Co zabrać do Austrii

1. Odwiedzając Alpy należy pamiętać o występujących tam przez cały rok niskich temperaturach - szczególnie w wyższych partiach. Pamiętajmy o spakowaniu ciepłych swetrów i spodni - ubieranie się "na cebulę" wydaje się być najodpowiedniejszym rozwiązaniem.

2. Jeśli zamierzamy zatrzymać się w Wiedniu, lub innym dużym mieście - nie można zapomnieć o zabraniu eleganckiego stroju. Wybierając się do kasyna, opery, czy eleganckiej restauracji - nie można ubrać dżinsów i adidasów - wymagany jest strój wieczorowy.

3. Z praktycznych drobiazgów z pewnością przyda się kłódka, która może posłużyć do przypięcia bagażu w autokarze czy pociągu, albo do zamknięcia skrytki w schronisku.

4. Nieodzowne mogą okazać się: scyzoryk (najlepszy jest szwajcarski nóż wojskowy), grzałka do zagotowania wody, latarka i kompas - ułatwią poruszanie się po mniej dostępnych terenach.

5. W niektórych hotelach trzeba dodatkowo płacić za pościel, dlatego w ramach oszczędności warto zabrać własną.

6. Nie wolno zapomnieć o płaszczu przeciwdeszczowym lub parasolu - pogoda w górach jest bardzo zmienna. Przydatne będą również okulary przeciwsłoneczne, oraz krem chroniący przed szkodliwymi promieniami UV - szczególnie na odkrytych i nasłonecznionych nartostradach.

7. Bardzo powszechne jest płacenie kartą. W wielu sklepach i punktach usługowych honorowane są karty VISA, MasterCard i EuroCard. Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana - można je spotkać praktycznie w każdej miejscowości.

8. Czeki podróżne i Euroczeki są również popularnym środkiem płatniczym. Najchętniej i najszybciej wymieniane są czeki: American Express, Visa lub Thomas Cook. Zaopatrując się w czeki w banku w Polsce - warto jest wykupić je w szylingach - unikamy dodatkowej opłaty za wymianę na walutę miejscową.

9. Mieszkając w hotelach średniej klasy i żywiąc się w niedrogich restauracjach dzienne kieszonkowe powinno wynosić ok. 73 EUR. Za obiad w restauracji zapłacimy od 3 do 8 EUR - w zależności od wielkości posiłku. Ten sam posiłek w eleganckim lokalu będzie kosztował od 13 do 18 EUR. Tradycyjna kiełbasa z chlebem to wydatek rzędu 1,5-2,5 EUR. Za półlitrowe piwo w barze zapłacimy ok.3 EUR. W Wiedniu ceny te są odpowiednio wyższe.

10. Studentom opłaca się posiadać legitymację ISIC. Upoważnia ona do wielu zniżek przy wstępach do muzeów, teatrów, przy zakupie biletów kolejowych, a nawet karnetów narciarskich. Warto pokazywać tę legitymację nawet wtedy, gdy nie ma ogłoszenia o jej honorowaniu - niejednokrotnie przynosi to dobre rezultaty.

11. Można zaopatrzyć się w zniżkowe bilety na międzynarodowe przejazdy koleją. Dostępne są różne systemy zniżkowe: Inter-Rail (do 26 roku życia), Inter-rail 26+, albo Rail Europe Senior Card.

12. Mężczyźni powyżej 65 lat, a kobiety powyżej 60 roku życia, pod warunkiem udokumentowania swojego wieku mogą korzystać z wielu zniżek - między innymi w komunikacji miejskiej i muzeach.
Źródło: wydawnictwo Pascal

Austria na skróty

0
OFERT
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY