Geografia Emiratów Arabskich

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/emiraty-arabskie/" target="_blank">Zjednoczone Emiraty Arabskie</a> leżą na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską i Omańską. <strong>Linia brzegowa</strong> ma długość 1,3 tys. km i jest dobrze rozwinięta. Wybrzeże kraju od strony pierwszej z zatok w przeszłości nazywane <strong>Wybrzeżem Piratów</strong>. Brzeg jest niski, miejscami zabagniony oraz urozmaicone licznymi wysepkami np. Abu al- Abjad, <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/emiraty-arabskie/abu-dhabi/" target="_blank">Abu Zabi</a>, Dalma. Natknąć się można również na <strong>rafy koralowe</strong>. Natomiast brzegi nad Zatoką Osmańską są wysokie i strome.

Pogoda w Emiratach Arabskich

Dzisiaj, 29.3 23°C
Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską i Omańską. Linia brzegowa ma długość 1,3 tys. km i jest dobrze rozwinięta. Wybrzeże kraju od strony pierwszej z zatok w przeszłości nazywane Wybrzeżem Piratów. Brzeg jest niski, miejscami zabagniony oraz urozmaicone licznymi wysepkami np. Abu al- Abjad, Abu Zabi, Dalma. Natknąć się można również na rafy koralowe. Natomiast brzegi nad Zatoką Osmańską są wysokie i strome. Obszar Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest nizinny. 97% powierzchni kraju zajmuje piaszczysta pustynia Ar Rub al- Chali. Bardzo często występują tu słone niecki zwane sebcha. Jedynym terenem wyniesionym wyżej nad poziom morza jest obszar Półwyspu Musandam, na którym znajduje się pasmo gór Al- Hadżar al- Gharbi. Najwyższym szczytem tego masywu, a jednocześnie i całego państwa jest Dżabal al- Hasim wznoszący się na wysokość 2087 m n.p.m. Porozcinany jest licznymi dolinami, największą z nich jest Dolina Samail oddzielająca całe pasmo od Hadżaru Wschodniego. Na terenie ZEA panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy, a w głębi lądu skrajnie suchy. Lata są tu gorące, ale i wilgotne ze względu na położenie państwa nad akwenem wodnym. Temperatury w lipcu i sierpniu mogą sięgać nawet do 49°C. Korzystna pogoda panuje tu w okresie zimowym - od października do maja. Dni są ciepłe, średnia temperatura powietrza w styczniu dochodzi do 18°C, a wieczorami nastaje przyjemny chłód. Opady są tutaj rzadkie i występują jedynie w okresie zimy w czasie sztormów mających miejsce właśnie o tej porze roku. Suma rocznych opadów wynosi od 80 do 150 mm. Powszechny jest tu także wiatr szamal. Wieje najczęściej z kierunku północnego, jest chłodny, przynosi pył i piasek.

Wody powierzchniowe na terenie ZEA nie występują. W oazach wykorzystuje się jedynie wody artezyjskie, dzięki czemu jest w nich możliwe życie. Niedobór wody rekompensuje odsalanie wód morskich w wielkich zakładach zlokalizowanych na terenie kraju. Licznie spotykane są także solniska, np. Sabha Matti.

Emiraty Arabskie na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY