Kair - Przewodnik

<strong>Kair - informacje podstawowe:</strong>

Pogoda w Kairze

Dzisiaj, 18.4 32°C
Kair - informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 12 mln
Polska ambasada: 5 Aziz Osman St., Zamalek, tel. 3409583, 3417456
Numer kierunkowy telefonu: 0020/2
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 122
Pierwsza pomoc: 123
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Kair: 10.00
Komunikacja miejska:

Metro: jedyna linia metra (północ-południe) ułatwia dotarcie do dzielnicy koptyjskiej - Mari Dzirdzis (Girgis)

Autobus: jeżdżą bez rozkładu jazdy, często przepełnione, przystanki słabo oznakowane, informacja na dworcu autobusowym na Majdan (placu) at-Tahrir

Taksówki zbiorowe: odznaczają się pomarańczowymi tablicami rejestracyjnymi, jest ich dużo i są niedrogie; kursują pomiędzy różnymi dzielnicami - postoje znajdują się na dworcach lub na głównych placach
Adres informacji turystycznej: Turist Information, 5, Szari Adli Basza

Historia

Miasto jest znacznie młodsze niż większość zabytków Egiptu, choć jego początki sięgają starożytności. Na brzegu Nilu, gdzie obecnie leży Stary Kair, w V w. p.n.e. znajdowała się perska twierdza, nosząca nazwę Babilon. W okresie cesarstwa bizantyjskiego aż do najazdu Arabów Babilon pełnił rolę centrum administracyjnego.

W 639 roku Babilon został zdobyty przez wojska arabskie pod wodza Amra Ibn al-Asa. Stolica nowej arabskiej prowincji zostało miasto Al-Fustat założone w miejscu dawnego Babilonu. Stopniowo rozszerzało ono swój obszar, aż zajęło tereny pomiędzy Nilem, wzgórzem Jaszkur i kanałem Al-Chalidz.

W 969 roku wojska berberyjskie wkroczyły do Al-Fustat. Zdobywcy założyli nowa stolice, na północ od starej, i nazwali ja Al-Kahira. Al-Fustat zaczęto wówczas nazywać Starym Kairem i nazwa ta utrzymała się po dzień dzisiejszy.

W ten sposób rozpoczął się okres panowania muzułmańskiej dynastii Fatymidów, który przyczynił się do wspaniałego rozwoju miasta. Pod koniec X wieku Kair był jednym z większych miast wschodu.

XII wiek to okres panowania dynastii Ajjubidów. Za jej panowania wielką rolę w państwie odgrywała gwardia sułtańska, której członkowie zwani byli mamelukami. Po śmierci ostatniego władcy Ajjubidów przejęli oni władze w swoje ręce i wprowadzili na tron własnego sułtana. Rządy mameluków trwały ponad 300 lat do momentu najazdu na kraj Turków osmańskich.

Od 1517 roku, Egipt stracił niepodległość, a Kair stal się prowincjonalnym miastem Imperium Osmańskiego. Panowanie Turków w Egipcie trwało trzy wieki i negatywnie odbiło się na narodowym rozwoju gospodarki i kultury egipskiej.

Od końca XVIII wieku zaznaczyło się osłabienie imperium. Rozpoczęła się wówczas walka o władanie nad Egiptem, miedzy państwami europejskimi - Francją i Anglią. W 1882 roku Egipt pozostając dotąd prowincją Imperium Osmańskiego, przekształcił się w kolonię angielską, aż po 1922 roku, kiedy to zniesiono protektorat angielski, a Egipt ogłoszono królestwem. Kair stal się siedziba króla i stolicą niezależnego państwa.

Po dokonaniu przewrotu w 1952 roku i zdetronizowaniu króla Faruka, uformowano nowy rząd i uchwalono nowa konstytucje, która stała się podstawą rozwoju gospodarczego i kulturalnego Egiptu. Obecnie miasto należy do najdynamiczniej rozwijających się metropolii Afryki.


Główne atrakcje

Kair jest miastem pełnym kontrastów. Łączy w sobie starożytność i nowoczesne budownictwo. Obok dawnych rezydencji kalifów i wezyrów, stoją nowoczesne biurowce, gmachy muzeów i gigantyczne hotele.

W mieście skupiają się najwybitniejsze zabytki architektury muzułmańskiej Egiptu. Jedną z głównych budowli miasta jest cytadela z XII wieku, która zachwyca potęgą swych murów i niedostępnością baszt. Główną jej atrakcją jest meczet Muhammada Alego zwany Alabastrowym.

Zabytek charakteryzuje się ogromną liczbą ozdób alabastrowych, minibar oraz dużą liczbą szklanych wisiorków i kryształowych lamp. Nad meczetem górują dwa wysmukle minarety o wysokości 82 metrów.

Z pozostałych świątyń na uwagę zasługują; meczet Sułtana Hasana - jeden z najpiękniejszych i najbardziej monumentalnych, oraz meczet Al-Azhar, który jest miejscem modlitwy i szkołą. Interesujące są także meczet Al- Hakima (990-1013r.), meczet Al.-Mu’ajjada (Czerwony Meczet) i meczet Ibn Tuluna - najstarszy w Kairze.

Warty obejrzenia jest Zespól Sułtana Barkuka zbudowany w 1384 roku. Zachwyt wzbudza wspaniały portal mozaikowy i finezyjna fasada. Ciekawy jest także Zespól Sultana Al-Mansura Kalawuna pochodzący z okresu mameluckiego. Urok miejscu nadaje koronkowa, kamienna fasada oraz wspaniale witraże i marmury.

W Starym Kairze, powstałym na terenie dawnego Babilonu, skupiają się najstarsze kościoły koptyjskie. Korzystający z nich wierni należą do chrześcijan północnoafrykańskich, którzy w swej wierze przetrwali od czasów rzymskich.

Najstarszym zabytkiem architektury koptyjskiej jest kościół św. Sergiusza, wzniesiony w VI wieku. Jak głosi legenda kościół zbudowano na krypcie, w której schroniła się Święta Rodzina podczas swej ucieczki do Egiptu. W pobliżu znajduje się kościół Najświętszej Marii Panny, znany pod nazwą “Zawieszony", założony w IX i przebudowany w XVIII wieku.

Interesująca architektura wyróżnia kościół św. Barbary wzniesiony miedzy IV a V wiekiem, zrekonstruowany w XI wieku. W kościele zachowała się dawna kaplica, w której przechowywane są relikwie św. Cyrusa i św. Jana. Warto zwiedzić także synagogę Ben Ezry zbudowaną w miejscu kościoła św. Michała z VIII w. Zewnętrzna prostota synagogi kontrastuje z finezją i bogactwem dekoracji wewnętrznej.

Istotną cześć miasta stanowią nekropolie wyróżniające się ogromnym bogactwem architektury. Warto zobaczyć choćby dwa cmentarze: Cmentarz Mameluków i Cmentarz Imama asz-Szafi’iego. Oko przyciąga urozmaicenie stylów architektonicznych. Są tu kamienne groby, zdobione dwiema stallami, pawilony z delikatnymi drewnianymi koronkami, mauzolea zwieńczone kopułami. Można je porównać do miast pełnych rozmaitych budowli.

Szeroka ruchliwa arteria zwana Aleją Piramid prowadzi z Kairu do Gizy, gdzie na pustynnym płaskowyżu stoją trzy kolosalne piramidy - odwieczne miejsce spoczynku faraonów.


Muzea i galerie

Muzeum Egipskie, Szari Mariette - Bej Majdan at-Tahrir - poświęcone jest zabytkom starożytnym z okresu faraońskiego, można tu odnaleźć cały dawny Egipt

Muzeum Sztuki Muzułmańskiej, Szari Bur Sa’id Al-Muski - posiada jedne z najcenniejszych zbiorów sztuki muzułmańskiej na świecie

Muzeum Koptyjskie, Szari Mari Dzirdzis, Stary Kair - ukazuje wyjątkowe dzieła sztuki z czasów od pierwszych chrześcijan aż do podboju arabskiego (VII w.)

Centrum Sztuk Współczesnych, mieści się w salamliku należącym do Amra Ibrahima Paszy - jest to interesująca galeria sztuki współczesnej. Ciekawa jest szczególnie kolekcja malarstwa Mahmuda Chalila

Muzeum Mahmuda Muchtara - eksponuje dzieła jednego z największych rzeźbiarzy egipskich


Zakupy

Zakupy najlepiej robi się na sukach - arabskich targach. Są one perełkami architektury średniowiecznej. Największy suk w Kairze Chan al-Chalili, znajduje się w pobliżu meczetu Al-Husajna. Najwięcej sprzedaje się tam biżuterii, przedmiotów z miedzi oraz wielkich egipskich produktów rzemieślniczych.

Typowa pamiątką z Egiptu jest papirus. Najpiękniejsze sprzedaje się w “instytutach papirusu" na Szari al-Ahram. Są barwne, dekorowane wzorami zaczerpniętymi z grobowców lub starych papirusów.

Popularne są wyroby z miedzi, tj. talerze, pudełka oraz inne niezwykle przedmioty. Większość z nich posiada typowe motywy faraońskie lub klasyczne arabeski. Specjalnością kairską jest dmuchane szkło - wazy, szklanki, fiolki na perfumy o przeróżnych kształtach i kolorach. Można je kupić za sukiem Chan al-Chalili w pobliżu Bab al-Futhu. Chętnie kupowana jest biżuteria faraońska robiona w złocie lub srebrze i wysadzana szlachetnymi kamieniami.


Gdzie zjeść

Arabesque, 6 Szari Kasr an-Nil, tel. 5788896 lub 5759896 - jedna z najlepszych egipskich restauracji, znajduje się w galerii sztuki, urządzona w stylu orientalnym

El-Ezba, 15 Szari Huda Szarawi, tel. 3292751 - jedna z najbardziej znanych restauracji w Kairze, drewniane wnętrze, wyśmienita kuchnia egipska

La Brasserie, Al.- Kurnisz (Corniche) an-Nil Garden City, tel. 362 1717 - obiadowy bufet, międzynarodowa kuchnia, wieczorami bufety tematyczne - zmieniają się codziennie (m.in. libański, włoski, egipski)

Falafel, Cairo Ramses, Hilton Hotel, 1115, Al-Kurnisz an-Nil (Corniche) Maspero, tel. 5754999 - wspaniale miejsce serwujące egipskie jedzenie, każdego wieczora odbywają się tu po dwa spektakle tańca egipskiego i tańca brzucha

Moghul Room, Mena House, Oberoi Hotel, Szari al.-Ahram (Al Piramid), tel. 3833222 lub 3833444 - mała restauracja z daniami doskonałej korzennej kuchni orientalnej, wieczorami grana jest muzyka indyjska na żywo


Rozrywka

Kair to miasto radości, życia i swobody w świecie arabskim. Mnóstwo jest tu kabaretów, kasyn i kin. Godne obejrzenia są duże sale kinowe, zachwycające starodawnymi wnętrzami. Najsłynniejsze z nich - Metro, Radio i Miami znajdują się w centrum miasta przy Szari Kasr an-Nil i Szari Talat Harb.

Słynny taniec brzucha i tance orientalne wykonywane przez najsławniejsze tancerki - m.in. Fifi Abduh, Lucie, Handejja i Diana, podziwiać można w luksusowych hotelach kairskich podczas wieczornych kabaretów.

W największych hotelach mieszczą się kluby nocne gdzie spotykają się młodzi Egipcjanie, Kuwejtczycy i Sudańczycy należący głównie do bogatszej klasy oraz turyści.

Warto wybrać się na bezpłatne widowisko “wirujący derwisze", które odbywa się w medresie Al-Ghuriego (przed Al-Azhar). Suficcy mistycy muzułmańscy ubrani w szerokie barwne suknie wykonują rytualny wirujący taniec.
 

W celu zwiedzenia całego Kairu polecamy wakacje Last Minute w Egipcie

Zobacz również:

Egipt na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY