Gospodarka Emiratów Arabskich

Jeszcze do końca lat pięćdziesiątych Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdowały się w grupie <strong>najuboższych państw</strong> świata. Wówczas ludność zajmowała się głównie rybołówstwem, połowem pereł, hodowli zwierząt oraz handlu, np. przyprawami. Ich źródłem dochodu często także był przemyt, zwłaszcza złota do Indii.

Pogoda w Emiratach Arabskich

Dzisiaj, 19.4 27°C
Jeszcze do końca lat pięćdziesiątych Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdowały się w grupie najuboższych państw świata. Wówczas ludność zajmowała się głównie rybołówstwem, połowem pereł, hodowli zwierząt oraz handlu, np. przyprawami. Ich źródłem dochodu często także był przemyt, zwłaszcza złota do Indii. Sytuacja zmieniła się diametralnie w momencie odkrycia na obszarze państwa złóż ropy naftowej oraz związanego z nią gazu ziemnego. Bogate zasoby tych dwóch surowców przyczyniły się do szybkiego rozwoju gospodarczego kraju. Wydobywa się je głównie w emiracie Abu Zabi (80%) oraz w Dubaju i Szardży. Znaczna część pochodzi także z zasobów zlokalizowanych w Zatoce Perskiej. Są to złoża: Mubarraz, Umm asz- Szaif, Az- Zukkum. W pozyskiwaniu tego surowca zajmują 4 miejsce wśród państw azjatyckich, a 9 na świecie. Poza nimi znajdują się tu także jeszcze nie eksploatowane złoża rudy miedzi, chromu i manganu (emirat Adżman).

Przemysł jest dopiero w trakcie rozwoju. Ale już pośród starych zamków na wybrzeżu stoi rafineria ropy, zakłady skraplania gazu i produkcji nawozów, walcownia stali, huta aluminium, cementownie oraz fabryki innych materiałów budowlanych. W Dubaju działa także wielka stocznia remontowa. Rozbudowano także zakłady odsalania wody morskiej, które pomogły w rozszerzeniu obszarów rolniczych. Rolnictwo, ze względu na złe warunki przyrodnicze, nie ma dużego znaczenia. Tereny upraw rolniczych znajdują się w rejonie wybrzeża na sztucznie nawadnianych polach. Stanowią one jedynie 0,5% powierzchni państwa. Ze zwierząt hoduje się tu kozy, owce, wielbłądy i bydło. Ważną dziedziną gospodarki nadal jest rybołówstwo. Przybrzeżne wody dostarczają około 100 tys. ton ryb i krewetek. Są to głównie tuńczyki, makrele, sardele, sardynki.

Coraz większe znaczenie odgrywa także turystyka. Nowoczesna infrastruktura, dobre połączenia komunikacyjne oraz nie wygórowane ceny skutecznie przyciągają turystów. Najczęściej odwiedzanymi ośrodkami są Dubaj, Abu Zabi oraz Szardża. Największym ośrodkiem turystyczno - rozrywkowym jest jednak Umm al- Kajwajn. Oferuje piękne plaże, kasyna oraz jest to jedyne miejsce w kraju, gdzie można sprzedawać alkohol.

Emiraty Arabskie na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY