Orebic - Przewodnik

Najpopularniejszą miejscowością na półwyspie jest <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/peljesac/orebic/" target="_blank"><strong>Orebić</strong></a> - częściowo ze względu na plaże, ładne położenie i dobrą bazę turystyczną, a częściowo dlatego, że odpływają stąd promy na <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/wyspa-korcula/" target="_blank">Korčulę</a>. Miasto zajmuje południowo-zachodnią część półwyspu, nad oddzielającym go od Korčuli Pelješkim kanalem, u podnóża najwyższej na Pelješacu góry Sveti Ilija (961 m n.p.m.). Góra chroni mieszkańców przed zimnymi wiatrami z północy, dzięki czemu zawsze jest tu odrobinę cieplej niż w mieście Korčula.

Pogoda w Orebicu

Dzisiaj, 28.3 15°C
Najpopularniejszą miejscowością na półwyspie jest Orebić - częściowo ze względu na plaże, ładne położenie i dobrą bazę turystyczną, a częściowo dlatego, że odpływają stąd promy na Korčulę. Miasto zajmuje południowo-zachodnią część półwyspu, nad oddzielającym go od Korčuli Pelješkim kanalem, u podnóża najwyższej na Pelješacu góry Sveti Ilija (961 m n.p.m.). Góra chroni mieszkańców przed zimnymi wiatrami z północy, dzięki czemu zawsze jest tu odrobinę cieplej niż w mieście Korčula.

Historia
Początkowo zwała się Trstenica, dopiero w XVI w. przemianowano ją na Orebić, dla uczczenia żeglarskiej rodziny, która zasłużyła się m.in. wzniesieniem obronnej warowni. Miasto wyrosło na duży ośrodek żeglugi morskiej - wielu kapitanów dubrownickiej floty pochodziło właśnie stąd. Zwiedzanie
Najciekawsze jest Muzeum Morskie (Pomorski muzej; Obala Pomoraca; wt.-nd. 9.00-13.00), przypominające o chlubnej przeszłości miasta jako prężnego ośrodka żeglugi adriatyckiej. Ekspozycja obejmuje głównie wizerunki statków i akcesoria żeglarskie. Około 2 km od centrum miasta, na wzgórzu (152 m n.p.m.) stoi XV-wieczny gotycko-renesansowy klasztor Franciszkanów (9.00-12.00 i 16.00-19.00, nd. 16.00-19.00). W portalu głównym kościoła Matki Boskiej Anielskiej (crkva Gospe od Andjela) widnieje XV-wieczna płaskorzeźba Madonny autorstwa włoskiego artysty Mina da Fiesole, a wewnątrz - relief Madonny wyrzeźbiony przez samego Nikolę Firentinca (Florentyńczyka). Za czasów dubrownickich tu właśnie skupiało się życie religijne w Orebic.

Zobacz również:

Chorwacja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY