Sibenik - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/dalmacja-polnocna/szybenik/" target="_blank">Szybenik</a> (Šibenik), w połowie drogi między Rijeką a <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/chorwacja/dubrownik/dubrownik/" target="_blank">Dubrownikiem</a>, to średniej wielkości miasto (41 tys. mieszkańców) z <strong>zabytkową starówką</strong>, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego <strong>UNESCO</strong>, i wspaniałą <strong>katedrą św. Jakuba</strong> - jednym z najcenniejszych kościołów w kraju.

Pogoda w Sibeniku

Dzisiaj, 29.3 18°C
Szybenik (Šibenik), w połowie drogi między Rijeką a Dubrownikiem, to średniej wielkości miasto (41 tys. mieszkańców) z zabytkową starówką, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, i wspaniałą katedrą św. Jakuba - jednym z najcenniejszych kościołów w kraju. Zwiedzanie
Jeden z najwspanialszych przykładów architektury sakralnej w Chorwacji stoi w centrum miasta, przy Trgu Republike Hrvatske. Łatwo go rozpoznać po charakterystycznej ciężkiej sylwetce, z półokrągłym zwieńczeniem korpusu. Wewnątrz zaskakuje nietypowe sklepienie, wyglądające jak odwrócona do góry dnem łódź. Uwagi warte są: krypta biskupa Juraja Šižigoricia, który nie szczędził pieniędzy na budowę kościoła (pierwsza kaplica po prawej, 1454), boczny ołtarz z XVII-wiecznym malowidłem Filipa Zanibertiego przedstawiającym świętych Fabiana i Sebastiana oraz dwie marmurowe płaskorzeźby aniołów w ołtarzu Trzech Króli.

Na tyłach katedry, z południowej strony, warto zwrócić uwagę na budynki Pałacu Biskupiego (Biskupska palača; 1439-1441) z późnogotyckim dziedzińcem, Pałacu Książęcego (Kneževa palača) oraz starą bramę Morską (Morska vrata, Gradska vrata). W 1925 r. otwarto w nich Muzeum Miejskie (Gradski muzej; Gradska vrata 3, codz. 10.00-13.00) z kolekcją przedmiotów związanych z dziejami miasta, począwszy od neolitu. Wystawy czasowe zmieniają się co dwa miesiące.

Najczęściej odwiedzaną pozostałością po dawnym systemie obronnym Szybeniku jest twierdza św. Anny (Tvrdjava sv. Ana). Wznosząca się nad centrum cytadela (dojście ul. Sv. Luce i Pod tvrdjavom) z przełomu XVI i XVII w. częściowo pozostaje w ruinie, ale można wejść na jej mury (bezpł.; zawsze otwarte), skąd pięknie widać stare miasto z katedrą św. Jakuba na pierwszym planie oraz most na Krce, po którym biegnie Magistrala Adriatycka.

Na północny wschód od centrum stoi nieco zapomniana twierdza Šubićevac (Tvrdjava Šubićevac), zwana również twierdzą Barona - na cześć barona Ch.M. Degenfelda, który w 1647 r. zorganizował obronę miasta przed Turkami.

Nieco bardziej oddalona od centrum jest twierdza św. Jana (Tvrdjava sv. Ivan; 125 m n.p.m.), a najbardziej nietypową lokalizację ma XVI-wieczna twierdza św. Mikołaja (Tvrdjava sv. Nikole): wyrasta z wody u ujścia Kanalu sv. Ante (mija ją każdy prom wypływający z Szybeniku). W przeszłości służyła jako więzienie i trzeba przyznać, że nadaje się do tego celu idealnie.

Zobacz również:

Chorwacja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY