.

W państwie narastały jednak wewnętrzne konflikty natury politycznej, gospodarczej i społecznej. W 1789 r. zbuntowana ludność Paryża szturmem na Bastylię rozpoczęła Rewolucję Francuską.

Powstania wybuchały też w innych regionach kraju. W 1792 r. obalono monarchię i feudalizm oraz ustanowiono I Republikę. W latach 1799 - 1814 dyktatorskie rządy we Francji objął Napoleon Bonaparte. W 1804 r. ogłosił się cesarzem Francuzów.

Wojny napoleońskie przyniosły Francji wiele zwycięstw i pozwoliły na uzyskanie hegemonii w Europie. Ostatecznie jednak klęska Napoleona w wojnie z Rosją doprowadziła do czasowego przywrócenia monarchii Burbonów.

Kolejny etap dziejów Francji był bardzo burzliwy. W 1830 r. wybuchła rewolucja lipcowa. W tym czasie także rozpoczęła się we Francji rewolucja przemysłowa. W 1848 r. kraj objęły powstania Wiosny Ludów, utworzona została II Republika (1848-1851), a następnie przywrócenie cesarstwa (1852-1870).
Les Alpages du Corbier

Les Alpages du Corbier

Cena za 1 osobę:
2 445 zł - 7 %
Przegrana w wojnie z Prusami doprowadziła do powstania III Republiki w 1871 r. Był to okres silnej ekspansji kolonialnej Francji w Afryce i na Dalekim Wschodzie spowolniony udziałem kraju w I wojnie światowej, z której wyszedł zwycięsko.

W czasie II wojny światowej terytorium Francji znalazło się pod okupacją hitlerowską. Kraj wyzwolony został w 1944 r., a w 1947 r. utworzono IV Republikę, na czele której stanął generał Charles de Gaulle. Jednak konflikty w koloniach i kryzys wewnątrz państwa doprowadził do jej upadku i powstania V Republiki z silną władzą prezydenta. Został nim de Gaulle. Stworzony przez niego wówczas system polityczny obowiązuje w większości także we współczesnej Francji.

Opinie o miastach we Francji

4,7
Paryż MARZENA
PARYŻ MIASTO SAME W SOBIE TĘTNIACE ŻYCIEM ,CUDOWNE ZABYTKI NIEPOWTARZALNA ATMOSFERA PO PROSTU CUDOWNIE TAM BYĆ:)

Okazje Last Minute: Francja

SKI CLOSING PARTY

SKI CLOSING PARTY
7 dni 24.03 - 31.03 inne terminy Katowice RO - Bez wyżywienia Wygoda Travel
4 908 zł / 2 os.
2 454 zł / 1 os.

Residence L'Ours Blanc

Residence L'Ours Blanc
7 dni 06.01 - 13.01 inne terminy Warszawa RO - Bez wyżywienia Wygoda Travel
4 968 zł / 2 os.
2 484 zł / 1 os.
2 676 zł / 1 os. - 7 %

Le Grand Panorama (Valmeinier)

Le Grand Panorama (Valmeinier)
7 dni 06.01 - 13.01 inne terminy Warszawa RO - Bez wyżywienia Wygoda Travel
5 028 zł / 2 os.
2 514 zł / 1 os.
2 711 zł / 1 os. - 7 %

Francja na skróty

Przewodnik:
  • Francja
    Poznanie kraju o tak niezwykłych krajobrazach, wspaniałej przeszłości historycznej i bogactwie kulturowym jest fascynującą przygodą. Kup teraz »
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY