Historia Dominikany

Dominikana, leżąca na wyspie Haiti została odkryta w 1492 roku przez <strong>Krzysztofa Kolumba</strong>, jednak historia tego kraju rozpoczęła się o wiele stuleci wcześniej. <h2>Pierwsze plemiona Dominikany</h2> W 3 tysiącleciu p.n.e., plemiona <strong>Arawak</strong>, do których należeli Indianie <strong>Taino</strong> i <strong>Macories,</strong> zasiedlili wyspę Hispaniola, czyli teren, gdzie leży dzisiejsza Dominikanę i Haiti. Nazwali wyspę <strong>“Aiti"</strong>, co oznacza “górzysta kraina".

Pogoda na Dominikanie

Dzisiaj, 28.3 28°C
Dominikana, leżąca na wyspie Haiti została odkryta w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba, jednak historia tego kraju rozpoczęła się o wiele stuleci wcześniej.

Pierwsze plemiona Dominikany

W 3 tysiącleciu p.n.e., plemiona Arawak, do których należeli Indianie Taino i Macories, zasiedlili wyspę Hispaniola, czyli teren, gdzie leży dzisiejsza Dominikanę i Haiti. Nazwali wyspę “Aiti", co oznacza “górzysta kraina". Wiek XI to czas, w którym na Półwyspie Samana i na północnym wschodnim wybrzeżu Hispanioli osiedlili się legendarni Karaibowie, których plemię dało nazwę też wszystkim pobliskim Wyspom (Karaiby).

Odkrycie Dominikany

Odkryta w 1492 r. przez Kolumba wyspa Hispaniola została szybko skolonizowana przez Hiszpanów. Pierwsza kolonijna osada powstała w Santo Domingo i było to pierwsze miasto, wybudowane w Nowym Świecie (1502 r.), które dziś jest milionową metropolią i stolicą kraju. Wybierając się na wakacje w Dominikanie warto odwiedzić to miasto i przejść się historyczną dzielnicą Colonial, gdzie mieszkał pierwszy tutejszy gubernator, brat Krzysztofa Kolumba – Bartolomeo.

Hiszpanie w Dominikanie

historia Dominikany
Do 1676 roku wyspa była podporządkowana koronie hiszpańskiej, potem jej panowanie ograniczyło się do części wschodniej (ob. Terytorium Dominikany). W XVII wieku zachodnią część wyspy opanowali Francuzi, tworząc państwo Haiti, które z czasem objęło całą wyspę. W 1844 r. proklamowano niepodległą Republikę Dominikany. W latach 1861-63 republika znowu została przekazana pod opiekę Hiszpanii przez prezydenta generała Santanę. Wybuchła wówczas wojna domowa, która po dwóch latach zakończyła się ostatecznym wycofaniem Hiszpanów.

Inwazja Amerykanów

W 1916 roku pod pretekstem ochrony Republiki przed atakami Rzeszy Niemieckiej wkroczyli na Dominikanę Amerykanie, którzy szybko okazali działać jedynie we własnym interesie. Był to koniec Drugiej Republiki Dominikany.

Po opuszczeniu wyspy przez Amerykanów, znalazła się ona pod jarzmem dyktatora Rafaela Trujillo Molina (1891-1961), który przez następne 30 lat rządził krajem, odwołując się do represji w walce z opozycją. Jego rządy przerwał zamach stanu.

Jaki ustrój panuje w Dominikanie?

W 1978 roku po raz pierwszy w historii kraju władzę uzyskał rząd wybrany demokratycznie. Obecnie w kraju panuje demokracja konstytucyjna, uchwalona na podobieństwo struktur amerykańskich.

Opinie o miastach na Dominikanie

4,6
Punta Cana Ewa
Rajskie wyspy, piaszczyste plaże i parki palmowe

Dominikana na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY