Logo - Cypr

Skały Afrodyty

Skały Afrodyty - Cypr

Legendarne miejsce, w którym miała wynurzyć się z morza Afrodyta. Skały stanowią niezwykle malowniczy punkt widokowy, skąd doskonale widoczna jest cała zatoka. Zakochani (także Ci nieszczęśliwie) wiążą tu chusteczki na drzewku miłości, błagając boginię o pomoc. Jedna z wielu legend związanych z tym miejscem głosi, że kto znajdzie tu kamień w kształcie serca i wręczy go ukochanej osobie, będzie z nią szczęśliwy na zawsze.

Pafos

Pafos - Cypr

Starożytna stolica Cypru, w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zachował się w niej starożytny Odeon (wykorzystywany obecnie jako miejsce letnich koncertów i teatralnych przedstawień), średniowieczny zamek, ruiny Saranta Kolones, Dom Dionizosa oraz mozaiki z przełomu II a IV w n.e. ze scenkami z mitologii. W pobliżu Pafos znajduje się słynna z pielgrzymek świątynia Afrodyty, wokół której organizowany jest festiwal Afrodyty. W mieście znajduje się też malowniczy port z romantycznymi restauracjami, serwującymi przepyszne potrawy ze świeżymi owocami morza.

Kościół w Górach Troodos

Kościół w Górach Troodos - Cypr

Kameralne kościółki z malowidłami ściennymi, które stanowią wspaniałe przykłady sztuki bizantyjskiej. Są uważana za najbardziej wyjątkowe na wyspie. Najstarsze z nich zostały zbudowane w XI w. Ich wewnętrzne ściany pokryte freskami zachwycają do dziś. W 1985 niektóre zostały wpisane na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Góry Troodos

Góry Troodos - Cypr

Wznoszące się na wysokość prawie 2000 m n.p.m. góry są widoczne niemal z każdej części wyspy. To doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę, zwłaszcza w lecie gdy temperatury w nich są znacznie niższe niż na rozgrzanym słońcem wybrzeżu. Dostarczają zapierających dech w piersiach widoków a na ich zboczach znajdują się malowniczo położone miasteczka w tym słynna Lefkara, słynąca z produkcji wyrobów ze srebra oraz koronek, którymi zachwycał się Leonardo da Vinci.

Nikozja

Nikozja - Cypr

Obecna stolica Cypru, będąca jedyną podzieloną stolicą na świecie (drugą połowę zajmują Turcy). W Nikozji szczególnie warte odwiedzenia są: katedra św. Jana Ewangelisty, zbudowana w 1661 roku, w której podziwiać można malowidła ścienne oraz znajdujące się obok katedry Muzeum Ikon Bizantyjskich. Warto udać się także do odrestaurowanej Bramy Famagusty będącej świetnie zachowanym wejściem do miasta z czasów weneckich. Spacer wąskimi ulicami Starówki sprawi każdemu wielką przyjemność.

Wąwóz Avakas

Wąwóz Avakas - Cypr

Niewielki, ośmiokilometrowy kanion usytuowany w pobliżu zatoki Lare i Parku Narodowego. Słynie z tego, że można w nim spotkać muflony. Jest też kojarzony, z miejscem gdzie zielone żółwie składają swoje stanowiska lęgowe. Spacer wśród różnobarwnych kwiatów i dzikiej roślinności dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Agia Napa

Agia Napa - Cypr

Niegdyś rybacka wioska jest najbardziej znanym i popularnym centrum turystycznym, słynącym z rozległych, złocistych plaż i luksusowych hoteli. Stary port rybacki jest dzisiaj rajem dla miłośników sportów wodnych i rybnych tawern. Kusi także niezliczoną ilością pubów, restauracji i dyskotek, gdzie zabawa trwa do rana. Oprócz tych rozrywek, miłośnicy zabytków, znajdą tu piękny XVI- wieczny klasztor, częściowo usytuowany pod ziemią.

Kourion

Kourion - Cypr

Starożytne państwo-miasto. Obecnie stacja archeologiczna z wieloma odrestaurowanymi budowlami z grecko-rzymskim teatrem wybudowanym w II wieku w widokiem na morze. Nieopodal znajduje się wczesnochrześcijańska bazylika, tzw. Dom Achillesa i Dom Gladiatorów z bogatymi mozaikami podłogowymi. Miejsce to znajduje się na nadmorskim wzniesieniu, z którego rozpościerają się fantastyczne widoki, będące idealnym tematem na piękne zdjęcia z Cypru.

Klasztor Kykkos

Klasztor Kykkos - Cypr

Położony w Górach Troodos, największy klasztor na Cyprze. Posiada niezwykłe muzeum sztuki bizantyjskiej a największą chlubą klasztoru jest pokryta 24-karatowym złotem, zdobiona srebrem i złotem ikona Madonny, za twórcę której uważa się św. Łukasza.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij