Brno - Przewodnik

<strong>Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Brnie

Dzisiaj, 16.4 9°C
Informacje podstawowe: Liczba mieszkanców: 400 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0042/5
Wazniejsze numery telefonu:
Policja: 158
Pierwsza pomoc: 155
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Brno: 12.00
Komunikacja miejska:
Pociag: pociagi lokalne dogodne do dojazdu w tereny podmiejskie
Tramwaj, autobus, trolejbus: tworza dosyc gesta siec obejmujaca cale miasto, by zwiedzic starówke wystarczy poruszac sie pieszo
Adres informacji turystycznej: Radnická 4

Historia

Jakkolwiek gród Przemyslidów istnial w Brnie juz w XI wieku, miasto przez cale wieki ustepowalo znaczeniu Olomuncowi, który byl siedziba margrabiów i biskupów morawskich. Sytuacja zmieniala sie po wojnie 30 - letniej, która sprawila, ze Morawy wraz z Czechami staly sie de facto czescia austriackiej monarchii Habsburgów. W przeciwienstwie do Olomunca miasto nie zostalo podczas wojny zdobyte przez Szwedów. Dzieki temu w 1641 r. zostalo stolica Moraw i jest nia do tej pory.

Miasto zyskalo dodatkowo na znaczeniu, gdy w 1777 r. stalo sie siedziba biskupów. Najwiekszy rozwój miasta nastapil jednak na przelomie XVIII i XIX wieku. Stalo sie to za sprawa przemyslu wlókienniczego, dzieki któremu Brno zyskalo przydomek austriackiego Manchesteru. W 1928 r. zorganizowana byla w Brnie Wystawa Swiatowa, dzieki której czolowi architekci rozbudowali na przedmiesciach miasta funkcjonalistyczne osiedla.


Glówne atrakcje

Zabytkowa starówka, pelna renesansowych i barokowych kamienic, wylaczona jest z ruchu. W centrum stoi Stary Ratusz. Przy wejsciu do niego zawieszony jest slynny Brnenski Smok. W rzeczywistosci jest to skóra aligatora podarowanego margrabiemu morawskiemu przez sultana. Równie znane Czechom jest Brnenskie Kolo. Zwiazana jest z nim znana i pouczajaca legenda o kolodzieju z Lednic. Rzemieslnik ów zalozyl sie, ze zdola wykonac kolo i w tym samym dniu zatoczyc je do odleglego o 50 km Brna. Kolodziej zaklad wygral, kolo zawislo na ratuszu, lecz z powodu wykonania tak niesamowitego zadania uznano go za wspólpracujacego z diablem. Straciwszy klientów umarl w nedzy.

Nad miastem góruja wieze gotyckiej katedry sw. Piotra i Pawla. Wiaza sie z nimi legendy o dzwonniku, który przez wczesniejsze wybicie godziny dwunastej ocalil miasto od zdobycia przez Szwedów. W srodku warto zwrócic uwage na oryginalna droge krzyzowa z lat 50. XX wieku z elementami abstrakcji. Ze starszego wyposazenia zachowala sie natomiast XIV - wieczna rzezba Madonny z Dzieciatkiem.

Na wzgórzu wznosi sie twierdza Špilberk z konca XVII wieku, niegdys najciezsze wiezienie monarchii Habsburskiej. Osobliwoscia Brna sa takze funkcjonalistyczne budowle z lat 20. i 30. znanego architekta Bohuslava Fuchsa.

Najwieksza osobliwoscia przyrodnicza okolic Brna, czesciej odwiedzana niz samo miasto, sa jaskinie i przepascie Morawskiego Krasu. Stolica Moraw jest doskonalym punktem wypadowym dla ogladania tych czy innych atrakcji. Nalezy do nich chocby “Perla Moraw" czyli gotycki zamek Pernštejn, jeden z najwiekszych w Republice Czeskiej, oraz Slavkov, zwany dawniej Austerlitz z miejscem slynnej bitwy z 1805 r., zwanej “spotkaniem trzech cesarzy".


Muzea i galerie.

Galeria Morawska (Moravská galerie), Husová 14, Stare Miasto - posiada szczególnie bogata kolekcje sztuki uzytkowej m.in. kubistyczna ceramike Pavla Janáka.
Muzeum Mendla, Mendlovo námestí - miesci sie w klasztorze augustianów, którego opatem byl odkrywca zasad genetyki.
Muzeum Techniki (Technické muzeum), Josefská - najwieksza osobliwoscia jest Panorama. Jest to prototyp projektora filmowego, czyli stereoskop pochodzacy z 1890 r. pozwalajacy na ogladanie ruchomym obrazów. Ekspozycje ukazuja takze kolekcje zabytkowych srodków transportu.
Muzeum Janácka, Kounicová - miesci sie w dawnej szkole organowej zalozonej przez znanego czeskiego XIX - wiecznego kompozytora


Zakupy

Najczestszymi zakupami dokonywanymi w Czechach sa alkohole. W gre wchodzi ich nizsza cena ale i dobry smak. Najbardziej znane czeskie piwo to czeskobudziejowicki Budvar i Pilsner. Miejscowi beda polecali przede wszystkim piwo morawskie, jak chocby Radegast. Równie popularne sa wódki ziolowe i likiery jak chocby pochodzacy z Jesioników Praded. Warto przy tym pamietac, ze Morawy sa najblizej polozonym granic Polski regionem, w którym uprawia sie winogrona. Warto zakupic wino z rejonu Velkých Pavlovic, szczególnie tamtejszy vermouth. W Brnie nie bedziemy miec problemów z dokonaniem tych zakupów, znajdziemy je w kazdym wiekszym sklepie spozywczym.

Dla chcacych robic zakupy pod jednym dachem warto polecic supermarket kolo dworca kolejowego. Glówne ulice handlowe znajduja sie natomiast na Starym Miescie. Okazja do zakupów, lub przynajmniej do zapoznania sie z róznorodna oferta firm moga byc slynne Targi Brnenskie Specjalistyczne targi odbywaja sie kilka razy do roku w terenach wystawowych zwanych Výstavište.


Gdzie zjesc

Astoria, Novobranská 3, tel. 21287 - typowa czeska restauracja, oferuje szczególnie szeroki wybór dan miesnych wraz z najpopularniejszym, ale swietnie przyrzadzonym, madarským gulašem z knedlykami.
Cerny Medved, Jakubské nám. - restauracja wyróznia sie przede wszystkim ciekawym wystrojem wnetrza i mila atmosfera.
Slovan, Lidická 23, tel. 21207 - miesci sie w hotelu o tej samej nazwie, podaje dania kuchni czeskiej w tym wspanialy smažený sýr.


Rozrywka

W Brnie miesci sie kilka wiekszych klubów muzycznych polaczonych z dyskotekami. Ozywaja one podczas roku akademickiego, gdy przybywaja studenci. W miasteczku akademickim, przy Gorkeho 43, miesci sie najbardziej znany klub w miescie, miejsce licznych koncertów: Vysokoškolský klub. Calonocna dyskoteka miesci sie w klubie Harlem przy Spolkovej.

Miasto posiada w miare ciekawy program muzyczny, biorac pod uwage jego niewielkie rozmiary i range w kraju. Spektakle operowe, baletowe oraz koncerty klasyczne odbywaja sie w Janckovo lub Mahenovo divadlo przy ulicy Roosveltovej. Regularne koncerty jazzowe odbywaja sie w Studiu Boleslava Polivky przy ulicy Šelepovej. Milosnikom folku mozna polecic natomiast Miedzynarodowy Festiwal Muzyczny, który odbywa sie w Lelekovicach 10 km od Brna.

Brnenczycy jednak najbardziej lubi spedzac wolny czas i godziny po pracy w towarzystwie znajomych nad kuflem piwa, którego pije sie tu znacznie wiecej niz w Polsce, ale które tez zawiera mniej procentów alkoholu niz nasze. Trudno tu o widok pijaka. By poczuc prawdziwie czeska atmosfere dobrze wybrac sie do lokalu typu pivnice, który odpowiada naszej piwiarni. Vinárna posiada bardziej subtelny wystrój i atmosfere, czasami grywaja w nich zespoly, lub przynajmniej mozna posluchac z glosników dobrej muzyki raczac sie morawskim, i nie tylko takim, winem.

Czechy na skróty

Miejsca:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY